ТАЈВАН ОТКРИО ТАЈНО ОРУЖЈЕ! Свако од пет пловила имаће по осам суперсоничних противбродских ракета
Војска владе са Тајпеја објавила је планове за надоградњу последњих пет предвиђених корвета класе Туо Чанг да носе моћније противбродске ракете које могу да угрозе кинеске носаче авиона.
Према извештајима тајванских медија, пет преосталих корвета класе Туо Чанг по наруџби, патролни брод у стилу катамарана, депласман од само 685 тона, биће напуњен са по осам суперсоничних противбродских ракета Хсиунг Фенг 3 (Храбри ветар).
Снажна ракета је међу најопаснијим у тајванском арсеналу, покрећући бојеву главу од 500 фунти брзином до 2,5 пута већом од брзине звука, да би погодила површински циљ на удаљености до 250 миља. На тој брзини и удаљености, ракета ће представљати егзистенцијалну претњу за ратне бродове много веће од ње, чак и за кинеске носаче авиона који могу достићи до 85.000 тона сваки, због тешкоћа које представљају за противваздушну одбрану.
ВАТРЕНИ ПОЈАС ПРЕД ЕКСПЛОЗИЈОМ! Снажан земљотрес уздрмао Тајван, узбуна на западном Пацифику!
ИСПЛИВАО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ: Познато када ће Кина припојити Тајван
ПЕКИНГ ХИТНО РЕАГОВАО: Кина се огласила после оставке председнице Тајвана, послата снажна порука острвљанима
Поред напредних ракета, предстојећи Туо Чанг ће добити четири старије противбродске ракете Хсиунг Фенг 3 и 16 ракета земља-ваздух Ха-Чиен 2 (Сеа Сворд). То је много ватрене моћи за обални патролни брод. Три Туо Чанга која су већ завршена имају нешто слабије наоружање, али остају моћно оружје.
Опремање окретних пловила попут корвета моћним оружјем као што су пројектили део је стратегије асиметричног ратовања коју Тајпеј све више спроводи како страхови од сукоба са Кином расту.
САД су подстакле асиметрично размишљање на Тајвану, делимично мотивисано сукобом у Украјини, где су САД испоручиле Кијеву велике количине оружја за отпор и заседу, попут противтенковских пројектила испаљених са рамена и ракетне артиљерије ХИМАРС. САД су последњих година продале Тајпеју различита противбродска и противваздушна оружја и натерале Тајпеј да повећа свој корпус цивилне одбране за случај кинеске инвазије.
Пекинг сматра Тајван својеглавом провинцијом и види владу Тајпеја као остатак бивше Републике Кине, који се одржава у животу захваљујући подршци страних сила попут САД. САД су јасно ставиле до знања да подршку Тајвану, капиталистичком друштву са либерално-демократском владом западног стила, виде као кључно оружје у „такмичењу великих сила“ са Кином. Иронично, међутим, Вашингтон формално признаје став Кине о Тајвану и слаже се са политиком једне Кине у Пекингу.
Вест долази усред извештаја да Јапан жели да купи стотине крстарећих ракета Томахавк од Сједињених Држава. Ракета дугог домета, која може да погоди циљеве удаљене 1.000 миља, такође се тражи као одговор на повећане тензије око Тајвана, као и са Северном Корејом