СЗО ЈЕ КОРОНУ ПРОГЛАСИЛА "ИНФОДЕМИЈОМ": Најсмртоноснији вирус добио је ново име, а ево шта значи
Епидемија корона вируса која је потекла из кинеског града Вухана може да се сматра првом "инфодемијом". Ову кованицу речи информација и епидемија прва је искористила Светска здравствена организација.
У извештају 2. фебруара назвала је нови корона вирус "великом 'инфодемијом'", реферишући се на "прекобројност информација - од којих су неке тачне, а неке не - због којих је људима тешко да пронађу веродостојне изворе и поуздане смернице када им требају". Лажне информације шире се "брже од вируса", упозорио је менаџер за дигитална пословна решења Светске здравствене организације, Ендру Патисон.
Од корона вируса је према последњим званичним подацима умрло 2.707 људи широм света, од чега 2.664 у Кини. Глобално је потврђено више од 80.000 случајева заразе, од чега 77.660 у Кини. Међутим, нови кластери епидемије избили су у Италији, Јужној Кореји и Ирану, где се зараза шири драматичном брзином.
У Италији је умрло једанаесторо људи, више од 300 их је заражено, у Ирану их је умрло 15, а према непотврђеним информацијама које је изнео градски заступник у граду Кому, умрло је чак 50 људи. Међутим, иранско Министарство здравља демантује његову тврдњу. И то је само последњи пример информацијске какофоније и конфузије која влада око корона вируса.
ЦРНИ ДИМ СЕ ДИГАО У НЕБО: Више од 13 мртвих и 150 повређених у Њу Делхију
СТРАХ ОД КОРОНАВИРУСА ЗАВЛАДАО И МЕЂУ ДРЖАВНИЦИМА: Израелски премијер престао да се рукује (ВИДЕО)
"ЕПИДЕМИЈА ЈЕ ДЕЛО ЂАВОЛА!" Коронавирус у Јужној Кореји кренуо из секте, огласио се и председник!
Индиректне последице ове инфодемије на својој су кожи осетили и Кинези Томи Танг и његова девојка који су 19. јануара отишли да посете њену породицу у Вухану за новогодишње празнике. Већ су чули за нови корона вирус, али мислили су да је локализован на мало подручје. Локална влада уверавала је људе да су угрожени само они који су посетили одређену пијацу с храном и који су се заразили од дивљих животиња на тој пијаци.
То, наравно, није било тачно. Корона вирус се већ тада навелико ширио с човека на човека. Дан раније потврђено је 58 заражених, након прилично сумњиве 16-дневне паузе између прве групе од 41 зараженог и 17 нових. А онда је 19. јануара потврђено још 136 заражених у Вухану и још троје изван Вухана. Било је савршено јасно да се ради о епидемији.
Др Жонг Нансхан, кинески лекар који је први открио размере САРС-а 2003, отишао је 20. јануара на телевизију и исправио службене информације о новом корона вирусу сличном САРС-у. Кад је овај цењени доктор потврдио да се вирус шири с особе на особу, избила је паника. Становници Вухана почели су масовно да купују маске, што нису почели радити раније јер их власти нису упозориле на опасност.
Танг и његова девојка одмах су отказали своје планове и укрцали се на авион из Вухана идући дан. Мање од 48 сати касније, град је био у карантину, с готово потпуним прекидом саобраћаја у и из града.
У Шенжену су се сами ставили у 14-дневном карантин јер се на толико процењује период инкубације вируса. Излазили су из стана само једном, с маскама, како би бацили смеће. Сву храну и потрепштине наручивали су преко онлајн апликација. Танг није ни отишао на породични дочек кинеске Нове године, иако му и породица живи у Шенжену.
Танг каже да се успаничио кад је видео да су готово све намирнице на апликацијама распродате. Још више од тога, нелагодност му је изазвало праћење вести о епидемији на друштвеним мрежама. Никад није дожевио такав страх. Он и његова девојка патили су од несанице и вишеструких напада панике.
