МИСТЕРИОЗНИ ВРТЛОГ ЗБУНИО НАУЧНИКЕ! Одломио се део Сунца "Не знамо шта се тачно дешава"
Од врло ране фазе текућег циклуса, који је почео у децембру 2019. године, активност Сунца је премашила сва очекивања. А сада је забележен мистериозни вртлог
И поред чињенице да је Сунце један од најважнијих аспеката нашег живота, још увек не знамо све механизме који стоје иза процеса који се одвијају на нашој звезди. Научници су све време пажљиво пратили и анализирали дешавања на том ужареном телу, а сада су приметили нешто веома необично.
Приметили су да се материјал из плазме који је избио са површине Сунца одвојио и формирао вртлог изнад соларног северног пола. Стручњаци тврде да овако нешто раније нису видели и да је потребна даља анализа да би се утврдило да ли се то заиста догодило или не и шта тачно значи, пише Сциенце Алерт.
ДАНАС ЦЕО СВЕТ ПЛАЧЕ: Сахрањена девојчица из Турске којој отац није могао да пусти руку - ОВА фотографија потресла СВЕ (ФОТО)
ТУРСКА ОДБИЛА ПОМОЋ ОВЕ ЗЕМЉЕ: Не желе њихове спасиоце и лекаре
ЕРДОГАН ПОБЕСНЕО: Напао владу због споре реакције на земљотрес, па запретио
Сунце тренутно пролази кроз фазу појачане активности. До сада је сваког дана ове године пуштала бакљу. У јануару је чак лансирао неколико њих категорија Кс и М. Класа Кс је најјача могућа ерупција на Сунцу, док су бакље класе М ниво слабије.
Али ово није разлог за забринутост - наша звезда пролази кроз различите циклусе активности сваких 11 година или тако. Соларни циклуси Соларни циклуси имају огроман утицај на Сунчев систем, али их релативно слабо разумемо. Научници верују да су вероватно повезани са соларним магнетним пољем. Отприлике сваких 11 година, магнетни полови Сунца се преокрећу, север постаје југ и обрнуто.
Ова ситуација се поклапа са оним што је познато као соларни максимум, када Сунце емитује највише бакљи и короналних избацивања масе (ЦМЕ) и има највише сунчевих пега. Након тога следи период умирујуће активности, а затим поново почиње период соларног максимума. Сада је наша звезда у тој фази, односно на прагу поменутог максимума. Циклуси активности се карактеришу и предвиђају на основу једног фактора: броја Сунчевих пега.
Ово су привремени региони у којима су магнетна поља посебно јака, што подстиче ерупцију бакљи и ЦМЕ. Мрље видимо као тамне мрље јер магнетно поље инхибира проток вреле плазме, а региони су касније хладнији и тамнији од околине.