АСТРОНАУТИМА ПРЕТИ ВЕЛИКА ОПАСНОСТ: Повратак на Земљу неће бити нимало наиван, много тога може поћи по злу
Они би требало да се врате у уторак
Четворо астронаута у уторак би требало да стигну на Земљу после боравка на Међународној свемирској станици, а пут који ће трајати око 20 сати имаће и своје ризичне тренутке, наводе медији у Француској који прате тај догађај пошто је међу астронаутима Француз Тома Песке.
ДАНАС СТУПИЛЕ НА СНАГУ НОВЕ МЕРЕ У АУСТРИЈИ: Уведено "2Г" правило у борби против вируса, ево шта то значи (ВИДЕО)
ТВОРАЦ СПУТЊИК ВАКЦИНЕ ОТКРИО: Уколико имате оволико антитела заштићени сте од короне у потпуности
ПОЛИЦАЈАЦ ИЗБОДЕН НОЖЕМ! Француска на ногама, нападач брзо неутралисан
Путовање почиње кад се капсула у којој су астронаути откачи од Међународне свемирске станице. Астронаути ће бити у сталној комуникацији са инжењерима на Земљи, јер је први од ризичних тренутака улазак у атмосферу, пренела је француска телевизија Ел Се И (ЛЦИ).
У тој фази, температура може да достигне 1.600 степени Целзијуса. Ако кочење не буде примењено правилно, капсула може промашити улазак у атмосферу и да се заноси кроз свемир, или у најгорем случају да сама изгори, додала је телевизија и подсетила на несрећу 1. фебруара 2003. када је седам људи изгубило живот после сагоревања летелице.
Када се та фаза заврши, астронаути ће имати мање од сат времена пре слетања. Остаје да се смањи огромна брзина капсуле од око 800 километара на сат. Да би се то постигло, укључују се први падобрани на око десет километара од Земље, и потом на око три километра највећи падобран који ће смањити брзину на 20 километара сат.
Неколико тренутака касније, капсула ће избацити све вишкове – гориво и кисеоник. При самом спуштању на тло, одређени уређаји на каспули ће апсорбовати удар, да буде што блажи.
Једном на тлу, капсули прилази наменско возило у којем се налази спасилачка екипа која помаже астронаутима да изађу, јер не могу да ходају. Астронаути се одмах стављају на столице и потом су подвргнути низу лекарских тестова.
Песке ће брзо бити пребачен у Келн где је седиште Европског астронаутског центра. Тамо ће бити најмање три недеље на рехабилитацији.
Бивши астронаут Мишел Тоњини (Michel Тогнини) испричао је да за сваког астронаута после боравка у свемиру следи поновно навикавање на Земљину тежу.
- Најпре ће сви бити уморни, јер је пут дуг - рекао је Тоњини за РТЛ и додао да ће астронаути на почетку само ходати сат времена дневно и тако ће постепено поново учити да ходају по Земљи.
Тоњини је рекао да постоје и друге ствари које треба поново научити и навео да је после свог првог лета, окретао главу на леву страну, јер су му мишићи на десној страни врата били преслаби.
Поред физичке рехабилитације, постоји и психолошка рехабилитиција, јер се многим астронаутима појави неки облик туге одласком из свемира, додао је Тоњини.
Поред Пескеа, на Земљу се враћају, астронауткиња Америчке свемирске агенције (НАСА) Меган Мекартур (McArthur), Американац Шејн Кимброу (Схане Kimbrough) и Јапанац Акихико Хошиде.