THAAD није успео да заустави ракете које су Хути испалили: Понос америчке војне индустрије пао на првом борбеном тесту (ВИДЕО)
Дана 26. децембра, америчка војска је први пут употребила THAAD ракетни систем земља-ваздух да покуша да неутралише мету у ваздуху.
Први борбени тест система се дуго очекивао, а THAAD је први пут ушао у службу 2006. године са обећањем да ће револуционисати способност америчких копнених снага да пресрећу балистичке ракете средњег домета у горњој атмосфери.
Америчка војска је у Израел распоредила систем THAAD како би подржала израелску противваздушну одбрану у октобру, након вишеструких успешних иранских и јеменских удара на израелске циљеве користећи низ класа балистичких и крстарећих ракета, уз исцрпљивање противракетне одбране Израела у време за које се сматрало да је такву подршку из САД учинило посебно важном.
Док је примарна претња против које је THAAD распоређен био ирански арсенал балистичких пројектила, његова мета 26. децембра била је балистичка ракета коју су испалиле снаге јеменске Ансар Алах коалиције (Хути), а неименовани амерички војни извор на који се позивају локални медији наводи да није потврђено да ли је систем је погодио своју мету.
Ракетни удари из Јемена су се у више наврата показали способним да избегну вишеслојну мрежу противваздушне одбране Израела, а значајан пример су израелски извештаји да је више пресретача испаљено на пројектил у раним сатима 15. септембра, али да нису успели да га зауставе. Ово је био један од више аспеката војног учинка коалиције Ансар Алах који је далеко надмашио очекивања, изазивајући значајну забринутост и у Израелу и у Пентагону.
Заменик министра одбране за набавку и одржавање Бил ЛаПланте је у новембру истакао све већи консензус у вези са тим, наводећи да његов арсенал укључује ракете које "могу да ураде ствари које су једноставно невероватне".
- Ја сам инжењер и физичар, и читаву каријеру сам око ракета. Оно што сам видео од онога што су Хути (Ансар Алах) урадили у последњих шест месеци је нешто што сам – просто сам шокиран, рекао је он. Даље је нагласио да јеменски арсенал „може да уради неке прилично невероватне ствари“.
Иако остаје спорно да ли најнапредније балистичке ракете Ансар Алах коалиције користе хиперсонична клизна возила или напредна маневарска возила за поновни улазак (у атмосферу), било које од ових би представљало веома значајне изазове за системе као што је THAAD, који се током тестирања доследно симулирају да циљају ракете са предвидљивим путањама и неколико противмера.