ТЕЛА СА ПОТОПЉЕНОГ БРОДА СТИЗАЛИ СУ ДО ОБАЛЕ ЈОШ 40 ГОДИНА: Стравична судбина немачког ТИТАНИКА!
Прича о Кап Аркони је једна од најтрагичнијих прича из Другог светског рата. Био је то један од најлуксузнијих немачких прекоокеанских бродова који је до рата пловио од Хамбурга до Јужне Америке.
Поринут је 1927. године и имао је носивост од 27.500 тона. На овој линији обично је, на горњим палубама превозио богате путнике, а на оним нижим углавном сиромашне мигранте.
Али, током Другог светског рата брод је био препун логораша из нацистичких концентрационих логора и заправо је забуном постао мета авиона британске краљевске авијације. Изрешетали су брод, а море је недељама касније носило тела мртвих путника на обалу близу Нојштата. Углавном, људи на обали недељама су сахрањивали стотине мртвих у заједничку гробницу, а делове костура оних који су остали заробљени у утроби потонулог брода, последњи је пут пронашао један дечак 1971. године, четврт века после несреће.
Постоји неколико верзија о томе што се догодило и зашто је РАФ потопио брод.
Једна верзија приче је да су Немци намерно укрцали логораше јер су знали да ће британска авијација напасти брод, па су се послужили циничним триком.
Друга је верзија да је гроф Фолке Бернадоте, потпредседник Међународног црвеног крста договорио пребацивање затвореника у шведске болнице и да је то била сврха последње трагичне пловидбе Кап Арконе. Такви трансфери су се организовали и раније.
До данашњег дана нико није одговарао за смрт хиљада људи - ни на немачкој, ни на британској страни. Речено је да су радио-оператери Црвеног крста покушавали да ступе у контакт с пилотима и упозоре их да су на броду логораши. Међутим, РАФ је прогласио све документе везане уз ову трагедију тајном и запечатио спис до 2045. године.
Три дана након Хитлеровог самоубиства и само један дан пре предаје немачких војника у северозападној Немачкој, нападнути су бродови у којима су били логораши. Међу њима је био у Кап Аркона. Британске краљевске вазушне снаге почеле су да гађају бродове јер су наводно од обавештајаца сазнали да читав врх SS, заједно с Хајнрихом Химлером, намерава да бродовима побегне у Норвешку.
Британска влада је наредила да се документи запечате наредних 100 година, па се до тада неће знати зашто није избегнута ова невероватна трагедија. Од 5.000 људи на броду, преживело их је 350. Владе Немачке и Велике Британије и даље одбијају да расправљају о томе или објављивљују релевантне податке, па тако још један велики ратни злочин остаје тајна.
При потопу Кар Арконе живот је изгубило неколико пута више људи него при потопу Титаника, због чега се то сматра једном од најгорих трагедија на мору.