СВИ СЕ ПИТАЈУ КОЈА ЈЕ ЊИХОВА ТАЈНА: Ова земља успела да корону стави ПОД КОНТРОЛУ, искоренили су и велике богиње ПРЕ СВИХ
Сада имају јасан циљ
Од када је Чиле прошлог фебруара почео да имунизује своју популацију против ковида-19, у свету је похваљен због своје гуспешне кампање вакцинације. Према најновијим извештајима министарства здравља, скоро 87 одсто Чилеанаца који испуњавају услове потпуно је вакцинисано.
То је бројка која ову јужноамеричку државу сврстава међу земље са највећим процентом имунизованих људи. Чиле се такође истиче у поређењу са остатком Латинске Америке, где је 75 одсто укупног становништва тек треба да буде потпуно вакцинисано, према Панамеричкој здравственој организацији.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/21/pjimage_1_0.jpg?itok=U07kEWpq)
МУШКАРЦИМА ПАДАЈУ ВИЛИЦЕ: Наставница држала час у МИНИЋУ И ШТИКЛАМА - ученици се отимали око места у ПРВОЈ КЛУПИ! (ФОТО/ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/05/16/vp.jpg?itok=DiExBH2V)
ПУТИН САОПШТИО ФЕНОМЕНАЛНЕ ВЕСТИ! Русија на ногама због његове изјаве
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/21/kristen.jpg?itok=aEO5dE-n)
ХВАЛИЛА СЕ ДА НЕ НОСИ "БРЊИЦУ" ПА УМРЛА ОД КОРОНЕ: Антиваксерка и мајка четворо деце завршила кобно (ФОТО)
Висока покривеност вакцинама довела је до смањења стопе инфекције, али Чиле не планира да ублажи мере предострожности. Прошле недеље је влада објавила да ће Чиле постати једна од ретких земаља у свету која ће одобрити вакцинацију за децу узраста од 6 до 11 година. Инокулације су почеле у понедељак.
- Познато је да у земљама у којима је већина одрасле популације имунизована, корона вирус почиње да циља оне који су и даље рањиви, укључујући децу, као што се дешава у Америци. Морамо да покренемо имунизацију међу најмлађима - каже др Лорена Тапија, педијатар и инфектолог са Универзитета у Чилеу и члан саветодавног одбора за вакцине при Министарству науке.
Рана стратегија
Различити фактори објашњавају успешну стопу вакцинације у Чилеу. Власти су врло рано почеле да планирају одговор на пандемију. У мају 2020. године, два месеца након што је земља пријавила прве случајеве заразе, Министарство науке почело је преговоре о уговорима са различитим лабораторијама - Фајзер, АстраЗенека, Синовак и КанСино - како би се осигурала куповина доза за све Чилеанце.
Истовремено, институција је радила на томе да локална научна заједница учествује у клиничким испитивањима треће фазе, што би земљи дало приоритет у набавци вакцина. Коначно, комерцијални уговори су одмах закључени.
Та стратегија, у комбинацији са свеукупно добро организованим системом вакцинације, постављањем 1.400 нових места за вакцинацију и лако доступним системом заказивања, омогућила је да се процес вакцинације буде брз.
Помаже и то што Чиле има мали број становника, а релативно низак дуг и дугогодишња одговорна фискална политика такође омогућавају довољно средстава за куповину довољног броја доза. Политичка и економска стабилност земље чак је привукла кинеске инвестиције - Синовак је недавно најавио да ће следеће године отворити фабрику вакцина у близини Сантјага.
До сада је Чиле поделио 36 милиона доза за 19 милиона становника и већ је покренуо давање треће "бустер" дозе. Сваке недеље нова група људи постаје подобна за "бустер" - ове недеље земља даје трећу дозу људима старости 55 и више година.
- У Чилеу је врло лако вакцинисати се и људи су били веома одговорни. Покрет антиваксера је маргиналан - каже Едуардо Ундурага, бивши истраживач америчког ЦДЦ-а и садашњи професор на Универсидад Католика де Чиле.
