СТОПА СМРТНОСТИ ИЗМАКЛА КОНТРОЛИ: Ова европска земља ревидира стратегију у борби против корона вируса
Шведска ревидира стратегију у борби против корона вируса након што јој је стопа смртности у домовима за старије измакла контроли.
Премијер шведске владе Стефан Лофвен планира да потроши и до 220 милиона долара на здравствено особље како би се заштитила најстарија популација у држави. Још толико новца намениће се локалним властима за додатне трошкове које су имале у борби против пандемије, објавила је влада у уторак.
Као и у другим државама света, и у Шведској је највећи број умрлих старије доби, али критичари тврде да су многе од тих жртава могле бити избегнуте да су се власти боље фокусирале на заштиту најрањивије демографске скупине.
КОРОНА ВИРУС ИМ ЈЕ ДОНЕО БИЗНИС ИЗ СНОВА: Почели су да праве ОВАЈ производ и постали милијардери
МОНСТРУМИ ИЗА РЕШЕТАКА: Ухапшене три жене због УБИСТВА БЕБЕ - тело девојчице пронађено на улици увијено у пешкир
КОЈА ЈЕ ЊИХОВА ТАЈНА: Одмах су реаговали на корону, БЕЗ КАРАНТИНА! Ево како су то успели (ВИДЕО)
Почетком маја, Шведска је покренула истрагу због велике стопе смртности у домовима за старије. Половина од оних старијих од 70 година који су умрли од последица covida-19 живела је у домовима за старије, каже национална статистика осврћући се на период с краја априла. У понедељак је укупан број умрлих у Шведској достигао 3.256.
Контроверзан приступ
Шведски приступ пандемији корона вируса постао је топ тема међународних дебата након што су Швеђани заузели нешто резервисанији став него остале државе света. Уместо у строге рестрикције и карантине, уздали су се у понашање својих грађана те њихову способност да се придржавају правила друштвеног дистанцирања.
Шведске теретане, школе, ресторани и трговине остали су отворени све време колико траје пандемије. Стратегија је досад заштитила економију од најгорег, али стопа смртности од коронавируса у Шведској износи око 32 на сваких 100.000 становника. Поређења ради, најпогођенија држава света, Сједињене Америчке Државе, ту стопу држи на 24, док је у Данској она 9.
Главни епидемиолог Шведске Андерс Тегнел каже да је борба против коронавируса дуготрајан процес, мислећи притом на то да су привремени карантини само краткорочна решења. Једном кад се укину, стопа заразе ће поново расти.
Уместо тога, Тегнел каже да су умерене рестрикције које дозвољавају наставак нормалног живота ефикасније те друштву олакшавају пролазак кроз пандемију.
Дански модел
И док је шведски модел и даље врло контроверзан, у последње време доста га упоређују с данским. Данска је врло рано одлучила да уведе карантин и строге рестрикције. Сада се налази у другој фази поновног покретања економије, а најновији подаци сугеришу да број новозаражених опада, док стопа смртности износи готово трећину оне у Шведској.
Данска је још средином априла отворила велике делове своје економије, укључујући основне школе и фризерске салоне. Ове недеље отварају се и данске трговине, први пут у два месеца, а музеји и биоскопи ће у наредном периоду.