ТАЛИБАНИ СЕ МЕЂУСОБНО ПОБИЛИ: Не могу да се договоре око састава нове владе па кренули да се бију
Месец дана пошто су освојили Авганистан и свега неколико дана пошто су представили нову владу, талибани су већ успели да се посвађају око тога ко је заслужан за њихову историјску победу.
Како преноси BBC позивајући се на изворе међу талибанима, између двојице истакнутих лидера терористичке групе недавно је избио жесток сукоб око састава нове владе и тога ко је од њих заслужнији за поновни долазак на власт.
Наводно, присталице две фракције талибана потукли су се у председничкој палати у Кабулу. Талибани, наравно, демантују да је до било каквог сукоба дошло.
Запослили сте се, а нисте завршили факултет: Ево како да наставите студије уз посао
ОБАВЕШТАЈНЕ СЛУЖБЕ УПОЗОРАВАЈУ: Ускоро могући напади Ал Каиде
СВЕТ ЈЕ БИО НА ИВИЦИ РАТА, АМЕРИЧКИ ГЕНЕРАЛ ПРИЗНАО: Трамп је луд, напашће Кину - два телефонска позива све решила (ФОТО)
"НЕ СВИЂА ЈОЈ СЕ ИГРА" Меланији пријатељи решили енигму - Ево где ће бити ако се Доналд поново кандидује (ВИДЕО)
Група је прошлог месеца преузела контролу над Авганистаном и прогласила је "Исламски емират". Нова влада састоји се искључиво од високо рангираних талибана, међу којима има оних који су озлоглашени по својим нападима на америчке и савезничке снаге.
Вест о сукобу појавила се након извештаја да је један од оснивача покрета, мула Абдул Гани Барадар нестао.
Британски сервис преноси, позивајући се на изворе међу талибанима, да су Барадар и Халил ур-Рахман Хакани, министар за избеглице и истакнута фигура милитантне Хакани мреже, разменили тешке речи, док су њихове присталице размениле и ударце.
Свађа и сукоб су избили јер Барадар, нови заменик премијера, није био задовољан структуром њихове владе.
Талибани не могу да се договоре ко је заслужнији за победу у Авганистану. Барадар сматра да би нагласак требало да буде на дипломатији (коју је он промовисао), док Хакани група сматра да је победа извојевана оружјем а не преговорима.
Барадар је био први талибански лидер који је директно разговарао са америчким председником Доналдом Трампом 2020. Пре тога, потписао је у име талибана споразум у Дохи о повлачењу америчких снага из Авганистана.
Са друге стране, моћна Хакани мрежа повезује се са неким од најгорих напада у Авганистану у протеклих 20 година на авганистанске и западне трупе. Америка их је прогласила терористичком оргнаизацијом, а лидер мреже, Сираџудин Хакани је министар унутрашњих послова у новој влади.
Шапутања о интерном сукобу почела су да се шире крајем прошле седмице када је Барадар, који је један од најпознатијих талибана, нестао. Иако се спекулише да је можда мртав, талибани тврде да је у Кандахару на састанак са врховним вођом талибана. Чак су и објавили његову аудио поруку у којој уверава Авганистанце да је добро. Проблем је што су талибани у прошлости умели да објављују аудио поруке људи који су мртви, конкретно оснивача, муле Омара.
Заједно са Барадаром нестао је и врховни командант талибана, Хабитула Акунџада који је задужен за политичка, војна и верска питања и који већ неко дуже време није виђен у јавности.
У међувремену, талибани су позвали међународне доноре да наставе са слањем хуманитарне помоћи земљи којој прети катастрофа и несташица хране, али под условом да не политизују своју помоћ.
Више од милијарду долара помоћи обећано је Авганистану после упозорења Уједињених нација да земља има хране само до краја месеца.
Вести о дешавањима у Авганистану можете прочитати ОВДЕ.