СВЕ ЈЕ МОГУЋЕ: Будућност односа САД и Северне Кореје ЗАВИСИЋЕ НАЈВИШЕ од Трамповог РАСПОЛОЖЕЊА?!
Коцка је бачена
Упркос непредвидивости америчког председника, Доналд Трамп се у Сингапуру на историјском састанку са лидером Северне Кореје Ким Џонг Уном неће толико препустити својим емоцијама. После неуспеха самита Г7 у Канади, други неуспех би за њега био изузетно политички болан, сматра спољнополитички коментатор Борислав Коркоделовић.
Прочитајте и:
Хоће ли историјски самит америчког председника Доналда Трампа и севернокорејског вође Ким Џонг Уна у Сингапуру имати трајније резултате од оног Г7 који нису издржали више од неколико сати. Таман колико је требало да у одсуству Трампа, који се већ налазио на путу за Сингапур, обострано крену отровне стрелице што се завршило америчким повлачењем из договора.
С обзиром на Трампов карактер, који све доживљава и као један велики шоу, спољнополитички коментатор Борислав Коркоделовић очекује да ће тога вероватно бити и у Сингапуру. Он сматра да је оно што се догодило на самиту Г7 у Квебеку део преговарачке тактике којом је Трамп покушао да изнуди што је могуће више уступака својих партнера.
Пре Кима, ТОРТА: Трамп у Сингапуру прославио рођендан (ФОТО)
Дугорочно гледано, по оцени Коркоделовића, Трамп је у преговорима - који често изгледају споља мучни - са ЕУ, Кином, Мексиком и са низом азијских партнера, успео да побољша економски и трговачки положај Сједињених Америчких Држава, испуњавајући тако предизборна обећања да Америку неће нико искоришћавати.
- Он има одређене успехе и тај његов преговарачки стил, такозвани "Трампов модел", који иде готово по ивици ножа ових годину и по дана, донео је одређене уступке који су доста опипљиви, као што је последња понуда Народне Републике Кине да је спремна да омогући увоз у износу око 70 милијарди долара вредности производа из Сједињених Америчких Држава - рекао је Коркоделовић.
Ким својим грађанима бира и стајлинг: ЕВО КОЈЕ ФРИЗУРЕ СМЕТЕ носити у Северној Кореји (ФОТО)
Коркоделовић, међутим, каже да је неизвесно прогнозирати како ће проћи сусрет у Сингапуру.
- Све зависи, пре свега од Трампа, а не би ме зачудило да он бурно реагује на нешто што му се не буде свиђало на почетку преговора, јер је рекао да ће већ у првом минуту проценити каква је личност Ким Џонг Ун и да ли са њим може да се преговара - истиче он.
Ипак мисли да се неће толико препусти својим емоцијама.
- За собом има један неуспех, какав може да се назове у овом тренутку самит Г7 у Канади. Други неуспех био би изузетно политички болан за њега - указује Коркоделовић.
НЕВИЂЕНИ ГАФ: Састанак Кима и Трампа најављен као "САСТАНАК ДВОЈИЦЕ ДИКТАТОРА"
Доналд Трамп ће, према његовом мишљењу, настојати да заврши тај самит у Сингапуру са неком врстом папира, а главна тема ће бити оно што је било и последњих месеци на дневном реду - питање денуклеаризације Северне Кореје. Она заузврат тражи непробојне гаранције за, како се на Западу представља, опстанак режима, а у ствари се ради о опстанку политичког, друштвеног и економског система који постоји у Северној Кореји, сувереној држави чланици Уједињених нација.
- Очекујем и надам се некој врсти оквирног споразума за денуклеаризацију и у исто време гаранција Северној Кореји, а онда би вероватно до краја првог мандата Доналда Трампа његови чиновници то разграђивали. У крајњој линији и сам Трамп је казао да се ништа не завршава са првим самитом и да ће уследити бар још два-три између њега и Ким Џонг Уна - истиче Коркоделовић.
СВЕ ЈЕ МОГУЋЕ: Ким позвао Трампа да посети Пјонгјанг
Он напомиње да је амерички председник наговестио да је спреман да позове севернокорејског лидера у Белу кућу, да може да му омогући долазак за говорницу Уједињених нација у Њујорку. То све, по оцени нашег саговорника, доказује да је Трамп спреман на процес отопљавања односа, што је значајан напредак у односу на идеје које је имао он, али и његови сарадници.
Коркоделовић подсећа да је не тако давно Трампов саветник за националну безбедност Џон Болтон рекао да би све могло да буде завршено у току једног састанка Трампа и Кима, тиме што ће бити примењен такозвани либијски модел. А тај модел подразумева потпуну денуклеаризацију Северне Кореје, одношење свих постројења у Сједињене Америчке Државе и практично бацање на колена Ким Џонг Уна. С обзиром на најновије Трампове изјаве, такав Болтонов сценарио је мало реалан.