СВЕТ СЕ СУОЧАВА СА ВЕЛИКОМ ПРЕТЊОМ: Због несташице кукуруза свету ВЕЛИКИ раст цена хране
Несташица кукуруза у Кини прети да дигне цену хране на планети
Несташица кукуруза у Кини натерала је трговце да крену у набавку у иностранству како би обезбедили домаће произвођаче сточне хране и пољопривреднике, а резултат би могао бити снажан раст цена хране у свету у 2021. години, упозоравају аналитичари.
ГРИП ТАМО ВИШЕ НЕ СТАНУЈЕ: Корона истерала најчешћу инфекцију
СИНДРОМ "ДУГЕ КОРОНЕ": Излечени од ковида настављају да болују месецима!
ЛИБИЈА ПОСЛЕ ГАДАФИЈА: Девет година грађанског рата, договорени избори
Настави ли се тај тренд, Кина би у овој пољопривредној сезони могла освојити титулу највећег купца житарица и раскинути с досадашњом традицијом ослањања на властите изворе.
Појачана кинеска куповина и проблеми у другим кључним земљама-произвођачима подигли су цене кукуруза, пшенице и јечма широм света, што би у идућим месецима могло изазвати шок у секторима производње меса, млека и млечних производа, упозоравају аналитичари и трговци.
- Велика је вест на тржиштима житарица претварање Кине у највећег увозника кукуруза у свету. Трговци нису очекивали да ће се то догодити тако брзо - објашњава француски економиста Филипе Шалмин, директор публикације за робну трговину Киклоп.
Кључни је катализатор кинеских куповина све већи пад домаће производње кукуруза због чега се дешава увоз без преседана у највећем потрошачу житарица у свету.
У таквим су условима извозне цене америчког кукуруза, руске пшенице и француског јечма од маја порасле 25 до 30 посто а индекс агенције Уједињених народа за храну ФАО порастао је 17 посто у упоредби с прошлом годином, на највиши ниво у више од пет година.
У протекла три месеца цене кукуруза и пшенице порасле су у терминским уговорима на чикашкој берзи 25 односно 17,5 посто.
- У Кини цене кукуруза и домаћа валута на највишој нивоу у протеклих неколико година па купци агресивно увозе - објашњава Дарин Фридерикс из Стон Икса.
У првих девет месеци ове године кинески увоз јечма, кукуруза, сирка и пшенице поскочио је 83,3 посто, на 20,86 милиона тона, према подацима царинске управе.
Након маја увоз је појачан будући да је Кина у кратком року потрошила некоћ огромне залихе а неповољне временске прилике оштетиле су овогодишњи урод кукуруза.
На смањену понуду надовезала се велика потражња из индустрије сточне хране, што значи да ће Кини у овој сезони мањкати 20 до 30 милиона тона житарица.
Сектор се брзо опоравио након две лоше године у којима су кинеске власти због епидемије афричке свињске куге наредиле усмрћивање стотине милиона свиња.
Купци су већ резервисали 17 милиона тона кукуруза за маркетиншку сезону 2020/2021 а куповаће још и више. Кина се тако већ изједначила с Јапаном на позицији другог увозника кукуруза у свету. Ако повећа куповину, могла би претећи Мексико, највећег купца.
Оскудна понуда и инфлација већ су нашкодиле неким великим купцима, попут кључног произвођача меса Бразила. Остали ће осетити ударац виших цена житарица тек следеће године.
Понуди су наштетиле неповољне временске прилике у САД-у, које су ове године смањиле производњу кукуруза у САД-у, пшенице у регији Црног мора и пиринча у југоисточној Азији.
- Кина је лукаво резервисала пошиљке житарица и уљарица неколико месеци пре него што су цене нагло порасле -закључио је Оле Хој из брокерске куће ИКОН Комодитис са седиштем у Сиднеју.