СВЕТ СЕ УБРЗАНО НАОРУЖАВА Ново истраживање показало застрашујуће податке - надмашују се и бројке из Хладног рата
Ово је најопсежнија светска база података о војној потрошњи земаља, у које укључују издатке земаља за особље, војну помоћ као војно истраживање и развој.
Глобална војна потрошња досегла је нови врхунац у 2022. години, објавио је Институт за мировна истраживања СИПРИ са седиштем у Стокхолму, наводећи да се ради о расту потрошње од 3,7 посто усклађених с инфлацијом, односно да је у те сврхе потрошено 2,24 трилиона долара.
Европске земље су у 2022. години, при том, забележиле највећи раст потрошње уназад 30 година због руског сукоба са Украјином.
АМЕРИКА ИЗРАЗИЛА ЗАБРИНУТОСТ: Расте напетост између два љута непријатеља близу граница Русије
"САВЕТУЈЕМО ВАМ ДА БУДЕТЕ НА ОПРЕЗУ" Русија упозорила своје држављане на могуће физичке нападе у ОВОЈ држави
НЕМАЧКА ВОЈСКА ПОКРЕНУЛА ОПЕРАЦИЈУ: Бундесвер започео евакуацију 200 Немаца!
- Војни издаци у земљама средишње и западне Европе износили су 345 милијарди долара. У реалној вредности, потрошња тих држава први пут надмашује ону из 1989., на концу хладног рата, а 30 посто је већа од оне из 2013. године - истакнуо је СИПРИ у извештају на својим службеним страницама.
Глобално гледано, земље света тако су осму годину заредом наставиле да издвајају више новца за војску него претходне године. У институту СИПРИ очекују да ће се овај тренд наставити и следећих година, с обзиром на тренутну безбедоносну ситуацију.
Уверљиви лидер САД, следе Кина и Русија
Уверљиви лидер у потрошњи и даље је САД, а следе га Кина и Русија, која је због рата скочила с петог на треће место на лествици земаља с највећом војном потрошњом.
Украјина је забележила пораст од 640 посто и сада се налази на 11. месту након што је претходне године била на 36. месту. Немачка остаје седма након повећања од 2,3 посто.
Годишњи извештај СИПРИ-ја сматра се најопсежнијом светском базом података о војној потрошњи земаља, у које укључују издатке земаља за особље, војну помоћ као војно истраживање и развој.