Студије показују: Хладна и мрачна клима доприноси алкохолизму
Људи који живе у хладнијим крајевима са мање сунчеве светлости, имају веће шансе да се одају опијању, показује нова студија.
Истраживања из САД-а су поставила везу између просечне температуре, сунчеве светлости и конзумирања алкохола.
Викнуо је АЛАХУ АКБАР, и ИЗВУКАО НОЖ: Језив НАПАД у Бриселу, има повређених
Подаци из 193 земље показују да хладнија клима носи са собом ризик од већег опијања људи и учесталијих обољења јетре.
Лекари зато траже да се током зимских месеци ограничи рекламирање алкохола.
Рамон Баталер, помоћник директора Центра за истраживање јетре у Питсбургу, рекао је: "Ово је прва студија која систематски показује да широм света у хладнијим подручјима са мање природног светла, имате више опијања и појаву цирозе јетре узроковане алкохолизмом".
Алкохол и депресија
Алкохол опушта крвне судове и повећава температуру коже.
Опијање је повезано и са депресијом, која се чешће појављује у крајевима где нема довољно сунчеве светлости.
Студија, објављена на научном вебсајту Хепатолоgy, користила је податке Светске здравствене организације (СЗО) и Светске метеоролошке организације.
Доктор Питер Мекен, медицински саветник болнице Цастле Цраиг – клинике за рехабилитацију од дрога и алкохола у Шкотској, учествовао је у истраживању и писању извештаја.
- Сада имамо нове доказе да време, а посебно температура и количина сунчеве светлости којој смо изложени, има снажан утицај на количину алкохола коју конзумирамо - каже Мекен.
- Конзумирање алкохола услед лошијих временских услова је директно повезано са изгледима да развијемо најопаснији облик обољења јетре – цирозу, која може да доведе до отказивања органа и смрти.
Додао је, строжи закони о ценама алкохола сигурно су оправдани, када узмемо у обзир разорне комбиноване ефекте недостатка сунчеве светлости и јефтиног алкохола. У Шкотској је току анализа закона о оглашавању, која треба да промени услове рекламирања алкохола током зиме.
Докази о вези између климе и здравља долазе у тренутку док СЗО у понедељак на самиту у Единбургу представља нове податке о потрошњи алкохола у Европи.
Скоро половина популације одраслих мушкараца у опасности је од краткорочних и дугорочних здравствених и социјалних проблема због штетних облика конзумације алкохола, показује истраживање.
Почетком ове године, у Шкотској је ступио на снагу закон о минималним ценама алкохола, који би требало да помогне у борби против алкохолизма.