Поплава информација и дезинформација оно је што највише разликује корона вирус од САРС-а, МЕРС-а, зике, еболе и других сличних епидемија. Теорија завере о вирусима као намерно или случајно пуштеном био-оружју било је и раније - с ХИВ-ом, еболом и зиком, али ширење лажних вести и непроверених гласина око новог корона вируса је без преседана. С овом епидемијом дошло је и до нових, попут тврдње да се настала једењем супе од шишмиша или да се лечи белим луком, витамином Ц или - избељивачем.
Ту су и непроверене гласине о размерима саме епидемије и њеном ширењу у друге земље којима се, у доброј намери или не, шири паника међу становништвом.
С њима је дошло и до ширења предрасуда и расистичке нетрпељивости према Кинезима. Уз малтретирање Кинеза или оних који тако изгледају на Западу, расистички мимови и увреде шире се на Фејсбуку и ТикТоку. Слична дискриминација присутна је и у Кини, према становницима милионског Вухана и провинције Хубеј.
Светска здравствена организација је покушла да сузбије дезинформације у партнерској сарадњи с Твитером, Фејсбуком, ТикТоком и Тенцентом, власником најпопуларније кинеске друштвене мреже ВиЧет. Недавно су ова огранизација и Гугл покренули Гугле СОС аларм који пласира службене информације Светске здравствене организације на врх претраге корисника у вези са корона вирусом. Светска здравствена организација у сарадњи с Фејсбуком циља одређене демографске групе својим огласима с битним здравственим информацијама. Чак је и контактирао неке истакнуте инфлуенсере у Азији како би их одвратио од ширења дезинформација.
- Треба нам вакцина против дезинформација - рекао је др Мајк Рајан, начелник програма за здравствена ванредна стања Светске здравствене организације на конференцији за медије прошлог месеца.
Фејсбук је почео да брише објаве са сумњивим здравственим саветима, а ТикТок, друштвена мрежа изузетно популарна међу тинејџерима, такође је почео да уклања снимке које садрже дезинформације о корона вирусу уз објашњење да "неће допустити дезинформације које могу нанети штету нашој заједници или широј јавности". И Тенцент спроводи проверу чињеница за гласине које циркулишу на тој друштвеној мрежи.
Међутим, велика количина садржаја о корона вирусу на друштвеним мрежама чини напоре да се избришу дезинформације готово немогућим.
Ипак, друштвене мреже су у исто време битан извор информација из прве руке за новинаре широм света који прате ситуацију у Кини. Осим тога, информације које круже интернетом, бесне реакције на цензуру и наводно заташкавање, натерале су кинески режим на већу транспарентност, па и на извињење у случају лекара из Вухана који је међу првима упозоравао на корона вирус, а у међувремену је и сам подлегао зарази.
Како је уочила Рејна Мекинтајр, стручњак за биосигурност са Универзитета у Новом Јужном Велсу у Аустралији, активности на друштвеним мрежама могу да се користе и као индикатори ширења епидемије, "посебно тамо где постоји цензура или недостатак ресурса за извештавање о зарази".
Друштвене мреже постале су у исто време и својеврсно место за масовну групну терапију и жал. Корисници на њима деле своја трауматична искуства боравка у карантину, оболевања и лечења, али и немогућности да добију лекарску негу због пренатрпаности болница, као и личне приче о донирању, међусобној помоћи и волонтерском раду. Осим што деле страхове, тугу и бес, људи на друштвеним мрежама једни другима дају и утеху и наду.
КОРОНАВИРУС СТИГАО И НА ПИРИНЕЈЕ: Једна жена у БАРСЕЛОНИ позитивна НАКОН ПУТОВАЊА У ИТАЛИЈУ
КОРОНАВИРУС ПЛЕТЕ МРЕЖУ ОКО СРБИЈЕ: Нови случај забележен у суседству! Још једна земља на удару!
СРБИЈА ОКРУЖЕНА КОРОНАВИРУСОМ: Сумња се да је зараза ДОШЛА И У МАЂАРСКУ
Овако изгледа интерактивна мапа и уживо пренос ширења коронавируса! (ВИДЕО)
АМЕРИКАНЦИ САОПШТИЛИ ДА ИМАЈУ ЛЕК ПРОТИВ КОРОНАВИРУСА: Следе финална тестирања