СВЕМИРСКА СОНДА ОТКРИЛА ДОСАД НЕПОЗНАТУ ПОЈАВУ: "Звездотреси" уочени на хиљадама звезда! (ВИДЕО)
Невероватан призор
Чудни "звездотреси" откривени су истраживањем галаксија. Свемирска сонда посматра таласе сличне цунамију на хиљадама звезда.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/06/213094947_2676359665842666_2811756343296279091_n.jpg?itok=LNmboRaE)
ЂИНПИНГ ОДОБРИО НОВУ ДИРЕКТИВУ: Овако ће Кина решити питање Тајвана, без рата
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/06/20/gra3.jpg?itok=oAMCFAuV)
НОВИ УДАРАЦ РУСИЈЕ НА АМЕРИКУ: Непријатно изненађење за САД, Москва добија три поморске базе на ОВОЈ ТЕРИТОРИЈИ?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/03/26/madridkorona.jpg?itok=yQixOrNf)
БОГАТИ СРБИ ПОПАДАЛИ КАО ДОМИНЕ: Шпанска полиција ухапсила узгајиваче марихуане - иза решетака седморица наших држављана
Велики број података које је прикупила Европска свемирска агенција (ЕСА) преко своје свемирске опсерваторије Гаја објављен је у понедељак, откривајући "звездотресе" на хиљадама звезда широм галаксије Млечни пут.
Астрономи кажу да овај феномен више личи на цунами звезданих размера него на земљотресе који потресају кору планете, јер звезде главног низа немају коре (иако неутронске звезде могу бити подвргнуте изузетно снажним потресима).
Новоуочене осцилације дају наговештај онога што се дешава испод површине звезде, аналогно начину на који сеизмолози користе подрхтавање на Земљи да би закључили њену унутрашњу структуру.
Астрофизичарка Кони Аертс, чланица истраживачког тима, рекла је: "Гаја отвара рудник злата за 'астеросеизмологију' масивних звезда."
ЕСА је објавила видео који приказује "звукове" земљотреса. Уместо стварних звучних таласа, они су "сонификација" података прикупљених од стране свемирске сонде и њена два телескопа.
- Вештачки смо их помножили са великим фактором од 8,6 милиона да бисмо их довели у домет људских ушију - објаснила је Аертс током конференције за новинаре у понедељак.
Гаја је свемирска летелица ЕСА која лебди у тачки Земља-Сунце Лагранж 2. Тачка, која се налази на око 1,5 милиона километара од Земље, стално је заштићена од сунчевог зрачења сенком наше планете, док је гравитација два тела уравнотежена центрифугалним ефектом. Омогућава Гаји да прикупља податке без ометања Сунца и одржава своју позицију користећи само малу количину енергије.
Свемирска опсерваторија је покренута 2013. године и има задатак да максимално детаљно мапира нашу галаксију. Посматрање "звездотреса" је подскуп трећег објављивања података које је прикупила мисија.
Скуп података укључује хемијски састав, звездине температуре и боје посматраних звезда. Такође укључује највећи до сада каталог бинарних звезда, хиљаде објеката у нашем систему и друге научне информације.
- За разлику од других мисија које циљају одређене објекте, Гаја је анкетна мисија. То значи да док више пута истражује читаво небо са милијардама звезда, Гаја ће сигурно доћи до открића која би друге посвећеније мисије пропустиле - приметио је Тимо Прусти, научник пројекта за Гају, преноси РТ.