СВИ ЋЕМО ИМАТИ КОРОНА QR КОД? Кина ће помоћу апликације за ковид пратити цео свет! (ФОТО)
Си Ђипинг тражи од светских сила да се уведе јединствени QR кодни систем за праћење корона вируса
Кинески председник Си Ђипинг покушаће да наговори свет да се уведе систем праћења корона вируса на глобалном нивоу путем QR кода, који би помогао убрзавању међународних путовања и наставку пословања док траје епидемија.
ДА ЛИ ЈЕ ОВО ИСТА ЖЕНА: Медицинска сестра показала како је изгледала пре пандемије и запрепастила свет (ФОТО)
ШЕФ РУСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ БЕЗ УСТЕЗАЊА: Објаснио другима како да се понашају и на кога да се угледају
ШЕФ РУСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ БЕЗ УСТЕЗАЊА: Објаснио другима како да се понашају и на кога да се угледају
Кина је увела као obavezu QR здравствене цертификате почетком године на ширем нивоу. Систем који користи електронски бар код похрањује куда је нека особа путовала као и њену историју лечења и, како тврде, помогло им је у борби да зауставе ширење корона вируса.
Овај код шаље кориснику одређену боју на основу потенцијалне изложености опасном корона вирусу. Боје које корисник добија сличне су семафору - ако добије зелену боју значи да је безбедан, а потом следе наранџаста и црвена као највиши ниво упозорења.
Говорећи на самиту Г20 лидера у суботу, Си је рекао да би било омогућено нормално функционисање светске економије за време пандемије, земље би требало да усагласе јединствене политике и стандарде, пренела је кинеска државна агенција Синхуа.
Кинески председник је потом нагласио да је "Кина представила глобални механизам за међусобно препознавање здравствених цертификата базираних о тесту нуклеинске киселине који би били садржани у QR коду.".
- Надамо се да ће се све више држава придружити овом механизму - рекао је Си Ђипинг.
Си Ђипинг није прецизирао о каквој се тачно апликацији ради која би користила QR кодни систем нити је рекао ко би је дизајнирао и руководио њоме. Неколико држава је досад представило своје апликације за праћење кретања својих држављана и потенцијалне изложености ковиду-19, међу њима су Аустралија, Јапан и Сингапур али досад није било међусобне координације ових система и сви ти системи имали су различит степен успешности примене.
Студија коју је спровео Оксфордски универзитет у априлу показала је да ако би и 56 одсто становништва неке земље користило апликацију за праћење, то би помогло сузбијању корона вируса. Међутим, овакве апликације изазивају и одређену забринутост која се тиче приватности корисника.
Међутим, изгледа да је заправо у свему овоме највећи проблем страх других држава да препусте Кини организацију и вођење овако осетљиве технологије као што је QR код. САД притискају своје савезнике у Европи, Северној Америци као и пацифичке земље да одбаце кинеску 5Г технологију комуникацијској гиганта Хуавеија, а чак се и популарној апликацији ТикТок, такође кинеској, спрема забрана у Индији и Сједињеним Америчким Државама.
Стјурат Харгривс, ванредни професор на Кинеском универзитету Правном факултета у Хонг Конгу каже да иако нема ничег посебно инвазивног у коришћењу QR кода али ако се на тај начин буду скупљали осетљиви подаци о здрављу сигурно ће, тврди, питање приватности постати важно.
- Например, питање које ће информације бити скупљане, како ће бити обрађиване, где ће се похрањивати, ко ће имати приступ - каже професор.
Додаје и да онда када вакцине једном буду доступне, доћи ће и до потребе за неком врстом међународног "здравственог пасоша" да би се могло безбедно путовати.