ШТА СЕ ЗАИСТА ДЕШАВА У ЈУЖНОЈ АФРИЦИ? Нереди почели хапшењем бившег председника Зуме, у народу БЕС КЉУЧА! (ВИДЕО)
Ситуација се не смирује већ неколико дана
Јужна Африка је забележила низ пљачки и пораст насиља, који се сматрају најозбиљнијим немирима у доба након апартхејда након хапшења бившег председника Џејкоба Зуме.
СНИМАК МЕРКЕЛОВЕ ЗАПАЛИО ИНТЕРНЕТ: Немачка канцеларка ДОЖИВЕЛА БЛАМ током посете Америци (ВИДЕО)
НЕМЦИМА ПРЕТИ НОВА КАТАСТРОФА: Опасност се назире, мештани у страху - власти наредиле евакуацију! (ВИДЕО)
Протести су започели у јужноафричкој провинцији Ква Зулу-Натал увече 9. јула и проширили су се на провинцију Гаутенг до 11. јула.
Грађани су у опасности да остану без хране, а пастор Дони Андерсон, који штити барикаде у својој локалној заједници у Дурбану, рекао је за Метро.цо.ук: "Потрајаће прилично дуго да се све врати у нормалу, требаће месеци, јер главна складишта хране нису само опљачкана, већ су и спаљена."
Војска земље распоређена је у подручја у којим полиције има у малом броју, а влада се бори са ширењем протеста.
Шта је корен сукоба и зашто је Џејкоб Зума затворен?
Зума (79) осуђен је на 15 месеци затвора због пркошења судском налогу за сведочење у истрази која се води поводом навода о корупцији током његовог председниковања земљом од 2009. до 2018. године.
Зума је у марту 2018. године оптужен за корупцију, углавном у вези са Јужноафричким споразумом о наоружању, познатим као "Стратешки одбрамбени пакет" вредан 30 милијарди РАР (приближно 2 милијарде фунти).
Дана 29. јуна 2021. године Зума је осуђен на 15 месеци затвора након што се није појавио у Зондо комисији.
Протести су порасли када је оспорио казну на Уставном суду Јужне Африке на рочишту започетом почетком јула. Пре него што се Зума предао, присталице су се окупиле у великом броју око Зумине резиденције како би спречиле власти да га ухапсе.
Одлука о затварању Зуме је први случај да је бивши председник затворен у Јужној Африци после апартхејда. После његовог хапшења, присталице су блокирале путеве и прибегле подметању пожара, укључујући и паљење зграда. Међутим, очекује се да ће на нереде утицати различити фактори.
Неки сугеришу да би политичко насиље, опортунистичка пљачка, етничке напетости и незадовољство сиромаштвом и неједнакошћу могли бити фактори који доприносе тачки кључања Зуминим хапшењем.
Зумина ћерка, Дудузиле Зума-Самбундла, такође је на удару критика због подстицања на насиље. На друштвеним мрежама је упоредила председника Рамафосу са руководством из доба apartheida и подржала протест, користећи хаштаг "RamaphosaMustFall".
Колико је људи страдало током протеста у Јужној Африци?
Од 15. јула, најмање 117 људи је погинуло, а више од 2.000 ухапшено током немира у Јужној Африци, преноси Ројтерс. Опљачкане су стотине продавница и предузећа, а влада каже да делује на спречавању несташице хране.
Шта је влада Јужне Африке рекла о протестима?
Јужноафричка влада планира да распореди више од 20.000 војника док земља и даље страда.
BBC извештава да је министар одбране Носививе Маписа-Нкакула поднео захтев за распоређивање 25.000 војника у две провинције погођене насиљем - Ква Зулу-Натал, где се налази Дурбан, и Гаутенг, који укључује Јоханесбург.
Председник Рамафоса описао је насиље без преседана за 27 година од завршетка режима апартхејда.
Обраћајући се нацији током викенда 10. и 11. јула, он је апеловао на смиреност, рекавши: "Оно чему смо сада сведоци су опортунистичка дела злочина, са групама људи који подстичу хаос само као покриће за пљачку и крађу".