СТРАВИЧНА ТРАГЕДИЈА КОЈА 40 ГОДИНА ДЕЛИ БРИТАНИЈУ: Да ли је 13 тинејџера живо спаљено само зато што су били црнци? (ФОТО/ВИДЕО)
Породице жртава и даље верују да је у питању расистички напад
Средином јануара 1981. године избио је пожар у кући у Лондону, у којем је настрадало 13 младих тамнопутих људи. После четири деценије породице жртава и даље верују да је у питању био расистички напад.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/24/shutterstock_637052206.jpg?itok=dcgPakpj)
БРАЧНИ ПАР УМРО ОД КОРОНЕ ТРИ ДАНА ПРЕ ВАКЦИНАЦИЈЕ: Након 70 година брака отишли у смрт држећи се за руке
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/24/kineski_rudar.jpg?itok=XRs7q9nC)
СПАСИОЦИ СТИГЛИ ДО ЗАРОБЉЕНИХ РУДАРА: Седморица извучена јутрос након 14 дана под земљом! (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/24/igor_rus.jpg?itok=zjitD-cq)
СРБИНА ИГОРА РУСА ЗОВУ НАЈСТРАШНИЈИМ УБИЦОМ ЕВРОПЕ: Прети му доживотна, судиће му иза стакленог кавеза (ВИДЕО)
Пожар је избио у понедељак, 18. јануара у кући у Дептфорду у југоисточном Лондону. Пламен је почео да се шири, заробивши пријатеље и чланове породице који су се окупили на 16. рођендану Ивон Рудок.
За неколико минута пожар је захватио целу кућу, а људи су покушавали да побегну искачући кроз прозоре.
Више од 50 људи успело је да побегне, али је 13 младих погинуло, укључујући Ивон и њеног брата Пола.
Полова жена Сандра у том тренутку била је трудна са њиховим другим дететом, Џенин.
- Пожар ми је узео пуно пре него што сам удахнула први пут на Земљи. Мој тата је био прави херој. Спасао је пуно људи из пожара - рекла је Џенин.
Две године после пожара, Ентони Бербек, један од преживелих, извршио је самоубиство.
Скоро све жртве били су тинејџери и сви су били чланови афро-карипске заједнице у Лондону.
Четири деценије касније и после неколико истрага, узрок пожара и даље није познат.
Један од првих полицајаца који је дошао на лице места мислио је да је бачена ватрена бомба и убрзо се претпоставило да је то био расно мотивисан напад.
Ова теорија се многима чинила прихватљивом, али Џенин Рудок то не мисли.
- Не верујем да је то био расистички напад. Верујем да неко зна више од онога што каже, али мислим да је то била ужасна несрећа - рекла је за Спутник.
Породице жртава оптужиле су медије, владу Маргарет Тачер и полицију да су умањили значај трагедије. Многи су били огорчени што је краљица послала поруку саучешћа жртвама пожара у ноћном клубу "Стардуст" у Даблину у фебруару 1981. године, али није рекла ништа о трагедији у свом главном граду.
Иако је читава заједница остала трауматизована након пожара, а породица Рудок је била бескућник, чини се да медији нису сматрали причу вредном вести. Инцидент је прошао као један од многих инцидената и није заслужио национално покривање у вестима.
Британска полиција рекла је да је пожар "био предмет највеће истраге икада у јужном Лондону", али нико никада није оптужен, а преживеле и породице жртава осећале су да постоји изражена равнодушност према њиховој потрази за правдом.
Када је полиција почела да испитује младиће друге боје коже који су били на журци, у заједници је дошло до пораста беса.
Основан је и комитет "New Cross Massacre Ацтион Committee" (НМАЦ ) који је требало да подигне свест и изазове подршку широм земље.
НМАЦ је организовао марш "Црни људи за акцију" који је зауставио делове Лондона док је 20.000 демонстраната марширало од Њу Кроса, улице у којој је избио пожар до Хајд парка у марту 1981. године.
Док је маса ишла ка улици Флит, где су тада биле смештене главне новине у земљи, неки тврде да су новинари висили са прозора и производили звукове налик мајмунима.
Нереди су избили 11. априла 1982. у Брикстону, јужном Лондону, а неки од учесника наводно су узвикивали: - Ово је за Њу Крос.
Десет дана касније одржана је истрага, а мртвозорник је сугерисао да је пожар вероватно несрећа.
Након много научних анализа постало је очигледно да је пожар почео у кући и да га није изазвала ватрена бомба.
Један од преживелих, Вејнд Хајнес верује да га је изазвао неко на забави.
Полицијско руковођење истрагом критиковано је током извештаја Макферсон.
Радна група за расне и насилне злочине сада се бави тако осетљивим случајевима. Виши суд је 2002. године наложио другу истрагу, која је одржана две године касније.
Мртвозорник Џералд Батлер је, на несрећу многих породица, потврдио да се ради о појави сумњиве смрти, али није наведен узрок.
- Закључио сам на основу укупног броја доказа да је овај пожар подметнут намерним наношењем пламена на фотељу у близини телевизора - рекао је он.