"СВЕТУ СЕ НЕ ПИШЕ ДОБРО" Амерички обавештајци поднели извештај, предвиђају сабласну будућност човечанства
Песимистична предвиђања обавештајне заједнице Сједињених Америчких Држава
Функционери обавештајне заједнице Сједињених Америчких Држава мишљења су да је пандемија корона вируса повећала економску неједнакост која влада светом, оптеретила државе и њихове ресурсе, и поспешила ширење националистичких осећања, па се због тога свету не пише добро, јавља Асошијетед Прес.
МАСАКР НА ИЗБОРИМА: Западни Бенгал захватило велико насиље, најмање петоро људи убијено (ВИДЕО)
ЗАПАЉЕНИМ АУТОМОБИЛОМ НА ПОЛИЦИЈСКИ КОРДОН: Не смирује се ситуација у Белфасту, хаос на улицама (ФОТО/ВИДЕО)
ОД "ГРАДА ЉУБАВИ" ДО "ГРАДА СМЕЋА" Париз је преплављен ђубретом, а сви упиру прстом у једну особу (ФОТО)
Национално обавештајно веће САД-а споменуте ставове је уврстила у свој квартални извештај Глобал Трендс (срп. глобални трендови) које је објављено у четвртак.
Глобал Трендс је документ који би законодавним телима и грађанима требао помоћи да предвиде економске, климатске, технолошке и демографске тенденције које ће током идућих двадесет година обликовати свет, преноси "Јутарњи лист".
Обавештајци у њему кажу да је пандемија значајно нарушила глобални поредак те да је последњи догађај који је тако променио свет био Други светски рат. Наводе да ће се свет са здравственим, економским, политичким и безбедносним последицама које је изазвала носити годинама.
- Ковид-19 уздрмао је претпоставке о отпорности и прилагодљивости те створио нове економске, геополитичке, технолошке и државничке небезбедности - стоји у документу.
Глобал Трендс је у практички свим аспектима живота пронашао разлоге за бригу.
Извештај упозорава да ће последице климатских промена погоршати проблеме с храном и водом у сиромашнијим земљама те да ће то убрзати глобалне миграције.
Иако су здравство, образовање и просперитет домаћинства током последњих деценија остварили историјски напредак, он ће се тешко одржати због последица пандемије, али и због старења становништва, као и потенцијално споријег раста глобалне економије.
У извештају такође стоји да нова технолошка решења потенцијално могу решити климатске промене и болести, али и да могу бити нови извори напетости.
- Државни и недржавни ривали бориће се за превласт и доминацију у науци и технологији, а то ће потенцијално утицати на економску, војну и друштвену безбедност - каже се у Глобал Трендс.
Извештај такође упозорава на поверење у државе и институције пада, као и да "јаз поверења" постоји између широких народних маса и боље информисаних односно образованих.