СУКОБ у Судану на путу да постане најтежа криза ГЛАДИ на свету
Поред глади, деца свакодневно умиру од последица маларије, великог кашља и богиња због недостатка медицинске помоћи у ратом захваћеном Судану
У малом граду Тавила, у суданској држави Северни Дарфур најмање десеторо деце умире од глади сваког дана. Последњих месеци десетине хиљада људи беже из опкољеног и ратом разореног Ел Фашера главног града Северног Дарфура, тражећи спас у овом месту удаљеном 70 километара источно. Несретни људи опседају једину здравствену клинику у Тавилу која и даље функционише.
- Страхујемо да је тачан број деце која умиру од глади много већи. Многи од расељених из Ел Фашера живе далеко од наше клинике и не могу да дођу до ње, каже Ајша Хусијен Јагуб, жена одговорна за здравље у цивилној администрацији у Тавилу.
Глад није једини убица. Маларија, богиње и велики кашаљ такође се шире попут пожара.
Град је био под вишемесечном опсадом Снага за брзу подршку, паравојне групе која је тамошњом милицијом учествовала у бруталном грађанском рату против суданске војске и њених савезника. Тавила је најближе место релативне безбедности за избеглице које су успеле да побегну кроз западну капију Ел Фашера, једину отворену излазну руту из града.Многи не стигну до града, умирући на дугој и застрашујућој шетњи од Ел Фашера, дуж путева који пролазе поред спаљених села и на мети су наоружаних банди.
Тавилину цивилну управу успоставила је Ослободилачка војска Судана , побуњеничка група која је преузела контролу над локалним подручјем након повлачења војске и РСФ-а. Донедавно, жене су се бојале да изађу и сакупе дрва за огрев или сено за животиње јер су се плашиле да ће их силовати милиционери који су лутали периферијом града.
Ове године агенције УН и све међународне невладине организације осим Лекара без граница напустиле су област Ел Фашер због угрожене безбедности. У августу су два камиона који су превозили залихе за људе у кампу Замзам зауставили борци РСФ у Кабкабији, западно од Тавиле, спречавајући хуманитарне раднике да заврше своје путовање.
Војска је такође оптужена да поставља препреке у пружању помоћи. У фебруару је наложио хуманитарним агенцијама да престану да користе прелаз Адре у Чаду за транспорт помоћи у Дарфур, који је углавном под контролом РСФ.
Прошла је година откако је избио сукоб између суданске војске и паравојних Рапидних снага подршке (РСФ), који је увео земљу у грађански рат.
Насиље је избило у главном граду Картуму и раширило се читавом земљом, изазвавши смрт више хиљада људи, баш као и широко распрострањено разарање зграда и инфраструктуре.
Србија Данас/ BBC/ Политика