СВЕ УЧЕСТАЛИЈИ НАПАДИ КИТОВА УБИЦА! Научници шокирани: Обично то не раде
Ово је други пут у 11 месеци да је шпанско Министарство предузело мере због изненађујућих сусрета бродова с оркама.
Шпанија је наредила малим бродовима да се клоне даље од дела обале ради опасности од сусрета с оркама. У извештају, изданом раније ове недеље, стоји како је више од 50 бродова имало неугодних блиских сусрета с оркама. У чак 25 инцидената чамци су морали да буду довучени до обале.
ПРОМЕНИЛИ ПЛОЧУ! Ово су услови за улазак у Нови Зеланд - да ли коначно отварају своје границе?
ПРОДАВАЦ ПОКУШАО ДА ПРЕКИНЕ СВАЂУ ПА НАСТРАДАО: Манијаци га окружили и УПУЦАЛИ због ПАТИКА
МАРИЈА ЈЕ ЖЕНА КОЈА НИКАД НИЈЕ ОДУСТАЛА: Отели су јој једногодишњег сина, а након 21 годину примила је позив (ВИДЕО)
Двонедељна забрана вреди за пловила дужине до 15 метара и то за подручје у близини обале између рта Трафалгар и градића Барбате. Ово је други пут у 11 месеци да је шпанско Министарство саобраћаја предузело мере како би решило проблеме с оркама који су збунили научнике.
Прошлогодишња забрана односила се на подручје неколико стотина километра северно. Тада је министарство саопштило како је мера наметнута због умешаности орка у "неколико инцидената у обалном подручју Галиције, углавном с једрилицама". Власти нису објавиле тачну бројку колико су бродова орке напале.
Понашање орки збуњује научнике будући да им људи нису природни непријатељи.
Део научне заједнице указује на стрес угрожених гибралтарских орки изазваних недостатком хране, повреда и загађења, па не искључује корелацију између напада и њихових патњи.
Други научници, пак, сматрају да су орке једноставно заигране, те да их радује да наносе штету малим бродићима.
Европски парламент придаје велику важност заштити морског екосастава. Узимајући у обзир УН-ов Програм одрживог развоја до 2030. и његове циљеве одрживог развоја, као и Конвенцију Уједињених нација о биолошкој разноликости, Европски парламент снажно подупире циљеве ЕУ-а у погледу заштите најмање 30 % морских и копнених подручја ЕУ-а, која обухватају довољно разнолик распон станишта и екосастава као што су шуме, мочварна подручја, тресетишта, травњаци и обални екосастави, и строге заштите најмање 10 % морских и копнених подручја ЕУ-а, укључујући све преостале примарне шуме и прашуме те друге екосаставе; наглашава да би ти циљеви требали бити обавезујући и да би их државе чланице требале да спроводе на националном нивоу, у сарадњи с регионалним и локалним властима те у складу са научно утемељеним критеријумима и потребама биолошке разноликости, узимајући у обзир разлике у величини и уделу природних подручја у свакој држави чланици те регионалне и локалне околности.