КО КОНТРОЛИШЕ ТАЈВАН, КОНТРОЛИШЕ ЦЕО СВЕТ! Због овога је то НАЈВАЖНИЈЕ ОСТРВО на планети!
Географски положај Тајвана, важан за војне и трговинске интересе и Кине и САД, најчешћи је разлог о којем се говори. Ипак, Тајван има далеко важнију улогу у модерном свету, због којег су највеће светске силе на ивици рата.
Тајванска вредност у војном смислу не може се занемарити. Ко држи Тајван диктира однос снага у региону. Све док САД држе Тајван под својом контролом Кина је "везана" за регион Источне Азије. Ако би Кина преузела контролу над острвом, низ америчких савезника би било одсечено.
Тајван такође заузима важну позицију у економски најважнијој регији на свету. Тајван се налази на критичном чвору унутар првог ланца острва, учвршћујући мрежу америчких савезника и партнера, која се протеже од јапанског архипелага до Филипина и до Јужног кинеског мора.
Међутим, Тајван има још један значај, који у 21. веку превазилази све остале.
Полупроводници и микрочипови
Готово сви електронски уређаји које данас користимо у себи садрже микрочипове - телефони, компјутери, аутомобили, авиони, аутомати, војна и цивилна технологија...
Тајванске компаније производе скоро 70 одсто светских полупроводника и око 90 одсто најнапреднијих чипова. Ако свет изгуби тајвански производни капацитет, ниједна друга компанија неће моћи да попуни празнину у кратком року.
Током кинеске блокаде или напада, производња и испорука полупроводника би се зауставила, што би довело до несташице готово сваког производа који садржи технологију, од паметних телефона до рачунара и аутомобила. Компаније у низу индустрија би морале да смање или чак зауставе производњу.
Несташице полупроводника и микрочипова
Кинески напад на Тајван, без обзира на његов успех или да ли су Сједињене Државе одабрале да интервенишу, покренуо би глобалну економску депресију и умањио глобалну економску производњу за билијарде долара.
Шта би се десило у случају напада делимично је свет већ осетио током пандемије Ковида-19. Тада из потпуно другог разлога, дошло је до несташице микрочипова због повећане потрежње.
Комплетне производне линије су стале, а потрошачи месецима нису могли да купе нове електричне уређаје. Целе половних апарата драстично су скочиле, а тржиште се стабилизовало тек 2023. године.
Србија Данас/Ало