Шта се догодило са НАЈСКУПЉОМ ЛЕОНАРДОВОМ СЛИКОМ? "Спаситељ света" продат, а онда НЕСТАО БЕЗ ТРАГА! (ВИДЕО)
Стручњаци из света уметности сада морају да реше још једну загонетку - где је уопште ова слика, иако је требало да буде изложена за јавност још од септембра прошле године.
У светлу новооткривених чињеница да британска Национална галерија није учинила довољно да оспори приписивање "Спаситеља света" Леонарду да Винчију, поново су подгрејане сумње око аутентичности најскупље слике на свету. Да ствар буде још чуднија, "нико не зна" где се слика налази иако је требало да буде изложена за јавност још од септембра прошле године.
Другог маја навршава се пет векова од смрти Леонарда да Винчија, једног од најумнијих људи у историји човечанства. Међутим, уместо да се утркују ко ће му уприличити атрактивнију изложбу, светски музеји и историчари уметности и даље се споре око тога да ли је "Салватор мунди" његових руку дело или не.
Британски медији недавно су објавили тврдње да Национална галерија из Лондона није довољно гласно истакла своје сумње да је поменута слика дело Леонарда да Винчија, пре него што је иста продата на аукцији, чиме је директно обманула потенцијалне купце.
ЖУТИ ПРСЛУЦИ КРЕНУЛИ НА ЗГРАДУ ЕВРОПСКОГ ПАРЛАМЕНТА! Сукоби демонстраната са полицијом, напето у Стразбуру (ВИДЕО)
ПИРАМИДА, ГРАД ИЛИ НЕШТО ТРЕЋЕ У океану откривене МИСТЕРИОЗНЕ конструкције дуге 120 километара! (ВИДЕО)
УЗАЛУДНИ НАПОРИ АНТИРУСКИХ КРУГОВА: Крим показао јачину
Вредност "Спаситеља света" вртоглаво је порасла са 1,175 долара на 450 милиона када је 2008. петочлани тим стручњака оформљен испред Националне галерије пресудио да је реч о Да Винчијевом оригиналу. Међутим, овај суд је сада доведен у питање пошто су на видело испливале чињенице о појединачним гласовима: два "да", једно "не" и два "без коментара". Историчар уметности Бен Луис изнео је ове сензационалне тврдње у књизи "Последњи Леонардо: Тајни живот најскупље слике на свету".
Последице обелодањивања резултата гласања су далекосежне и још увек тресу уметнички свет.
"Салватор мунди" представља Христа као спаситеља света, који благосиља. Да је слика настала око 1500. сагласни су скоро сви угледнији историчари уметности. Око тога ко је њен аутор дебата још траје. Да ли ју је насликао Леонардо да Винчи својом руком, без мешања ученика, или је, пак, рад неког из његове радионице или чак неког каснијег следбеника?
Слика је једно време, како се верује, била део колекције енглеског краља Чарлса И, а онда је из историјских архива нестала крајем 18. века. Потом се, у 19. веку, појавила у збирци једног британског индустријалца.
Била је толико пута пресликана да је "Исус изгледао као хипик на дрогама", описао је Марин Кемп, историчар уметности са Оксфорда, који је имао прилике да изблиза проучава слику. Заправо, толико је била изобличена да ју је 1913. један фински историчар уметности описао као дело Да Винчијевог ученика Болтрафија. С тим у складу 1958. продата је у вредности данашњих 1.350 долара, а 2005. на аукцији у Њу Орлеансу за 1.175 долара. Нови власници, дилери уметнинама Роберт Сајмон и Александар Периш, однели су је Дајани Модестини, професорки на Институту за ликовну уметност при Њујоршком универзитету и конзерваторки.
Она је уклонила све накнадне слојеве, поправила оштећења услед пукотине на дрвеној плочи и рестаурисала детаље. Као што је поменуто, 2008. петочлани тим стручњака приписао је слику Леонарду и она је 2011. као таква изложена у Националној галерији.
Већ следеће године Сајмон и Периш продали су је руском бизнисмену Димитрију Риболовљевом за 127,5 милиона долара, а онда ју је он продао новембра 2017. за 450 милиона, учинивши је најскупљом сликом на свету (продатом на аукцији). Убрзо се открило да је реч о заступнику престолонаследника Мохамеда ибн Салмана (33) из Саудијске Арабије.
(ВИДЕО) Благодатни огањ сишао у Јерусалим: Верници ДОЧЕКАЛИ ЧУДО!
АМЕРИЧКА КРВАВА ПОЛИТИКА донела је ПАТЊУ многим ЗЕМЉАМА, а ево шта се крије иза конфликата од почетка 20. века до данас
ПРЕТИ ОПАСНОСТ ОД ИНФЕКЦИЈЕ: Рођени пре 1989. можда ће поново МОРАТИ ДА СЕ ВАКЦИНИШУ против малих БОГИЊА
Стручњаци из света уметности сада морају да реше још једну загонетку - где је уопште "Спаситељ света"?
Професорка Модестини је чула од једног стручњака за рестаурацију да га је нека осигуравајућа кућа замолила да прегледа слику у Цириху прошле јесени, али да је то потом отказано. Након тога, сви трагови јој се губе.
Отказано излагање слике
Званичници француске владе, која је власник париског Лувра, првобитно су хтели да укључе слику у велику изложбу планирану за јесен, поводом 500. годишњице Леонардове смрти. Међутим, њихов стручњак за Леонарда Жак Франк засуо их је писмима истакавши своје сумње и чињеницу да би њено укључивање у изложбу било равно скандалу.Он напомиње да Француска не може себи да дозволи “понижавање” тиме што би у музеју светског ранга изложила слику са озбиљним сумњама о ауторству.