СВЕТ ЈЕ НА ИВИЦИ РАТА: Од Украјине до Блиског истока сукоб се рапидно шири и то иде у корист ЊИМА
Свет се тренутно суочава са вођењем сукоба на више фронтова.
Израелска војска најавила је у недељу да ће интензивирати ваздушне ударе по Појасу Газе пре него што започне друга фаза рата као одговор на напад Хамаса на јеврејска насеља од 7. октобра у ком је убијено око 1.400 цивила и војника док их је око 2.700 рањено, а 203 су киднапована!
ИЗРАЕЛ ОБЈАВИО УСЛОВ ЗА КРАЈ РАТА! Имају само један захтев за Хамас
МОГУЋА СУ САМО ДВА СЦЕНАРИЈА Да ли ће Израел кренути у копнену офанзиву? Откривени детаљи из војске: Крајње стање овог рата...
РУСКИ УЗВРАТНИ УДАР НЕ БИ ПРЕЖИВЕО НИЈЕДАН АГРЕСОР: Оваквом одбраном ставили тачку на нуклеарни рат?!
За 16 дана бомбардовања у Појасу Газе погинуло је више од 4.300 особа док је преко 14.000 рањено, а верује се да их је око 1.300 затрпано у рушевинама више стотина уништених зграда. Упркос великим губицима на обе стране, мали су изгледи за смиривање ситуације, јер Израел најављује другу фазу операција, уништење џепова отпора и копнену офанзиву на Појас Газе где на 365 квадратних километара живи око 2,3 милиона становника.
Либански Хезболах прети нападом на Израел са севера где је у недељу наређена евакуација још 14 јеврејских насеља. Уз то, Израел је ударима из ваздуха онеспособио два аеродрома у Сирији покушавајући да предупреди и очекиване нападе из овог правца. Израелској војсци прети отварање још једног фронта из правца Западне обале где живи скоро три милиона Палестинаца.
Војни аналитичар Александар Радић каже да је опасност од избијања великог рата реална:
- Наравно да је Хамасу и снагама које стоје иза њих у интересу да се у рат увуче страни фактор и да што више учесника постане део вртлога и хаоса на Блиском истоку. Наравно, свака од тих сила жели да калкулише и да оствари максималне интересе уз минималне конкретне потезе на терену. Криза је велика. Две ударне америчке групе носача авиона су послате у Медитеран, али сада као реаговање имају руску претњу и патроле "мигова 31" наоружаних "кинжалима" изнад Црног мора. Кина је такође послала групу ратних бродова. Први пут сада Кина показује зубе и тражи да и она буде присутна као сила. Све ове земље желе да заштите своје интересе.
САД су најавиле у недељу слање додатних ПВО система типа THAAD и "патриот" чији ће задатак бити заштита Израела од очекиваних напада пре свега из Либана и Сирије.
Улазак Ирана у сукоб планету би гурнуо у рат много већих размера од оног који већ 20 месеци бесни у Украјини.
Прошле недеље Израел и Блиски исток посетили су немачки канцелар Олаф Шолц и британски премијер Риши Сунак. Европа је подржала Израел уз апел да се у обрачуну против Хамаса поведе рачуна о животима палестинских цивила. У Бриселу су уверени да би ескалација насиља довела до преливања сукоба и плаше се новог таласа терористичких напада. На то указују недавна дешавања у Француској и Белгији.
Помагање влади председника Владимира Зеленског више неће бити приоритет Сједињених Држава и западних земаља уколико се настави заоштравање кризе и ескалација насиља.
Посетом Израелу председник Џозеф Бајден је недвосмислено исказао солидарност и подршку. Уз то, Сједињене Државе су послале два носача авиона у источни Медитеран. Један од њих је носач авиона "USS Џералд Р. Форд", чија је изградња коштала нешто преко 15 милијарди долара и који може да понесе 75 авиона и 4.500 војника.
Интерес званичног Кремља јесте да дође до рата на Блиском истоку како би Запад престао да шаље оружје Украјини. Русија би могла да подржи Хамас и либански Хезболах слањем наоружања, аутоматских пушака АК-47 и ручних ракетних бацача.
Слањем једне борбене групе носача авиона из Пацифика у Медитеран, Америка је развукла своју флоту, због чега би кинески председник Си Ђинпинг могао да убрза свој хладни рат против Тајвана.
СИРИЈА
Сиријски председник Башар ел Асад би могао да покуша да поправи углед у народу тако што ће покушати да поново освоји Голанску висораван од Израела уз подршку руских трупа смештених у Сирији, као и припадника Иранске револуционарне гарде.
ЛИБАН
Хезболах, који ужива значајну подршку Ирана, има у својим редовима око 100.000 бораца. Могао би да са севера нападне Израел, чија је главнина снага око Појаса Газе.
САУДИЈСКА АРАБИЈА
Једна од нафтом најбогатијих држава света последњих месеци је ишла у правцу постизања споразума о међусобном признању са Израелом, али након напада Хамаса и жестоког одговора Тел Авива, Ријад се све више окреће екстремним ставовима Ирана, који важи за заклетог непријатеља Израела и с којим је Америка деценијама у колизији.
ИРАН
Иако владајући режим нема велику популарност, могао би да уз подршку Кине и Русије крене у сукоб против Израела - директно преко Хамаса и Хезболаха, или индиректно нарушавајући односе Израела са арапским земљама.
ЕГИПАТ
Египат је прва арапска земља која је признала Израел пре више од 40 година, али њихови коректни међусобни односи су избледели након израелских ваздушних удара на Појас Газе, који се граничи са Египтом.
ЗАПАДНА ОБАЛА
Ако Хезболах нападне са севера, палестинци на Западној обали би могли да отворе трећи фронт против Израела, који има у региону 150.000 војника, солидаришући се са сународницима у Појасу Газе.