ПУТИНОВА ВЕЛИКА ЧИСТКА МИНИСТАРСТВА ОДБРАНЕ Прво пао Шојгу, па његових пет НАЈБЛИЖИХ сарадника: Шта се крије иза акције руског председника?
Смењивање дугогодишњег министра одбране са његове дужности није ништа необично. Хапшење пет његових највиших сарадника, међутим, очито је више од пуког тражења свеже крви - посебно у Русији којом влада Владимир Путин.
Након шокантног смењивања Сергеја Шојгуа с дужности министра одбране пре две недеље, талас хапшења је под маском антикорупцијске кампање очистио врх министарства одбране.
Временски оквир је једнако интригантан као и хапшења и промене. Након готово три године неуспеха на фронтовима у Украјини, Русија је управо стекла предност. У последњих неколико недеља покренула је углавном успешну офанзиву на северу према Харкову, уз позитивне помаке у регији Донбас на истоку.
"Врло сложена полицентрична игра"
Критични недостатак људства у Украјини и смањење залиха муниције, погоршано месецима одлагања одобрења пакета војне помоћи у америчком Конгресу, такође су помогли да се преокрене руска срећа.
Поставља се питање - зашто сада променити министарство које је задужено за победу у рату?
Аналитичари који су говорили за CNN описали су министарство одбране као једно од најкорумпиранијих у земљи.
Руски државни медији откривали су војне уговоре вредне невероватне износе новца и јавно срамотили високе званичнике министарства и њихов раскошан начин живота. Али како је један аналитичар рекао CNN-u, оно чему сведочимо је "врло сложена полицентрична игра" повезана с временом и Путиновом егзистенцијалном потрагом за победом против Запада.
Пригожинова порука из гроба
Над овом променом лебди дух Јевгенија Пригожина, шефа Вагнерове групе плаћеника, који је такође био познат као "Путинов кувар".
Пре своје смрти изразио је мржњу према Шојгуу и главном руском генералу Валерију Герасимову кроз тираде испуњене псовкама, оптужујући њих и руско министарство одбране за корупцију и неспособност.
Пригожин је водио побуну против Москве која је требало да се заврши свргавањем Шојгуа и Герасимова. Уместо тога, ставио је председника у непријатну позицију и изазвао његов ауторитет. Путин је одговорио описујући Пригожина као издајника и одузео му имовину, све пре него што је погинуо у сумњивој авионској несрећи заједно са својим највишим савјетницима.
Путин је стрпљиво чекао, а онда кренуо у чистку
Од тада је Путин држао неспособност министарства у набавци оружја, као и неуспелу инвазију на Украјину и оптужбе за корупцију далеко од јавности, желећи да покаже да неће донети исхитрене реакције након побуне. Чинећи то, могао би довести у питање свој ауторитет и снагу пред руским народом.
Путин је вероватно чекао да га руски народ поновно изабере у марту пре него што је кренуо у промене у министарству одбране. Промене су уследиле убрзо након прославе Дана победе 9. маја, којој су Путин и Шојгу заједно присуствовали, у наизглед пријатељском наступу.
Упркос његовој смени са места министра одбране, Шојгу ће остати у Путиновом кругу премештањем на нову улогу секретара Већа безбедности.
Путинов једини интерес је победа у Украјини
Татјана Становаја, виша сарадница у Карнеги Раша Еуразија Центру, рекла је CNN-u да није важно да ли је Пригожин био у праву о корупцији званичника. У Русији, рекла је, "у политици не постоји исправно и погрешно - важни су искључиво интереси."
Путинов интерес је у одржавању реда у својој кући, али, што је још важније, у постизању победе у Украјини. Министарство одбране је кључно за то како ће се тај рат завршити.
Постављањем цивилног економисте Андреја Белоусова за новог министра одбране, Путин је сигнализирао да жели да министарство, са својим огромним прорачуном, брже и економичније набавља оружје.
Руски прорачун за 2024. показује да намерава потрошити 6 одсто БДП-а на одбрану, највише у модерној руској историји, и надмашиће социјалну потрошњу, што је знак прелаза земље на ратну економију.
Корупција у министарству одбране
Михаил Комин, руски политички научник и гостујући сарадник у Европском већу за спољне послове са средиштем у Бечу, рекао је да је "Шојгуова група, међу руским елитама, једна од оних које највише траже ренте. Више, на пример, него неки из Путиновог ужег круга."
Прошлог петка, генерал-пуковник Вадим Шамарин, начелник Главне управе за комуникације Оружаних снага Русије, оптужен је за "примање мита у посебно великом износу" од 36 милиона рубаља (око 393.000 долара) од фабрике која потпомаже министарство комуникацијском опремом. У замену, наводно је тој фирми доделио уносне државне уговоре.
Шамарин се изјаснио да није крив, саопштили су руски државни медији.
Руски државни медији такође су играли улогу у комуницирању акције Кремља против министарства. Након Шамариновог хапшења у мају, државна агенција Риа Новости саопштила је да је његова супруга 2018. године купила Мерцедес-Бенз ГЛЕ за 20 милиона рубаља (око 218.000 долара) у време када је његов приход био највише 34.000 долара. У посебном извештају откривено је да је њен приход те године износио 872.000 рубаља (9.740 долара).
Највише профилиран од пет ухапшених званмичника био је Тимур Иванов, заменик министра одбране. Стављен је у кућни притвор крајем априла, такође под сумњом за примање мита.
Иванов је постао фокус Фондације за борбу против корупције, коју је основао Алексеј Наваљни, који је убијен у руском затвору у фебруару. Он и његова организација открили су раскошан начин живота Ивановљеве партнерке - посети само за позване драгуљаре, ношење високе моде и поседовање планинске куће у отменом скијалишту Куршевел у Француској. Питали су се како је могла да приуштити такав начин живота када је службени годишњи приход њеног супруга био 175.000 долара.
Руски државни медији саопштили су да Иванов тврди да је невин, цитирајући личне изворе.
Интереси не смеју да се преклапају, али корупција остаје
За Становају, разлози за замену фигура попут Иванова и Шамарина су једноставни.
-Део Путинове логике је да не можете имати некога на овој позицији (министра одбране) где постоје значајни интереси претходника.
Како би помогао да се очистити министарство, Путин је именовао Олега Савељева, бившег ревизора у Руској рачуноводственој комори, за заменика министра одбране. Биће "свестан корупције која већ постоји у одбрамбеном сектору," рекао је Комин.
Пригожинова последња жеља
С обзиром на опсежне промене које је председник направио, круже гласине о положају начелника Главног стожера Оружаних снага, Валерија Герасимова, другог циља Пригожинових тирада.
Становаја је рекла да "постоји толико много гласина, да би Герасимов ускоро могао да буде смењен", али чињеница да је до сада био поштеђен даје Герасимову "временски оквир да почне да се бори за своје интересе," додала је.
-Герасимов се бори против својих непријатеља, покушавајући да обезбеди своју будућност - рекла је Становаја.
-Није проблем наћи новог човека. Проблем је пронаћи место за претходног.
Комин се сложио да би Герасимов могао да задржи своју позицију за сада, јер је Путин рекао да не намерава да направи друге промене.
Кључно, Комин је сугерисао да Герасимов има среће јер не постоји положај сличан Шојгуовом где би могао да буде јавно премештен без потпуног нарушавања његове репутације.
У Путиновој Русији председник остаје фокусиран на побједу у Украјини, али недавни потези показали су да се пратећа екипа може променити и да је председник спреман да буде немилосрдан у својој потрази за победом.
Извор: Србија Данас/Курир