Тајни детаљи састанка Доналда Трампа и Марка Закерберга: Вечера која би могла да буде прекретница у односима власника Мете и будућег председника САД
Марк Закерберг, шеф Мете, посетио је Доналда Трампа на његовом одмаралишту Мар-а-Лаго, што представља додатни доказ о очигледном отопљавању њихових некада хладних односа.
Трамп већ има близак и високо профилисан однос са још једним од водећих фигура у технолошкој индустрији, власником X-a, Илоном Маском. Међутим, историјски гледано, није било такве блискости између Трампа и господина Закерберга – Трамп је био забрањен на Facebooku и Инстаграму након напада на Капитол, а Трамп је затвором запретио шефу Мете ако се буде мешао у председничке изборе 2024. године.
Ипак, недавно је било доказа да се ти напети односи побољшавају, кулминирајући тиме што је господин Закерберг вечерао са будућим председником у његовој вили на Флориди.
- Марк је био захвалан на позиву да се придружи председнику Трампу на вечери и на прилици да се састане са члановима његовог тима у вези са долазећом администрацијом - рекао је портпарол Мете за BBC.
- Ово је важан тренутак за будућност америчке иновације - додао је портпарол.
Претња затвором
У августу је Трамп написао у књизи да би Закерберг „провео остатак свог живота у затвору“ ако покуша да се меша у изборе у САД 2024. године. Међутим, новоизабрани у Белој кући је потом ублажио свој став, рекавши у октобру у једном подкасту да је „лепо“ што Закерберг „остаје по страни од избора“, и захвалио му на личном позиву након што је био мета покушаја убиства. Такође су постојали знаци да Закерберг покушава да буде попустљивији према новом председнику САД.
Трамп је био искључен са Мета платформи Facebook и Инстаграм 2021. године због онога што је компанија назвала његовим „хваљењем људи који су учествовали у насиљу на Капитолу 6. јануара“. Међутим, та суспензија је од тада укинута. У августу ове године, господин Закерберг је говорио о жаљењу због де-промовисања садржаја који се односио на оптужбе против сина Џоа Бајдена, Хантера, који је био тема десничарског говора у САД пре председничких избора 2020. године. Такође је рекао да више неће давати донације за подршку изборној инфраструктури, након што је донација од 400 милиона долара (302 милиона фунти) у 2020. години била виђена од стране неких на интернету као начин за заобилажење лимита донација.
Закерберг је рекао да су његове донације биле замишљене као непартијске и да је његов циљ био да буде неутралан у изборима.
Пријатељи из великих технолошких компанија
Није познато о чему су двојица разговарали током вечере у Трамповој вили на Флориди. Међутим, Мета се последњих година суочава са све већим регулативама, укључујући актуелни антимонополски случај који је покренула Савезна трговинска комисија (ФТЦ) 2020. године. Ипак, очигледно побољшани односи господина Закерберга са председничким изабраником потпуно су засењени Трамповом блискошћу са Илоном Маском.
Близак однос Трампа са власником X-a довео је до више од 100 милиона долара (79 милиона фунти) у донацијама за кампању, заједно са подршком милијардера и његових суперфанова. Њихов однос је толико чврст да су неки почели да називају Маска његовим „Првим пријатељем“, играјући се са титулом председникове супруге – Прва дама. То је на крају довело до тога да је милијардер постављен на чело новог Министарства за ефикасност владе, што би му могло омогућити утицај на владину политику, али и на регулацију која прети његовом пословном царству.
Међутим, господин Закерберг и господин Маск имају дугу историју. Неки од њихових несугласица потичу од озбиљних пословних питања, као што је неуспелу сарадњу 2016. године када је SpaceX ракета експлодирала носећи Facebook сателит. Њихова свађа се потом развила у рат речи. Иако ниједан од њих није одустао јавно, чини се да је мало вероватно да ће доћи до борбе између тих милијардера, барем не сада, док се Трамп спрема за улазак у Белу кућу.
Србија Данас/Курир