ОПАСНА ЕСКАЛАЦИЈА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Прети НОВИ рат? "Ако Иран скине рукавице..."
Расте забринутост америчких власти због ескалације сукоба на Блиском Истоку
Све озбиљнији напади на америчке трупе и комерцијална пловила, и инциденти који често укључују Иран и групе под иранском контролом, изазивају нову забринутост да би се израелски рат у Гази могао проширити у регионални сукоб са тешким политичким и економским последицама.
ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ У ПАРИЗУ: Француска протерала два званичника амбасаде
ПАЛЕ ТЕШКЕ РЕЧИ Ердоган упоредио Нетанијахуа са Хитлером, овај му ЖЕСТОКО ОДГОВОРИО - пљуште оптужбе!
ИЗРАЕЛСКЕ ОДБРАМБЕНЕ СНАГЕ МЕЊАЈУ ТАКТИКУ: Доћи ћемо до вођа Хамаса, ма колико да треба времена!
Америчко војно особље је такође на линији ватре, наводи Си-Ен-Ен у својој анализи. Америчка морнарица и савезници су у стању приправности након серије напада дроновима. Погоршање ситуације доводи до напете празничне атмосфере у Белој кући.
Ширење кризе могло би да увуче Америку у сукоб
Све већа вероватноћа погибије америчких војних снага у борбама и погоршање безбедносне ситуације од Индијског океана до Црвеног мора, у области која се протеже кроз Ирак, Сирију, Либан и Израел, представља нежељену нову спољну кризу уочи године председничких избора у Америци.
Криза на Блиском истоку постаје лакмус тест за нови геополитички тренд – бескрајни тест америчке воље и кредибилитета, од којег непријатељи Америке не одустају. Упозорења Израела да ће његов рат против Хамаса у Гази трајати месецима, упркос притиску САД да смањи интензитет сукоба, прете да повећају шансе да рат измакне контроли и да још више увуче Америку у сукоб.
Опасна ескалација
Првобитни страхови од избијања регионалног рата након што је Хамас напао Израел 7. октобра, убивши 1.200 људи, а Израел извршио напад на Газу, нису се одмах материјализовали, чак ни након ограничених борби између Израела и Хезболаха у Либану, једном од најопаснијих фронтова у тој области.
Али последњих дана, чини се да темпо напада и ескалације добијају смртоносни замах, подстичући страх од даље ескалације тензија.
Амерички председник Џо Бајден наредио је пре два дана ваздушне ударе на објекте које користе борци проиранске милиције Катаиб Хезболах у Ираку, коју су САД оптужиле да су дроном напале ваздушну базу у Ербилу, тешко ранивши једног америчког војника. Био је то најновији напад проиранских група на америчке снаге у Сирији или Ираку, које су ангажоване у противтерористичким операцијама.
Претња глобалном ланцу снабдевања
Америчке снаге пресреле су јуче велики напад дроновима и пројектилима изнад Црвеног мора од стране Хута, групе коју подржава Иран у Јемену, саопштила је америчка Централна команда.
Америка је раније објавила да је иранска обавештајна служба активно помагала у планирању напада на комерцијалне бродове, што је навело неке бродарске компаније да преусмере своја пловила око Африке уместо економичнијег пута кроз Суецки канал, и изазвало страхове због ометања глобалних ланаца снабдевања. Иран је више пута негирао умешаност.
Нестабилност се шири према Индији, убијен важан ирански генерал...
Нестабилност се шири и према Индији након што је ирански борбени дрон у суботу ударио у танкер са хемикалијама који је пловио Индијским океаном, 200 наутичких миља од индијске обале, саопштио је Пентагон.
Иран и неколико група које подржава оптужили су Израел за атентат на генерала Револуционарне гарде, у ваздушном нападу на предграђе главног града Сирије, Дамаска. Израел је одбио да коментарише те тврдње, али је иранска Револуционарна гарда запретила осветом за убиство Сеједа Разија Мусавија, рекавши да ће "израелски режим несумњиво платити цену за овај злочин".
Какве ће бити последице ескалације?
Низ нових инцидената подвлачи потенцијал за опасну ескалацију рата, открива до које мере су америчке снаге директно изложене и помаже у објашњењу све хитнијих молби Вашингтона да Израел деескалира рат у Гази.
Будући инциденти у којима би гинули амерички војници остављали би Вашингтону мало избора и морао би да буде увучен дубље у кризу на Блиском истоку, након што су последња три председника покушала да се што више дистанцирају од региона.
Кристофер О'Лири, бивши шеф канцеларије америчке владе за повратак талаца, рекао је јуче за Си-Ен-Ен да, иако се регионална ситуација до сада није приближила најгорем сценарију, потенцијал за погоршање увек постоји.
