СВЕ СЕ ОТРГЛО КОНТРОЛИ - ЕВРОПА ПЛАЋА ВИСОКУ ЦЕНУ, СА ЊОМ И БАЛКАН: Британски сој заједнички кривац за хаос!
Критичари кажу да су нове рестрикције уведене прекасно
Европа је пропустила шансу да заустави трећи талас епидемије корона вируса пре него што се све отргло контроли. Сада плаћа високу цену намећући строге блокаде широм континента.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/10/04/profimedia-0364007272_0.jpg?itok=7r0emCYq)
ШТИТИ ОРГАНИЗАМ И ЈАЧА ИМУНИТЕТ: Ево због чега свакодневно морате да узимате СЕЛЕН!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/05/17/profimedia-0514870994.jpg?itok=0jSiHhy5)
ПАКИСТАН ИЗРЕКАО СМРТНУ КАЗНУ ДВОЈИЦИ МУШКАРАЦА: Због зла које су починили држава није разматрала друге опције
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/20/profimedia-05567203761.jpg?itok=3MCrToa6)
ГРЕНЕЛ ПРОГЛАШЕН ЗА ПРЕДСЕДНИКА АМЕРИКЕ: Цео свет бруји, шта се ово дешава?! (ФОТО)
Од петка у поноћ уведене су нове рестрикције у 16 региона Француске, укључујући оне у којима се налазе Париз и Ница. Неколико сати раније, становници су у великом броју напустили француску престоницу и упутили се у подручја са лакшим ограничењима, попут Бретање, југозападне обале Атлантика и Лиона на југоистоку. Председник Емануел Макрон одбио је да поново уведе блокаду на националном нивоу упркос расту броја случајева ковида-19.
Већи део Италије, укључујући градове Рим и Милано, од понедељка је у тоталном локдауну, док је одлучено да у Шпанији, у свим деловима земље осим Мадрида, буду ограничена путовања током предстојећих ускршњих празника. Немачка престоница такође је стопирала планирано попуштање отварања земље, због пораста броја новооболелих.
Критичари кажу да су нове рестрикције уведене прекасно и да је срж европских проблема у жељи политичара да почну да ублажавају мере.
- Други талас још није био завршен, противепидемијске мере су пребрзо ублажене, а циљ је био дозволити људима да иду у шопинг за Божић - сматра француска епидемиолошкиња Кетрин Хил.
Она додаје да је степен инфекције и даље на високом нивоу.
- Број пацијената у интензивним негама свакодневно расте, а епидемиолошка ситуација је сада критична у неколико делова државе укључујући и Париз.
Знатно заразнија варијанта корона вируса, познатија као британски сој, чини се да је заједнички кривац за хаос. Нови прелиминарни подаци објављени у медицинском часопису Бритиш медикал журнал показују да би сој, откривен 2020. године у Великој Британији, могао да буде и смртоноснији.
Алесандро Грималди, начелник клинике за заразне болести Салваторе у италијанском граду Лаквила, каже да је нова заразнија варијанта вируса "променила игру" додајући да "противепидемијске мере неизбежно морају бити пооштрене".
Светска здравствена организација упозорила је на нову претњу пре скоро два месеца када је постало јасно да се британски сој проширио на већи део Старог континента.
- Оног момента када овај сој постане доминантан, то ће утицати на епидемијску криву у целини и довести до потребе за рестриктивнијим приступом јавном здрављу и социјалним мерама, које ће морати да буду на снази све док се трансмисија вируса не смањи - рекла је тада Кетрин Смолвуд, службеница за ванредне ситуације СЗО Европа.
Управо то се сада дешава. Немачки Центар за контролу заразних болести објавио је 10. марта да је британски сој постао доминантан у Немачкој. Према мишљењу стручњака из области здравства, нова варијанта вируса је одговорна и за пораст броја нових случајева ковида у Француској и Италији. У Шпанији овај сој, први пут потврђен у Кенту, тренутно хара у девет од 19 региона.
Погоршање епидемиолошке ситуације у Европи требало би да буде својеврсно упозорење и за Сједињење Америчке Државе будући да је и тамо идентификована ова мутација која брзо почиње да се шири. Амерички Центар за контролу и превенцију заразних болести (ЦДЦ) упозорава да би британски сој могао да постане доминантан у САД до краја марта или почетком априла.
