ТАМАН МИСЛИЛИ ДА ЈЕ НАЈГОРЕ ПРОШЛО, А ОНДА СУ СЕ ОТВОРИЛЕ ДВЕРИ ПАКЛА: После тропских олуја, још веће зло похарало напаћену афричку државу
Убијен је велики број људи
Милитанти ИСИС-а и даље држе под својом контролом североисточни Мозамбик. Недавно су терористи напали насеље у округу Палма. Убили су четворо људи, спалили неколико зграда и опљачкали продавнице. Убрзо након тога, терористи су поновили напад.
СВЕТ ЈЕ ЗА ДЛАКУ ИЗБЕГАО НУКЛЕАРНИ РАТ: Војне вежбе НАТО-а 1983. године умало нису прерасле у потпуно уништење
ЈУЖНОКОРЕЈСКИ ГРАНИЧАРИ ОСТАЛИ НАМАГАРЧЕНИ: Севернокорејски пребег непримећен прошао "добро чувану" границу
РУСИЈА ВРВИ ОД ШПИЈУНА: Путин упозорио на опасност, а онда је открио фрапантну бројку
Међутим, џихадисте су одбиле мозамбичке снаге безбедности које су дошле да помогну становницима. Ипак, становници округа Палма и интерно расељена лица из других округа у провинцији Кабо Делгадо суочавају се са великом несташицом хране.
Хронологија сукоба
Милитанти су 16. фебруара напали владине снаге у месту Ромима у округу Мокимбоа да Праја
Милитанти су 16. фебруара напали владине снаге у Кситаки у округу Муидумбе
Дана 19. фебруара милитанти су напали владине снаге у селу Куионга у северном округу Палма. Наводно су убијене 4 особе
До краја 2020. године, 668.000 људи је расељено у Мозамбику, према Канцеларији Уједињених нација за координацију хуманитарних послова (OCHA)
Снабдевање храном је отежано због чињенице да исламисти контролишу путеве у округу. Према мозамбичким медијима, западно од Палме у граду Нангада, прехрамбени конвој од шездесет камиона не може да настави пут због недостатка војне пратње за заштиту од џихадиста.
Све ово долази након разорног циклона Елојзе од 23. јануара. Невреме је опустошило Мозамбик, доносећи снажне ветрове, бујичну кишу и јаке поплаве. Олуја је оштетила и уништила пољопривредно земљиште, виталну инфраструктуру и хиљаде домова, задавши још један разарајући ударац породицама које и даље покушавају да наставе нормалан живот након удара циклона Идаи, пре непуне две године.
Према владиним проценама, око 250.000 људи, укључујући 130.000 деце, у централном Мозамбику вероватно ће требати хуманитарну помоћ. Деца која живе у погођеним областима, посебно она која су расељена, ускоро би могла да буду изложена ризику од оболевања због нечисте воде, као што су колера и дијареја.
У међувремену, сукоб у Кабо Делгаду, на северу земље, раселио је више од пола милиона људи. Основне услуге су озбиљно поремећене и погођеним породицама је хитно потребно склониште, храна, заштита и приступ здравственој заштити и чистој води за пиће. Економско успоравање повезано са ковидом-19 само је погоршало ове потребе. Поврх свега, очекује се да ће још једна тропска олуја погодити Мозамбик.
Ситуација у земљи је невероватно тешка, како терористи, тако и природне катастрофе узимају данак локалном становништву, које се чак и у нормалним околностима бори.