СТИГЛО СТРАВИЧНО УПОЗОРЕЊЕ ИЗ АМЕРИКЕ: Број умрлих од короне сигурно ће РАСТИ, лекови НЕ ЛЕЧЕ
Млади у САД су углавном на мети критика због игнорисања превентивних мера и изласка у барове и клубове без маски и физичке дистанце.
Број заражених корона вирусом у САД брзо се повећава, али број умрлих за сада стагнира. Стручњаци, међутим, упозоравају да, иако то звучи као добра вест, не треба доносити преурањене закључке. Од јуна број оболелих расте константно, а седмодневни просек новооболелих износи око 50.000.
ЦЕЛА НАЦИЈА У СУЗАМА: Краљица умрла од короне, председник пун дивних речи, туга народа је неизрецива (ФОТО)
КОРОНА У ОТПАДНИМ ВОДАМА? Италија ће пратити стање због сумње да се вирус ту појавио ПРОШЛЕ ГОДИНЕ
ПАЦИЈЕНТИ ГУБЕ ДВА КИЛОГРАМА МИШИЋА ДНЕВНО: Лекар са интензивне открива КАКО ИЗГЛЕДА борба са короном
Међутим, број умрлих од корона вируса је током јуна показао благи пад и сада је око 500 дневно у просеку.
Ипак, лекари напомињу да је Ковиду 19 потребно време да се развије, да је број хоспитализованих почео да расте пре три недеље и да је сада за трећину већи.
Зато се очекује да ће и број умрлих порасти, каже Амеш Адалија са Универзитета "Џонс Хопкинс".
- То је чиста математика и биологија, број смртних случајева ће се повећавати како буде растао и број хоспитализованих и тешких случајева - упозорава Адалија.
Друго објашњење за мањи број умрлих је већи број инфицираних младих људи који не развијају тешку клиничку слику.
- Стопа смртности је мања зато што су млади људи, генерално, здравији. Али, то не значи да не могу озбиљно да се разболе - наводи водећи амерички епидемиолог Ентони Фаучи.
Глас Америке напомиње да и млади завршавају на интензивној нези, али у много мањем броју од старијих. Такође, млади који су заражени, а немају симптоме, могу да шире вирус и да то не знају.
- Сваки двадесетогодишњак има бабу, деду, рођаке. Можда је потребно време, али могуће је да пренесу вирус рањивој популацији - упозорава епидемиолог Барум Матема са Универзитета Колумбија.
Млади су углавном на мети критика због игнорисања превентивних мера и изласка у барове и клубове без маски и физичке дистанце, због чега међу њима има све више заражених.
Истиче се да је мањој стопи смртности допринело и боље болничко лечење оболелих. Неке студије су показале и да два лека - ремдесивир и дексаметазон - могу да помогну у неким случајевима.
- Помажу једино ако сте јако болесни, али вас не могу излечити. Лекови имају неки ефекат, али још морамо да их проучавамо - наводи професор медицине на Харварду Рајеш Ганди.
Према подацима сајта Worldometers, више од три милиона људи заражено је корона вирусом у САД, док је од последица тог вируса преминуло 134.888 особа.
Још се није завршио други, а њима већ прети ТРЕЋИ ТАЛАС КОРОНЕ: Заражени су таксисти, угоститељи, медицинари
КОРОНА РАЗАРА СРЦЕ И ПЛУЋА: Руски министар здравља о трајним последицама заразе
НОВИНАРИ ПРОТИВ БОЛСОНАРА: Најављена тужба против бразилског председника
БРАЗИЛ У ВРТЛОГУ КОРОНЕ: Не смањује се талас инфекција Ковид-19, још 1.223 смртна исхода
Мађарска спроводи велику анкету: Одговоре о мерама владе дало већ 232.000 грађана