СЗО ХИТНО ТРАЖИ ВАКЦИНУ ЗА ОПАСНИ ВИРУС: Београд још увек памти епидемију из 1967. године, није наивно
Погледајте о каквом вирусу је реч
Марбург вирусна болест је веома вирулентна болест која изазива хеморагијску грозницу, са стопом смртности до 88 одсто. СЗО је идентификовала вирус Марбург као вирус у настајању који захтева хитно истраживање и развој вакцине, посебно због његовог недавног појављивања у Гани.
МИСТЕРИОЗНИ ДРВЕНИ ПРЕДМЕТ СТАР 2.000 година покренуо дебату о Римљанима: Справа за мучење, ИГРАЧКА ЗА ОДРАСЛЕ или нешто сасвим треће?
СТАВИЛА ЈЕ ТЕЛО ЋЕРКЕ НА КРЕВЕТ, а онда позвала сина у купатило, МАЛИШАН НИЈЕ НИ СЛУТИО ШТА ЋЕ МАЈКА ДА МУ УРАДИ: "Тражићемо правду за ову децу"
ОГЛАСИЛА СЕ БЕЛА КУЋА: Да ли су Иран и Америка постигли историјски споразум?! Ово је став Вашингтона
Светска здравствена организација (WHO R&D Блуепринт) организовала је консултације 10. марта са МАРВАЦ партнерима и контакт тачкама из ризичних земаља како би се разговарало о Марбург вакцини и кандидатима за њено примање, као и о интеграцији истраживања саме болести и њеног ширења. Протоколи платформе пружају могућност пажљивог прегледа и постављања планова пре него што дође до избијања пандемије.
Шта је овај вирус?
Припада истој породици као и вирус еболе. Две велике епидемије које су се истовремено догодиле у Марбургу и Франкфурту у Немачкој и у Београду 1967. године, довеле су до првобитног препознавања болести. Према Светској здравственој организацији, Марбург вирус је рођак једнако смртоносног вируса еболе.
Епидемија је повезана са лабораторијским радом на афричким зеленим мајмунима (Cercopithecus aethiops) увезеним из Уганде. Након тога, избијања и спорадични случајеви су пријављени у Анголи, Демократској Републици Конго, Кенији, Јужној Африци (код особе која је недавно путовала у Зимбабве) и Уганди.
У 2008. су пријављена два независна случаја код путника који су посетили пећину насељену колонијама слепих мишева Роусетус у Уганди, пише на званичном сајту СЗО. Министарство здравља и социјалне заштите Екваторијалне Гвинеје је 7. фебруара 2023. пријавило смрт одређеног броја особа са сумњом на хеморагијску грозницу.
Дана 12. фебруара 2023. године, један узорак је потврђен као позитиван на вирус Марбург ланчаном реакцијом полимеразе у реалном времену (РТ-ПЦР), на Институту Пастеур у Дакару, Сенегал.
СЗО је од тада подржавала одговор јачањем праћења контаката, управљања случајевима, превенције и контроле инфекција, лабораторија, комуникације о ризику и ангажовања заједнице. СЗО оцењује да је ризик који представља епидемија висок на националном нивоу, умерен на регионалном и низак на глобалном нивоу.
Колико је смртоносан Марбург?
Марбург је један од најсмртоноснијих патогена познатих човеку. СЗО каже да има омер случајева и смртности (ЦФР) до 88 посто. Али стручњаци процењују да се вероватно налази ближе граници од 50 одсто, слично еболи. То значи да се од сваких 100 људи за које је потврђено да су заражени Марбургом, за половину исход буде смртни исход.
Научници, међутим, не знају стопу смртности од инфекције, која мери сваког ко се зарази - не само случајеве који су позитивни. Поређења ради, ковид је имао ЦФР од око 3 процента када се појавио.
Болест креће нагло, а први симптоми су: температура, јака главобоља и бол у мишићима
После неколико дана, следе нови: воденаста дијареја, бол у стомаку, мучнина и повраћање
- Изглед пацијената у овој фази описан је цртама лица "налик сабласти" - упале очи, безизражајно лице и екстремна летаргија - наводи СЗО.
Многи људи крваре из разних делова тела, а умиру осам до девет дана од појаве првих знакова болести, због екстремног губитка крви и шока. У просеку, вирус убија половину заражених, тврди СЗО, али најштетнији сојеви су убијали и до 88 одсто људи.