Свет препознаје "нелегитимну политику" Америке: Руски предлог за МИР у Персијском заливу!
Постоји изузетно разуман и изводљив начин да се избегне сукоб и осигура мир у Персијском заливу. Морају се поштовати начела мултилатерализма и међународног права.
Чини се готово запањујућим да треба апеловати на тако очигледне основне норме.
Срећом, Русија је представила мапу пута за спровођење сигурносног концепта у виталном пловном путу, темељеног на горе наведеним начелима.
Заменик руског изасланика при Уједињеним народима, Дмитриј Полански, изнео је могућу међународну коалицију за пружање сигурности комерцијалне пловидбе кроз стратешки важан Персијски залив.
Американци премештају ракете! ЦИЉ: Уништење атомског потенцијала Русије и Кине!
ПОБЕДА ИСЛАМСКЕ РЕПУБЛИКЕ: Америка морала да ПОПУСТИ, ирански танкер ИСПЛОВИО У СЛОБОДУ (ВИДЕО)
АМЕРИЧКА НОЋНА МОРА! Док слуша оптужбе, Иран спрема још једно лансирање?
Кроз узак пролаз свакодневно прође 30 посто свих испорука нафте у свету. Готово сваки народ има корист од сигурног проласка танкера. Сваки поремећај имао би огромне негативне последице за светску економију, утицао би на све народе.
Руски предлог, који је предат Савету безбедности УН-а, тренутно разматрају разне странке. Кључно је да сигурносни концепт који је изнела Москва зависи о суделовању заливских држава, укључујући Иран.
Уместо да га предводи инострана сила, руски предлог предвиђа напоре које води регија.
Овај мултилатерални аранжман за сарадњу међу државама чврсто се налази у начелима Повеље УН-а и међународног права. Потенцијално може изградити поверење и позитивне односе, а тиме и смањити климу напетости и несигурности које су се појачале последњих месеци, првенствено између Сједињених Држава и Ирана.
Вашингтон је од јуна окривио Иран за неколико случајева саботаже на комерцијалној испоруци нафте. Американци нису пружили никакав доказ за своје тврдње. Иран, са друге стране, негира било какву малверзацију и уместо тога је указао на "злонамерну заверу" с циљем подизања тензија или, што је још горе, стварање свеобухватног војног сукоба између САД-а и Ирана.
Значајно је да је проблем наводне саботаже и опасности за пловидбу праћен повећаним распоређивањем америчких снага у регији током маја, наизглед како би се супротставили предвиђеној "иранској агресији".
Једно је сигурно, а то је да амерички предлог за поморску коалицију на челу с Вашингтоном, чији је циљ "заштита бродова" у Заливу, није фаворит. Већина нација је одбацила амерички план.
Немачка, Француска и друге Европске државе нису прихватиле тај предлог. Чак су и арапске нације, које су у савезништву са САД-ом попут Саудијске Арабије и Уједињених Арапских Емирата, одустале од тога. Занимљиво је да су се и заливске државе суздржале од праћења Вашингтона у окривљењу Ирана за инциденте саботаже танкера.
Након неколико недеља лобирања за америчку "морнаричку коалицију", чини се да је Вашингтон стекао само два партнера: Велику Британију и Израел.
Израз "коалиција" је, дакле, погрешан назив у овом контексту. Такође, нема кредибилитет као сила која служи за залагање за међународно право и сигурност. Положај такве коалиције једино би могао подстакнути отворено непријатељство према Ирану. Темељи се на погрешној претпоставци да је Иран "проблем".
Свака таква ван-регионална војна сила по дефиницији је извор даљње несигурности и напетости у Персијском заливу, како је приметио ирански министар спољних послова Мухамед Јавад Зариф. Заправо је било какво распоређивање под вођством САД-а незаконито, јер одлуку није донео Савет безбедности УН-а. Амерички се план ослања на једнострано наметање америчке силе, заједно с савезницима који имају дугу повест олакшавања вашингтонских милитаристичких авантура.
Штавише, иако се може уочити да су тврдње САД-а о поморској сигурности и сигурном пролазу сумњиве. Чини се како Вашингтон цинично користи "сигурносна питања" као покриће за формирање агресивне коалиције против Ирана. Права сврха је појачавање Трампове администрације "максималног притиска" на Техеран како би се та држава натерала на уступање америчким стратешким захтевима.
Ова америчка политика је, наравно, нелегитимна и, заправо, злочиначка. Али то се скрива, као што то обично раде Американци, псеудо-имиџом који глуми светског "полицајца".
Сигурно, ако ниједна страна не може подржати такав разуман предлог, тада је главно питање: зашто не? Негативни одговор сугерише да постоји непоколебљивост у вези с наводним "сигурносним питањима" и да се заправо игра злобна агенда.
Такође, треба имати на уму да су садашње све веће тензије у Персијском заливу настале зато што је Трампова администрација изашла из нуклеарног споразума с Ираном. Тај споразум потписали су Иран, САД, Русија, Кина, Британија, Француска, Немачка, Европска унија још у мају 2015.
МАЛИ ГИБРАЛТАР ПОКАЗАО ЗУБЕ АМЕРИЦИ: Одбијен захтев САД, ослобођен ирански танкер!
ТРАМП ЈЕ МИСЛИО ДА ЧОВЕК ПРОТЕСТУЈЕ ПРОТИВ ЊЕГА, па распалио: Имаш проблем са килограмима. Почни да вежбаш! (ВИДЕО)
ЕКСПЛОЗИЈА У САЛИ ЗА ВЕНЧАЊА ПОЗНАТОГ ХОТЕЛА У КАБУЛУ: На десетине људи погинуло! (ВИДЕО)
Међународни уговор подржао је Савет безбедности УН-а. Кад се Трамп прошле године удаљио од законских обвеза САД-а, произашле су све напетости које сада видимо с Ираном.
Како је недавно на мировној конференцији у УН-у рекао руски изасланик Дмитриј Поланкси, Вашингтон се мора вратити у нуклеарни споразум. До тада, Вашингтоново представљање као некаквог арбитара за сигурност на Блиском истоку је смешно.
ПРОЈЕКАТ "ПАКЛЕНИ ПРЕСРЕТАЧ" Упознајте МиГ 41, НАЈБРЖИ ВОЈНИ АВИОН на свету (ВИДЕО)