Топлотни талас ТЕК СТИЖЕ, а то није једина ОПАСНОСТ
Краткотрајни топлотни таласи могу бити пријатни, али дуготрајни...
Летњи временски обрасци у Европи, Северној Америци и деловима Азије највероватније ће се продужити, показала је нова климатска студија, у којој се наводи и да загрејавање Арктика чини топлотне таласе на другим подручјима дужим и опаснијим.
Прочитајте и:
Интензивни топлотни таласи које смо осетили овог лета ће се наставити, поготово на подручју Европске уније, САД, Русије и Кине, показало је истраживање објављено у часопису "Натур Комјуникешнс" (Натуре Communications).
Растуће температуре на Северном полу успориле су циркулацију великих ваздушних маса и ветрове, што значи да су фронт ниског и високог притиска ваздуха "заглавили", а то би могло довести до "врло опасних екстрема", који се појављују кад се неуобичајено високе температуре задрже дужи период.
У том случају се сунчани дани "претварају" у топлотне таласе, кише у поплаве, а расте и опасност од шумских пожара.
Краткотрајни топлотни таласи могу бити пријатни, али дуготрајни ће имати велик утицај на друштво, пољопривреду, људско здравље, навео је један од аутора студије Дим Коумоу, са Института за климатска истраживања у Потсдаму.
Успоравање циркулације ваздуха већ дуго брине климатологе, иако су се много више бавили зимским временским обрасцима.
Нова студија усресређује се на летње раздобље, где већ сад постоји много доказа да планетарни системи ветрова, и они у нижим и они у вишим деловима атмосфере, губе своју способност да мењају време.
Један од узрока је слабљење температурне разлике између Арктика и екватора као резултат ефекта стаклене баште који је произвео човек.
Далеки север се загрева од два до четири пута брже од глобалног просека, што значи да се смањује разлика у температури у односу на средишњи Земљин појас. Како се температуре изједначавају, ветар не може нагомилати довољно енергије и брзине да "погура" систем притиска између Арктика и екватора.
Резултат је мање ветра и влажног ваздуха са мора који би олакшао топлотни талас кад се над тлом акумулира температура, као и већа вероватноћа да ће се олује које се формирају над морем пробити у унутрашњост.
Два мушкарца се посвађала, а онда је један узео ВИБРАТОР: Уследио ХАОС, полиција још трага за њим
Тако је прошле године ураган Харви имао разоран учинак на Тексас, јер се неуобичајено дуго времена задржао над копном, извлачио влагу из тла, да би је на крају испустио у форми највећег потопа икад забележеног у Америци. Друга студија објављена у часопису "Сајнтифик Рипортс" (Сциентифиц Репортс) показала је да су "заробљене" планетарне ваздушне струје значајно допринеле ширењу огромних шумских пожара у Алберти у Канади 2016. године.
Научници су забринути да ће успоравање ваздушних струја произвести додатна изненађења и појачати неке друге елементе климатских промена.
- Оно што се догоди на Арктику, неће остати на Арктику. Последице већ можемо да осетимо. Оне су врло нагле и разорне и то ће се само погоршавати. Налазимо се на путу чије коначно одредиште не изгледа добро - каже професор климатских наука са Колеџа у Лондону Крис Раплеј.