- Рат Израела и Хамаса део је ширег плана Осовине отпора, или иранске стратегије да оствари регионални утицај и моћ преко група као што су Хамас, Палестински исламски џихад, Хезболах, Катаиб Хезболах и Хути - рекао је О'Лири. .
"Ако Иран скине рукавице..."
- Иако су напади константни, били су умерени, ишли су до одређене тачке, укључујући нападе Хута на бродове у Црвеном мору. Али ако Иран заиста скине рукавице и пусти своје сурогат снаге свом снагом, имамо прави регионални проблем, чак и за америчке снаге стациониране у Ираку и Сирији - додао је он.
Ситуација за америчке снаге у Ираку и Сирији је посебно опасна јер су на дохват руке милитантним групама лојалним Ирану. Републиканци су дуго оптуживали Бајдена да не предузима довољно корака да одврати такве противнике, али садашња администрација се потрудила да избегне ескалацију и увод у већи рат.
Линија између пропорционалног одговора и ефективног одвраћања постаје све тања. Напад на ваздушну базу поставља питања о томе како је инсталација била толико рањива на пробој борбеног дрона. Али дубље питање је да ли су најновији амерички ваздушни напади – које је Ирак прогласио непријатељским актом – учинили нешто да одврате будуће нападе.
- Рекао бих да овде играмо насумичну игру погађања. Морамо да циљамо војне формације и њихово руководство - рекао је јуче за Си-Ен-Ен пензионисани мајор америчке војске Мајк Лајонс.
- Не мислим да је наше одвраћање било нешто што је Иранце навело да помисле да смо озбиљни у томе.
Економски и војни проблеми
Проширени сукоб могао би имати болне економске последице с обзиром на критични значај Црвеног мора за глобалне ланце снабдевања енергијом и робом. Пловни пут се граничи са Јеменом и Саудијском Арабијом на својим источним странама, и Еритрејом, Суданом и Египтом на западу. Повезан је са Суецким каналом на Синајском полуострву, које припада Египту и граничи се са Израелом.
Потенцијал за поремећаје у каналу, који нуди најкраћи морски пут између Европе и Азије, откривен је када се контејнерски брод Евер Гивен заглавио 2021. године, што је изазвало глобалне реперкусије. С обзиром на претњу по пловила и посаду, неколико бродарских компанија наредило је својим капетанима да крену скупљим и дуготрајнијим путем око Африке.
Потенцијални економски поремећај подстакао је Сједињене Државе да формирају међународну коалицију за заштиту трговачког бродарства од напада Хута. Сједињене Државе су пре Божића саопштиле да су неке земље већ потписале, укључујући Уједињено Краљевство, Бахреин, Канаду, Француску, Италију, Холандију, Норвешку и Сејшеле.
Најмање 100 напада Хута у само једном месецу
Хути су извели најмање 100 напада на 12 комерцијалних и трговачких бродова у Црвеном мору током прошлог месеца. Реч је о "веома значајном обиму напада" који није виђен у најмање "две генерације", рекао је прошле недеље високи амерички војни званичник.
Могућност војне акције на Блиском истоку је последња ствар са којом би се Бајден, који је бацио карте на сто покушавајући да спасе Украјину од руског напада, надао да ће се позабавити почетком 2024. Сваки утисак да се председник бори да успостави власт у свету који понекад изгледа да измиче контроли могао би да буде политички штетан у време када се Бајден бори са мање од 40% популарности.
То је опасна територија за главног војног команданта који тражи реизбор. Перцепција да Бајден не успева снажно да одговори на изазове америчких противника, у међувремену, могла би да подстакне забринутост јавности да у својој 81. години није дорастао захтевима за други мандат - наратив који републиканци покушавају да зацементирају у умовима бирача.
Трампов проблем
Бивши председник Доналд Трамп, који је у свом првом мандату владао у периоду хаоса и подела у земљи и иностранству и отуђио САД од њених савезника, ипак покушава да створи слику глобалног нереда и непоштовања према Сједињеним Државама. Укратко, Бајден има мало политичког простора за маневар против републиканског кандидата ако се ситуација изненада погорша.
Ова забрињавајућа политичка реалност била је у позадини нових консултација између израелске владе и Бајденове администрације одржаних јуче. То се догодило након што су у Гази избиле интензивне борбе између израелских трупа и снага Хамаса након вишедневних позива САД на мање интензивну фазу сукоба.
Рон Дермер, један од највећих повереника премијера Бењамина Нетањахуа, састао се са званичницима Беле куће и Стејт департмента. Нетањаху је раније посетио израелске снаге у Гази и рекао да их чека "дуга борба". Израелски министар одбране Јоав Галант је у међувремену рекао да је његова земља „у рату у више арена“, додајући да је "Израел нападнут из седам сектора“, мислећи на Газу, Либан, Сирију, Западну обалу, Ирак, Јемен и Иран.
То је сценарио који Америка, а посебно Бајден, не смеју дозволити да постане дугорочна реалност.