СТРАДАЛО 130 ЉУДИ, РАЊЕНО ВИШЕ ОД 400: Шест година од стравичног ТЕРОРА у Паризу, а претња је и даље присутна (ФОТО/ВИДЕО)
Француска је често на мети терористичких напада, и после сваког поставља се питање - да ли ће се поново догодити?
Шест година после терористичких напада у Паризу где је 13. новембра 2015. године страдало 130 људи и више од 400 повређено, Француска се суочава са другачијом претњом и остаје мета за неколико хиљада страних бораца Исламске државе који су на слободи после пада њиховог "калифата".
ТРАГЕДИЈА НА ЕЛБРУСУ: Спасиоци добили позив у помоћ, али док су стигли, за петоро људи је већ било касно (ВИДЕО)
СЗО ПРЕПОРУЧИЛА ТРАМПОВ МЕТОД ЛЕЧЕЊА: Ево која група оболелих од короне ће добијати овај третман
УЖАС! МЛАДА УЧИТЕЉИЦА (28) УБИЈЕНА НА БРУТАЛАН НАЧИН: Сабинино тело пронађено у локалном парку, туга у престоници
- Претња је свуда присутна - рекао је министар спољних послова Француске Жан-Ив Ле Дријан, позивајући грађане на опрез након неколико терористичких напада који су потресли ову земљу.
Званични Париз је наложио својим дипломатским представништвима у иностранству да појачају безбеносне мере.
Француска свесна свакодневне опасности
Француска је након терористичких напада 2015. године постала свесна колико је рањива и суочена са претњом страних џихадиста али је касније тај тероризам постао још више непредвидив и изолован, а и једнако опасан.
Процењује се да после пада "калифата" има између 7.000 и 9.000 страних џихадиста међу којима има бројних франкофоних исламиста из Туниса, Марока и Алжира, а њима Француска остаје "мета вредна сваке пажње" за разлику од њихових земаља порекла, преноси француски лист Монд.
Пре шест година, три бомбаша самоубица дигли су се у ваздух симултано, први у близини фудбалског стадиона за време утакмице, други испред концертне хале Батаклан за време концерта и трећи испред места где се налази неколико ресторана. Највише жртава, 90, било је у Батаклану.
Тај напад се догодио десет месеци после терористичког напада на редакцију француског сатиричног недељника Шарли ебдо и јеврејску продавницу у париском предграђу.
Одговорност за све нападе је преузела Исламска држава.
Због тих напада је 2015. уведено ванредно стање што је изузетно ретка мера у Француској, која је први пут уведена 1955. на почетку рата за независност Алжира и касније само једном, током нереда у предграђима француских градова 2005. године.
Ретроспектива - Погледајте у наставку како су изгледали терористички напади 2015. године:
Да ли се могу поновити и колика је опасност од нових терористичких напада?
Иако су последњих година напади ИСИС-а у Европи опали, стручњаци упозоравају како то не значи да је претња нестала, написао је Гардијан, постављајући питање да ли напад у у Бечу предсказује повратак у најцрње дане таласа терористичког насиља који је потресао Европу између 2012. и 2017. године.
Напад у Бечу 2. новембра прошле године посејао је нови страх, када је убијено најмање пет особа укључујући нападача. Он се догодио усред пораста екстремистичког насиља у Европи, након што су четири особе убијене у нападима ножевима у Француској током претходне године, написао је Вашингтон пост.