Чилеанци су се у прошлости често ослањали на кампање имунизације, а скептицизам према вакцинама није дубоко укорењен у земљи. Заправо, Чиле је искоренио велике богиње 27 година пре остатка света и био је трећа земља која је ставила под контролу дечију парализу. Поверење грађана у вакцине такође је омогућило значајно смањење дечијих болести попут малх богиња, заушака и рубеоле.
Ундурага је био део тима који је водио процену ефикасности Синовакове вакцине коју је примило око 10 милиона Чилеанаца. Студију је наручило министарство здравља земље након што је међународна заједница подигла сумњу у ефикасност формуле произвођача Синовак.
Резултати, објављени почетком јула, били су охрабрујући - студија је открила да је ефикасност ове вакцине била око 66 одсто у превенцији ковида и око 90 одсто у превенцији хоспитализације и смрти. Међутим, ово истраживање је обављено пре него што су крајем јуна пријављени први случајеви делта соја, пише Си-Ен-Ен.
Останите на опрезу
Док бројке поново расту широм Латинске Америке, Чиле је у прошлој седмици достигао најнижу стопу инфекције и број активних случајева од марта прошле године.
Проценат позитивних тестова стабилизовао се на мање од један одсто, што је навело владу да поступно ублажава ограничења затварања. На пример, полицијски час у 22 сата, који је на снази од прошле године, сада почиње у поноћ.
Имунолози и епидемиолози, међутим, инсистирају на даљем опрезу. Посебно су забринути због варијанте делта, која кружи већ неколико месеци.
Од краја фебруара до краја јула, Чиле је прошао кроз драматичан талас короне, са до 9.000 нових инфекција дневно. У то време вакцинација је тек почела, а обухват је био премали да би имао утицаја. Чилеанци су се, међутим, осећали сигурније и престали су да се придржавају неких мера самозаштите. Експерти су такође приписали скок случајева туристичким путовањима.
Од тада је вакцинација играла кључну улогу у спречавању нових таласа, кажу стручњаци, али то није довољно.
Зато влада никада није у потпуности укинула мере превенције, за разлику од других земаља које су ублажиле рестрикција након што су приметиле смањење броја потврђених случајева, а затим су доживеле пораст инфекција. Ношење маски и даље је обавезно за све, као и социјално дистанцирање на јавним местима и у школама. Границе нису потпуно отворене и путници се и даље суочавају са знатним ограничењима.
То је омогућило Чилеанцима да за сада делту држе под контролом. Али, ако нешто знамо о ковиду, то је да је непредвидив, због чега стручњаци апелују да се не спушта гард.
Вакцина за децу
У том контексту, вакцинација најмлађих изгледа као природни следећи корак за Чиле ако жели да задржи предност над вирусом. Како се педијатријске хоспитализације повећавају у неким земљама, Чиле покушава да избегне ту судбину.
Докторка Катерина Ферећо, епидемиолошкиња која ради у Саветодавном одбору Министарства здравља за ковид-19, објашњава хитност. У овој фази пандемије, каже она, деца ће вероватно постати резервоар за вирус9, што је ризично за њих и остатак заједнице. У једном тренутку могла би да се појавинова варијанта која надмашује њихову природну одбрану.
Др Лорена Тапија, педијатар, дели ту забринутост. Она такође истиче да у овој земљи 52 одсто деце у школском узрасту има прекомерну тежину или гојазност, што повећава ризик од тешких симптома па чак и смрти од ковида. Такође је значајан број деце са респираторним обољењима.
- Можда је истина да ће већина деце проћи добро ако се заразе, али неколицина њих неће. А данас, са подацима којима управљамо, то је нешто што можемо да спречимо - рекла је.
Прошлог понедељка, Ферећо је учествовала на састанку саветодавног одбора ради процене одобравања Синовак вакцине за децу између 6 и 11 година. Она каже да је одлука донета на основу поузданих података које је доставила Кина, где је више од 40 милиона деце тог узраста имунизовано том вакциноме.
- Не експериментишемо. Веома је безбедна вакцина и видели смо да смо сви заштићени од нових сојева када су деца заштићена - каже она.
Осим тога, враћање деце у школу важна је мера јавног здравља, каже она.