Али, још нешто брине америчке стручњаке који посматрају шта се тренутно дешава у Европи.
Немачка, Француска, Италија и Шпанија избегле су огромне скокове броја заражених који су парализовали Уједињено Краљевство након божићних празника. До пре само неколико недеља, бројеви заражених у овим државама су били на стабилном нивоу или су били приметни знаци благог спуштања епидемиолошке криве. С почетком имунизације, иако постепено, широм континента, људи су почели да виде светло на крају тунела.
Иако је деловало да постоји зрачак светлости, бројеви оболелих су и даље били на високом нивоу. И то је постало главни проблем када је почео нови талас због чега је закључавање било неопходно, тврди Грималди.
- Није лако донети одлуку о закључавању земље због економских последица, али и због промене животног стила, које локдаун носи са собом. Али локдаун је нужан у покушају да се обузда вирус - објашњава.
Према недавно објављеној студији Универзитета у Болоњи, додаје, најстроже мере закључавања у такозваним "црвеним зонама" односно зонама високог епидемиолошког ризика у Италији дају резултате. Забележен је пад броја умрлих од последица ковида за 91 одсто.
Другим речима, одлагање доношења строжих мера може да буде смртоносно. Британски истраживачки центар Фондација Резолушн у четвртак је саопштио је у четвртак да би 27.000 живота било спасено да је локдаун био уведен раније, пре јануара текуће године, подсећајући да је још у децембру забележен пораст броја оболелих од ковида.
Амерички здравствени стручњаци су забринути јер САД иде у истом смеру - неке државе су почеле да ублажавају мере иако је број инфекција и даље на високом нивоу.
- Када дневно бележите више од 60.000 нових случајева, то је јасан показатељ да све може врло лако кренути унатраг. Управо то се догодио у Европи - каже за CNN Ентони Фаучи, водећи амерички епидемиолог и директор националног Института за алергије и заразне болести.
Фаучи подсећа да је ублажавање мера у неким државама довело до наглих скокова броја заражених.
Мајк Тилдислеј, стручњак за заразне болести са Универзитета Ворвик и научни саветник владе Велике Британије, сматра да спорији процес вакцинације у многим европским земљама може да доведе до већег ризика од појаве нових таласа короне.
- Нажалост, док се нације не приближе имунитету стада, вероватно ћемо видети нове таласе инфекција док државе кокетирају с фазама закључавања - објашњава Тилдислеј.
Грималди пак тврди да, иако имунизација игра главну улогу у сузбијању епидемије, мора да иде руку под руку са противепидемијским мерама јер све док велика количина вируса циркулише у популацији већа је шанса да ће се појавити и нове мутације.
- Вирус ће покушати да преживи упркос вакцини, тако да је локдаун заиста једини начин да се корона заустави - подвлачи стручњак за заразне болести.
СЗО је у четвртак упозорила да кампање вакцинације у Европи још нису довеле до успоравања трансмисије корона вируса. На Старом континенту је прошле седмице забележено више од 1,2 милиона нових инфекција, док за недељу дана од последица ковида у просеку умре око 20.000 људи.
- Број смртних случајева од последица ковида у Европи је већи сада него у ово време прошле године, што потврђује широку распрострањеност вируса - каже др Ханс Клуге, директор СЗО за Европу.
Пандемија се "креће ка истоку", додаје Клуге, тако да је стопа заразе и број смртих случајева у централној Европи, на Балкану и у Балтичким земљама међу највишима на свету.
Француска епидемиолошкиња Кетрин Хил подсећа да тестирање такође мора да остане кључни део стратегије.
- Да би се сузбила епидемија, потребно је масовно тестирање како би се пронашле клицоноше - каже она и подсећа да око 50 одсто инфицираних јесу асимптоматски пацијенти.
Број смртних случајева повезаних с корона вирусом у европском региону премашио је јуче милион.
Нови талас корона вируса не хара само у Европи. Према најновијем извештају СЗО, број случајева се повећао за 10 одсто на глобалном нивоу током прошле седмице, када је пријављено више од три милиона нових случајева ковида-19.
Број заражених вирусом корона у свету у порасту је четири седмице заредом, након шест седмица пада у јануару и фебруару, изјавио је генерални директор СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус. Срећа у несрећи је да број умрлих и даље опада, тако да је прошле недеље пао на испод 60.000 на недељном нивоу.