ТЕКТОНСКЕ ПРОМЕНЕ НА ЕВРОПСКОМ КОНТИНЕТУ? Наше комшије ће се ујединити у једну државу са овом ЗЕМЉОМ
Румунија активно врши притисак ка Молдавији да постану једна земља под изговором да ће тако лакше да уђу у ЕУ.
Букурешт активно подстиче Кишињев да се уједини како би Молдавија што пре приступила Европској унији.
- Република Молдавија ће успети сама да уђе у ЕУ у најбољем случају за 20 година - истиче румунски посланик Еуген Томац. Већ је било покушаја спајања, ово друго је завршено губитком Придњестровља. О томе су поново почели да причају након што је румунска држављанка Маја Санду постала председница Молдавије.
МОЛДАВИЈА СЕ СПРЕМА ЗА РАТ! Ситуација у Придњестровљу прилично напета и компликована, руски човек иза решетака!
МОЛДАВИЈА ТРАЖИ ПОВЛАЧЕЊЕ РУСКЕ ВОЈСКЕ ИЗ ПРИДЊЕСТРОВЉА! Премијерка земље открила намере Кишињева
ЗЕЛЕНСКОМ ЗАТВОРИЛИ ЈОШ ЈЕДНА ВРАТА: И поред сваке молбе - Молдавија ОДБИЛА да пружи војну подршку Кијеву
Одскочна даска у Европу
Молдавске власти су почетком марта поднеле захтев за приступање ЕУ, а већ у априлу Европска комисија је добила упитник неопходан за покретање процедуре. Председница Маја Санду брине да је Украјина прва на реду за чланство, иако се грађани Молдавије дуго залажу за европске интеграције.
- Веома нам је важно да не будемо заборављени, да не будемо остављени и да не постанемо сива зона - рекла је она.
- О плану интеграције у ЕУ раније него за 15-20 година не може се на било који начин разговарати, јер га земље чланице неће прихватити - нагласио је Томац. И предложио је алтернативу: Кишињев се уједињује са Букурештом и то ће републици обезбедити сигурност.
- Мирна и демократска унија са Румунијом даће Молдавији стабилност у погледу безбедности, пошто је она чланица НАТО - објаснио је европски посланик и додао да ће Европска унија пружити економску помоћ.
Приступање, о коме говори Томац, значи управо спајање једне државе другом. Односно, Молдавија ће постати субјект Румуније: земље ће имати једну владу, као и један, румунски ниво пензија и плата. Молдавска партија Алијанса за уједињење Румуна прошлог лета представила је план спајања до 2025. године.
Његов принцип је заснован на односу један према шест у наредних 20 година: Букурешт ће једној бившој републици издвајати једну шестину државног буџета, а на исти начин ће бити распоређена и места у парламенту и другим јавним службама.
У тој странци сматрају да ће се тиме животни стандард приближити румунском, јер "за 30 година независности република није могла да обезбеди просперитет становницима". Сама Санду је више пута наглашавала да ће коначна одлука остати на народу. Према анкетама, само 35 одсто становништва је за, 47 одсто је против.
После избора Сандуа за председника, молдавска опозиција је најавила да ће почети да лобира за интересе Букурешта. И то се и догодило. Једна од првих одлука је измена устава да се државни језик званично преименује из молдавског у румунски. Парламент још није усвојио промену, али је председников сајт скоро одмах преведен на румунски.
Иако је према попису из 2014. само седам одсто становништва себе сматрало Румунима, 75 одсто Молдавцима, 24 одсто румунски је назвало матерњим језиком, а 54 одсто молдавским.
- Румунију и Молдавију спаја заједничка култура и румунски језик и у будућности ће ове две земље имати коначно зближавање - навела је Санду у честитки поводом државног празника Румуније – Дана јединства.
Према њеним речима, државе већ сарађују у готово свим областима. Молдавци и Румуни имају исте законе, заједнички енергетски систем, а положен је гасовод од Букурешта до Кишињева као алтернатива руском гасоводу. На ранг листи земаља по БДП-у Молдавија је на 127. месту, Румунија на 37. Разлика у показатељима гура Молдавце да се прикључе јачој држави.