СВАКЕ ГОДИНЕ ДЕО СВЕТА НА УДАРУ ЈЕ СНАЖНИХ ЗЕМЉОТРЕСА: Доносимо вам одговор због чега и како они настају (ФОТО/ВИДЕО)
Највећа штета настала је у трећем најмногољуднијем турском граду Измир.
Снажан земљотрес у Егејском мору погодио је Грчку и подручја западне Турске, усмртивши више од двадесет људи. Земљотрес јачине 7,0, како се извештава, проузроковао је рушење зграда у турском граду Измиру. Али, доводи се у питање, због чега настају толики земљотреси ове, али и годинама уназад широм света?
МА, ДАЈ, НИЈЕ МОГУЋЕ! ДА ЛИ СТЕ ОВО ИКАДА ВИДЕЛИ: Кинези преместили целу зграду од пет спратова (ВИДЕО)
ГРЧКА ОСТРВА ЗАТВОРЕНА У НАРЕДНИХ ШЕСТ МЕСЕЦИ: Последице земљотреса кобне за туристичке дестинације (ВИДЕО)
СТРАШАН ЗЕМЉОТРЕС У ЕГЕЈУ: 26 мртвих, преко 800 повређених (ФОТО/ВИДЕО)
Због чега долази до земљотреса?
Планета Земља је веома активна у смислу промена температуре, притисака, магме, као и кретања стеновитих делова Земљине коре у смислу издизања, односно спуштања појединих блокова као и хоризонталних кретања са навлачењем или подвлачењем одређених блокова, доказују и свакодневна подрхтавања, потреси и њихања која се осећају на самој површини наше планете. Магматска, тектонска и метаморфна кретања наше планете су спора и дуготрајна, док су покрети у виду потреса и подрхтавања Земљине коре и њене површине, краткотрајни и изненадни.
Узроци земљотреса нису сасвим разјашњени. Јасно је да се највећи број земљотреса јавља на разломним тектонским линијама, на местима где се дуж разлома сучељавају, потискују и међусобно разилазе блокови покидане Земљине коре. На овим местима, где је пут магми отворен или олакшан за њено кретање ка површини Земље, јављају се, вулкани, било изливањем лавичне масе, било у виду снажних експлозија и ерупција, понекад и понегде са истовременим видом активности. На таквим местима су честа напрезања Земље, па и механичка кретања, која се претварају у подрхтавања, која се таласима преносе на разне стране Земље.
Кад се плоче сударају, једна може клизити под другу, или се може укосо по линији раздвајања помицати изнад друге. Или могу "стругати" једна уз другу кад једна отклизи хоризонтално у неком смеру. У екстремним случајевима то може постати катарстофално.
До земљотреса може доћи и пропадањем тла на местима великих пећина у трусним подручјима, због великих урагана, због нуклеарних експлозија, због акумулацијских језера током наглог повећања притиска водене масе у том месту итд.
Мерење јачине земљотреса
Вибрације које проузрокују земљотреси се детектују, бележе инструментима који се називају сеизмографи. Цик-цак линије, лаички речено, које добијамо као резултат мерења називамо сеизмограм, (можемо видети пример једног сеизмограма на слици 2), а он представља промене интензитета вибрација које настају услед кретања површине тла која се налази испод интрумената за мерење. Из добијених и обрађених података, добијених из сеизмограма, научници могу да одреде време, епицентар, и фокусну дубину, као и тип прекида у којем настаје земљотрес, а исто тако могу и да одреде количину енергије која је произведена.
Јачина земљотреса се може изразити на више начина. Магнитуда земљотреса, која се обично изражава по Рихтеровој скали,12 је мера за амплитуду сеизмичких таласа. Магнитуда момента земљотреса је мера којом се означава количина енергије која је ослобођена у току земљотреса и може бити изражена преко резултата добијених из очитавања сеизмографа.
Ванредне ситуације током земљотреса
Катастрофе су изазов који показује када, колико и на који начин је друштво спремно да реагује. Катастрофе се могу избећи. Постоје начини да се смање ризици и да се ограниче последице катастрофа, као и да се повећа отпорност друштва на катастрофе.
Смањење ризика од катастрофа захтева снажну институционалну основу, која се може постићи кроз јачање капацитета, добро управљање, промоцију одговарајућих програмских политика и законодавства, олакшани проток информација и ефикасне координационе механизме. Политичко разумевање и подршка кључни су фактори потребни за перманентно побољшање система заштите и спасавања и спровођење мера смањења ризика од катастрофа на свим нивоима и у свим сегментима друштва.
Потребно је постићи свеопшти друштвени консензус који укључује како интеграцију смањења ризика од катастрофа у развојне програме и планове, тако и обезбеђење ресурса (људских и финансијских) неопходних за спровођење тих планова и програма и успостављање интегрисаног система заштите и спасавања. Ефикасно смањење ризика од катастрофа захтева снажну институционалну основу која обезбеђује даљу изградњу капацитета, побољшање и унапређење одговарајућих система, развојних програма и законских решења, олакшава проток информација и омогућава ефикасне механизме дијалога и координације.
Зашто је Турска толико трусна?
Турска је посебно подложна земљотресима, јер се већи део континента налази у "кутији" линије раседа које воде у различитим правцима. Линије се протежу према западу - од спајања са источноанадолским раседом који формира тектонску границу између Анатолске плоче и Арапске плоче која се креће према северу па све до Егејског мора у дужини од 1.500 километара.
Истанбул се налази у непосредној близини северноанатолског раседа, границе између две главне тектонске плоче на којима се често дешавају разорни земљотреси. Северноанадолијска зона раједа означава границу између Евроазијске и Анадолске плоче.
Више од 17.000 људи изгубило је животе у земљотресу јачине 7,6 степени који је у августу 1999. године погодио град Измит, који се налази на југоистоку земље.
У Турској постоји значајан ризик од велике штете и повреда, због блажих грађевинских правила која владају у овој земљи.
Када је реч о путовању у Турску саветује се туристима да воде рачуна због природних катастрофа.
Многи делови Турске подложни су земљотресима.Требало би да се упознате са безбедносним процедурама у случају земљотреса и следите савете локалних власти.