СВЕ ОЧИ УПРТЕ У АУСТРИЈУ: Шта ће донети први парламентарни избори НАКОН АФЕРЕ? (ФОТО/ВИДЕО)
Избори расписани након афере "Ибица" која је оборила владу Себастијана Курца
Грађани Аустрије данас излазе на парламентаре изборе, расписане након "афере Ибица" која је оборила владу Себастијана Курца. Упркос скандалу и чињеници да је то друга влада најмлађег канцелара у историји те земље која је пала за две године, Курц је главни фаворит за победу, али остаје непознаница с ким ће формирати владу.
Млади канцелар је тражио превремене изборе након што је у мају ове године објављен снимак из виле на Ибици на којем се чује како бивши лидер крајње десне Слободарске странке (ФПО) и Курцов мањински коалициони партнер Хајнц Кристијан Штрахе преговора са наводно нећаком руског олигарха о илегалним милионским донацијама.
Иако су медији широм Европе месецима писали о томе, "афера Ибица" није наштетила Курцовом угледу. Напротив. Резултати анкета уочи избора показују да је Курц изборе дочекује као најпопуларнији политичар у земљи, са 34 посто подршке.
Питање свих питања је са ким ће странка бившег канцелара Народна странка, формирати постизборну коалицију. Коалициони преговори могу потрајати месецима након изборне ноћи, а ово су четири највероватнија сценарија.
ИПАК ЋЕ У ЗАТВОР? Стејт департмент појачао истрагу против Хилари Клинтон!
Бела кућа сакрила транскрипте Трампових разговора са Путином: Највиши ниво тајности!
Из Ирана поручују: Америка не зна како да заврши рат!
Крајње десничарски дежа ву
Већина аналитичара се слаже да је најизвесније обнављање коалиције са крајње десном ФПО, која се према анкетама котира на око 20 одсто.
Смењеног Штрахеа је на челу партије заменио инжењер ваздухопловства Норберт Хофер који је отворено рекао да жели да сарађује са Курцом.
Међутим, шансе да две странке поново сарађују највише зависе од тога да ли ће Хофер инсистирати на томе да његов заменик Херберт Хикл добије министарско место.
Курц је изричито нагласио да не жели да више сарађује са Хиклом који је као министар унутрашњих послова у претходној влади добијао бројне критике, укључујући и оне за наређење рације у домаћој обавештајној служби.
Велика коалиција
Друга опција за Курца могла би да буде сарадња са левичарским социјалдемократама (СПО), који тренутно стоје на рекордном минимуму од око 22 процента.
Овај савез би био повратак историјској норми, јер су Народна странка и СПО заједно владали 44 године почевши од 1945.
Међутим, управо је Курц био тај који је окончао ову "велику коалицију" пре две године наводећи као разлог честе свађе и несугласице. Канцелар и лидерка СПО-а Памела Рени Вагнер редовно су нападали једно друго током интервјуа и јавих обраћања.
У недавној телевизијској дебати Вагнерова је рекла да је Курц (33) још млад, због чега је способан да учи на својим грешкама, попут коалиције са крајњом десницом.
Тиркизно, зелено и ружичасто
Још један од често навођених сценарија је тај да Курц, који је страначку боју променио из црне у тиркизну, сарађује са мањим странкама, укључујући Зелене и либерале Неос, чија је боја ружичаста.
Муслимански поглавар пушта "пробни балон"? Московски МУФТИЈА ТРАЖИ МНОГОЖЕНСТВО! (ВИДЕО)
ПРВА ЖРТВА СКАНДАЛА: Трампов човек за Украјину поднео оставку(ВИДЕО)
САХРАЊЕН ПРИЈАТЕЉ СРБИЈЕ: Последњи поздрав владару Зимбабвеа (ФОТО)
У јеку глобалне забринутости због климатских промена Зелени су доживели велики скок популарности и сада стоје на 13 одсто. То је значајно побољшање у односу на 2017. годину када нису успели да пређу праг од четири одсто за улазак у парламент. Неос се креће на око осам одсто.
Међутим, аналитичари кажу да ће завезништво са те две стране захтевати од Курца да се повуче и приступи центру, због чега ће морати да одустане од своје тврде борбе против миграције.
Комбинаторика
Сам Курц је више пута упозоравао да би неке странке могле да остваре бољи резлтат од очекиваног и саме формирају међусобне коалиције, али то је према последњим анкетама мало вероватно.
Ако Народна странке не успе да формира коалицију, могла би да се састави влада мањина што би наставило политичку неизвесност и потенцијално довело до нових избора.
На крају ће сваку потенцијалну коалицију морати да одобри председник Александер ван дер Белен. Он је након "афере Ибица" у мају одобрио владу технократа који ће водити земљу до сутрашњих избора.
БОНУС ВИДЕО: ТЕМПИРАНА БОМБА! Две земље, огромна мржња и ГОМИЛА НУКЛЕАРНИХ БОМБИ: Да ли ће на овом месту избити Трећи светски рат?