СВАКОДНЕВНА ОПАСНОСТ КОЈЕ НИСМО СВЕСНИ: Градска светлост уништава екосистеме широм света, постоји само ЈЕДНО решење
Светлосно загађење се повећава за око 10 процената сваке године током последње деценије, што га чини једном од најдраматичнијих промена које су људи направили у животној средини — а инсекти широм света примећују те промене.
Вештачка светла која раде целе ноћи, попут уличне расвете, могу учинити да лишће постане чвршће и мање привлачно за инсекте, према новом истраживању објављеном у часопису Фронтиерс ин Плант Сциенце. Ова промена у фотосинтези могла би да угрози мале екосистеме и ланци исхране који постоје у урбаним срединама.
Утицај вештачке светлости на биљни и животињски свет
Вештачко светло ноћу утиче на дивље животиње широм света. Студије су показале да искривљује циркадијалне ритмове животиња, омета репродукцију водоземаца, збуњује младунце морских корњача који прате Месец и скреће птице селице са њиховог курса. Инсекти се понашају другачије када су изложени светлости ноћу: вештачко светло омета комуникацију и репродукцију кријесница, а неки инсекти постају видљивији предаторима попут слепих мишева или их привлаче светла која их могу убити.
Истраживачи са Кинеске академије наука желели су да истраже како светлост утиче на односе између инсеката и биљака. Уочили су да лишће дрвећа у градовима показује мање знакова оштећења од инсеката него оно ван градова, па су анализирали узорке листова са дрвећа широм Пекинга.
Фокусирајући се на два уобичајена улична стабла - јапанску пагоду и зелени јасен - на 30 локација уз главне осветљене путеве, истраживачи су измерили осветљеност и прикупили лишће. Анализирали су скоро 5.500 листова у погледу величине, чврстине, нивоа хранљивих материја и хемикалија, те знакова оштећења од инсеката.
Шта откривају резултати?
Истраживачи су открили да више вештачког светла у датом подручју значи чвршће листове. Што је лист чвршћи, то је мање трагова гладних инсеката. У областима са најинтензивнијим светлом, листови су чешће без знакова предаторства инсеката.
Иако научници не разумеју у потпуности зашто биљке реагују на улично осветљење на овај начин, претпоставља се да вештачко светло ноћу може продужити циклус фотосинтезе код дрвећа. Како биљке користе светлост за раст, вештачко ноћно светло би могло продужити време које дрвеће проводи у фотосинтези.
Последице за урбане екосистеме
Промене у биљкама и њиховим интеракцијама са животињама могу значајно утицати на читав урбани екосистем. Лоша исхрана може довести до смањења популације инсеката биљоједа, што повлачи за собом смањење броја предатора који се њима хране, укључујући птице, што даље дестабилизује ланац исхране.
Инсекти биљоједи су често и опрашивачи, који доприносе биодиверзитету и помажу у разградњи биљног материјала, враћајући хранљиве материје у тло. У градовима, здраво земљиште и биљни живот подржани инсектима су од кључне важности за људе, јер биљке пружају сенку и ублажавају топлоту у урбаним срединама.
Решење за смањење светлосног загађења
Да би се смањили негативни утицаји вештачке светлости ноћу, препоручује се једноставно смањење интензитета светлости. Студија је показала линеарну везу између осветљености ноћу и количине лишћа које су појели инсекти, што значи да би само смањење интензитета светлости могло учинити лишће привлачнијим за инсекте.
У урбаним срединама треба се фокусирати на осветљење само тамо где је то потребно и када је то потребно. Сензори покрета и штитници за уличну расвету који спречавају излијевање светлости у околна подручја могли би значајно допринети смањењу светлосног загађења.