СЗО ДОБИЈА НОВА ОВЛАШЋЕЊА? Макрон и Меркел лобирају за нову резолцију о светском здравству!
Макрон и Меркел желе да ојачају Светску здравствену организацију
Француски председник Емануел Макрон и немачка канцеларка Ангела Меркел су данас били међу лидерима који желе да ојачају Светску здравствену организацију и способност света да се припреми и бори против било које пандемије.
"КОРИСТИ ВАКЦИНЕ СУ ВЕЋЕ ОД БИЛО КАКВОГ РИЗИКА" Светска здравствена организација данас доноси одлуку о АстраЗенеки
РУСКА ВАКЦИНА ОСВОЈИЛА ПЛАНЕТУ: Светска здравствена организација заинтересована за Спутњик В
СВЕТСКА ЗДРАВСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЈА НЕ МОЖЕ ДА ИСПУНИ МИСИЈУ: Кина им је спустила рампу на улазак у земљу!
Уједињење лидера је кренуло након што је СЗО отворила годишњу седницу са нацртом резолуције којом се признају грешке у одговору на ковид-19.
У препоруци за резолуцију би се тражило да се појача одговор на пандемију, да се стабилизује финансирање СЗО и да се осигура већи приступ здравственој нези - укључујући вакцинама, тестовима и лечењу везаном за корона вирус.
Цела Европска унија, САД, Канада, Велика Британија, Филипини, Доминиканска Република, Руанда и Вануату су стале иза резолуције, о којој ће да се разматра током осмодневног скупа СЗО.
Намера је да се створи радна група која ће ојачати спремност и одговор СЗО на ванредне здравствене ситуације.
- Морамо да имамо институције које могу да одговоре задатку, да изађу у сусрет нашим амбицијама. СЗО мора да буде велика и флексибилна у тешким временима, а мора да буде и потпуно транспарентна како би јој људи веровали. Не сме бити никаквог политичког притиска, не сме бити ни сумње да се десио икакав притисак - оценио је Макрон током видео конференције.
Меркел је рекла да стоји иза идеје "глобалног здравственог тела за лечење" и рекла да лидери не треба да пруже СЗО "финансијску и личну подршку".
- Говорили смо о овоме годинама, а сада је важније да делујемо - изјавила је Меркел.
Резолуција оставља простор за мало новина и фокусира се углавном на постизање конзсензуса и остварења заједнчког циља након економског и људског пустошења изазваног пандемијом.
Резолуцијом ће се поставити шест особа у радној групи који ће поднети извештај на годишњој седници следеће године.
Такође се препознају озбиљни недостаци у глобалним могућностима око припреме, спречавања, утврђивања и одговора на ванредне здравствене кризе.
Документом, уколико се одобри, ће се од директора СЗО Тедроса Аданома Гебрејесуса тражити да да "конкретне предлоге" о нивоима узбуне током ванредних здравствених ситуација, "са јасним критеријумима и практичним импликацијама за државе."
Дипломате које стоје иза ових мера кажу да се надају да ће сакупити конзенус међу 194 чланица СЗО.