Сусрет Макрона и Нетанијахуа: Одговорност Француске је ГОРКА ИСТИНА (ФОТО)
Обележено 75 година од масовног хапшења 13.000 Јевреја
Израелски премијер Бењамин Нетанијаху борави данас у посети Паризу, а том приликом је, у његовом присуству, француски председник Емануел Макрон обележио 75 година од масовног хапшења око 13.000 Јевреја у француској престоници ради депортовања у нацистичке концентрационе логоре.
Напад је оставио дубоку РАНУ целој Француској: Макрон одао пошту убијеним људима у Ници
Величанствена војна парада у Паризу! Макрон: Ништа нас никада неће раздвојити од Америке (ФОТО)
Макрон је на данашњој церемонији, у близини некадашње спортске дворане из које су Јевреји депортовани 1942, рекао да је одговорност Француске за масовно хапшење "горка истина".
- Истина је да је Француска организовала то масовно хапшење. Ни један једини Немац није у томе учествовао - истакао је Макрон, додавши да "време чини своје, архиве се отварају и истина излази на видело, намећући се свима нама".
Нетанијаху је поздравио "посебно херојство" француског отпора нацистима и "племените француске грађане" који су под великим ризиком по сопствене животе спасили хиљаде Јевреја од страдања у логорима смрти где је најмање шест милиона људи укупно убијено од 1941. до 1945.
- У част оних који су настрадали... сећајмо се прошлости, обезбедимо будућност - поручио је он.
Нетанијахуово присуство на данашњој церемонији у Паризу изазвало је полемику, при чему је Унија француских Јевреја за мир (УЈФП) назвала позив израелском премијеру "шокантним" и "неприхватљивим".
УЈФП је, такође, оптужио израелску владу да "користи сећање на жртве нацизма како би људи поверовали да Израел представља све Јевреје у свету".
Данашњом церемонијом у Паризу обележено је сећање на дан када су званичници вишијевског режима у Француској под нацистичком окупацијом почели да хапсе 13.152 Јевреја и да их одводе у спортску дворану "Велодром д''ивер".
Преживело је тек мање од 100 међу онима који су ухапшени и послати у нацистичке логоре, наводи француска агенција.
Макрон је четврти француски председник који је прихватио кривицу за улогу Француске у депортацијама, а први је то учинио бивши председник Жак Ширак 1995. године.
Нетанијаху је, иначе, данас први пут у посети Француској откако се придружио масовном маршу у којем су учествовали многи светски лидери, а који је одржан у знак солидарности са жртвама теростичких напада изведених јануара 2015. на просторије сатиричног магазина "Шарли ебдо" и на јеврејски супермаркет у Паризу.