"Тачно на овом мосту могао би да почне Трећи светски рат" НАТО се спрема за сукоб са Русијом
Овај снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политицо.
Град Нарва, скучен уз естонску границу с Русијом, био је у средишту напора да се одупре, како кажу, готово сталним провокацијама из Москве - од ометања сателитске навигације до отимања бова за означавање границе, врло гласне пропаганде, надзорних беспилотних летелица и зујања балона означених са "З" симболом руских оружаних снага.
"Не намеравамо да започнемо Трећи светски рат, али видимо сталне покушаје да се испровоцирамо да учинимо нешто што би имало већи одек", рекао је Егерт Белитшев, главни директор естонске полиције и граничне страже.
Отприлике четвртина естонског становништва од 1,4 милиона етнички су Руси. Већина има естонско држављанство и већина осећа блиске везе с Естонијом, али Кремљ је мајстор искоришћавања етничких разлика како би добио посебну улогу у заштити руске дијаспоре. То је учињено у Грузији и Молдавији и то је био изговор за инвазију на Украјину.
Постоји бојазан да би Кремљ могао играти на исту карту и покушати заузети источну Естонију, с њеном великом популацијом етничких Руса, а затим изазвати НАТО да покрене глобални рат као одговор. Нереаговање би показало да је НАТО-ова одредба о заједничкој одбрани у Чланку 5 бесмислена.
Руски председник Владимир Путин чак је сугерисао 2022. године, недуго након што је Москва покренула свој свеопшти рат против Украјине, да је Нарва историјски гледано део Русије. Нарва, трећи по величини град у Естонији, ближи је Санкт Петербургу него Talinnu. Од око 56.000 становника 96 посто говори руски, а трећина има руски пасош.
Описујући град као "крај слободног света", Белитшев, који је етнички Естонац, не мисли да су естонски НАТО савезници спремни на оно што би се овде могло догодити.
Око 900 британских војника распоређено је у земљи као део мултинационалних НАТО снага у ваздушној бази Тапа западно од Талина. Француска тамо такође има трупе. Британска влада обећала је ставити свој борбени тим 4. бригаде у приправност за брзо распоређивање. НАТО је створио борбене групе у већини источних земаља чланица, а планира проширити те групе у Летонији и Литванији. На то се нису обавезали у Естонији због мањка у британској војсци, која има само две оклопне бригаде на располагању.
Естонија има дуго и горко искуство руске колоније. Тек је 1991. након распада Совјетског Савеза поновно стекла своју независност и од тада је пожурила учврстити везе с ЕУ-ом и НАТО-ом. Опасност од Москве истакнута је 2014. године, када је руски службеник сигурносних служби Естон Кохвер отет и затворен од стране Русије. Пуштен је годину дана касније у размени заробљеника.
"Можемо ли бити сигурни да се тако нешто неће поновити?" рекао је Белитшев, стојећи на мосту на реци Нарви, гледајући на недавно постављену одбрану против тенкова, тзв. ‘змајеве зубе‘. Белитшев је рекао да је план технологијом надзора покрити сваки метар естонске границе с Русијом од 338 километара. То је лакше рећи него учинити.
Прво, ту је деоница од 77 километара која пролази уз реку Нарву. Руско уклањање граничних бова овог лета узроковало је пораст упада на естонску територију с 18 у претходне две године на 96 ове године. Без плутајућих ознака, естонски чувари имају проблема с разликовањем између случајних упадача и дрских покушаја пробоја у ЕУ. "Ако бове нису тамо у реци, то узрокује много грешака", рекао је Белитшев.
Руско блокирање ГПС сигнала у том подручју такође отежава праћење авиона или беспилотних летелица и откривање кријумчара, а такође онемогућује стражарима да тачно одреде локације у дивљини. Јужно од Нарве, граница се протеже 126 километара кроз језеро Пеипус након чега се вијуга према југу још 136 километара кроз два путна прелаза у Коидулау и Лухамау, у близини места где је Кохвер ухваћен, пробијајући се кроз мочвару. Док влажни терен представља природну баријеру лети, он отврдне на ниским температурама.
"То је попут аеродрома зими", рекао је Белитшев. "Тамо можете слетети авионом ако желите." Програм вредан 157 милиона евра усмерен је на јачање граничне заштите у Нарви. Белитшев је рекао да Естонија гради оно што он назива "зидом за беспилотне летелице" који користи дигиталне системе за блокирање непријатељских беспилотних летелица.
План је такође ангажовати полицијску стражу од 1000 припадника сигурносног особља широм земље као подршку у случају већег инцидента, уз 29.000 волонтера који већ тренирају у склопу Естонске одбрамбене лиге. Повећање броја није лако у месту као што је Нарва будући да кандидати морају течно говорити естонски и имати држављанство да би служили у полицији.
"У овој регији увек имамо проблем да пронађемо нове полицајце", рекао је. Унутар импозантне тврђаве Нарве на обали реке, коју су у разним периодима током последњих 700 година држали Данци, Немци, Пољаци, Швеђани, Руси, Совјети и сада Естонци, извршна директорка градског музеја Мариа Сморжевских-Смирнова рекла је да је тешко борити се против информацијског рата Москве.
Ове се године Сморжевских-Смирнова нашла на удару на интернету због покретања изложбе под називом Нарва 44 која се бави уништењем пограничног града током Другог светског рата од стране совјетских снага. Кремљ за разарање окривљује немачке трупе у повлачењу, рекла је, али фотографије показују другачију причу.
Изложба је наљутила локално веће Нарве. Тим Сморжевских-Смирнове такође је изазвао критике због постављања великог транспарента на страну тврђаве окренуту према Русији на којем је писало "Путин је ратни злочинац" током руске прославе Дана победе у мају.
Естонија покушава задржати добре односе са својим етничким Русима и с Москвом од тренутка кад је почела напетост. Док је Финска затворила све своје копнене граничне прелазе с Русијом, Естонија држи мост у Нарви отвореним за пешачки саобраћај, што значи да је стални фокус на надзору протока људи. Од оних који покушавају прећи јасно је изражено незадовољство.
На улазу у гранични прелаз дугачак је ред који се вијуга према градском тргу док стотине чекају у снегу за пролаз у Русију. Путници који прелазе дугу, залеђену стазу преко моста у Русију, многи вукући велике кофере на котрљање, гунђају на руском да су их естонске власти присилиле чекати сатима због гломазних излазних провера.
Белитшев је окривио Русе за стварање проблема у саобраћају како би његов тим изгледао лоше и подстакао лоше осећаје, али је додао да није његов посао да олакшава транзит до државе "агресора".
"Ако желите да уђете у Русију, то не би требало да буде угодно", рекао је Белитшев, пише Политицо.