Трамп је Американцима обећао РАТ и сад то испуњава: Лазански о намерама САД-а и какве везе СРБИЈА има са тим
Трамп жели да изађе из свих могућих споразума
Американци имају одређену количину капитала и акција у Венецуели, док је такође јак и руски утицај. Венецуела је годинама под санкцијама, што за последицу има незадовољство грађана, мале плате, недостатак лекова, па остаје да видимо коме ће се приклонити, рекао је коментатор Политике Мирослав Лазански.
Када је реч о Венецуели, Лазански каже да Мадуру неће бити лако, јер имају превише нафте за америчке појмове, па су, како каже, њихове амбиције да Венецуелу претворе у највећу приватну нафтну пумпу, али и да сузбију руски утицај тамо.
- Проблем Венецуеле датира од доласка Хуга Чавеса на власт, он је први национализовао њихову нафтну индустрију, и подвргнуо је националној контроли. Американци сада имају одређену количину капитала и акција у том пакету. Венецуела је годинама под санкцијама. Па је последица да су мале плате, недостатак лекова, па остаје да видимо коме ће се Венецуела приклонити - рекао је Лазански.
Како каже, не верује да би Америкаци ишли директно, већ би можда искористили за то Колумбију.
Коментаришући руски утицај у Србији, Лазански је рекао да је интересантно то што, како каже, на Русију гледају као на некога ко има утицај свуда, у свету, како каже, постоји општа русофобија неизмерних размера.
- Сукоб на Балкану већ постоји, само није војни, већ је економски. Покушај отимања Трепче, таксе из Приштине и многе друге ствари. Трепча је највреднији комад земље на Балкану. Трепча је појединачно као комбинат највећи произвођач цинка и олова у Европи, а то је капитал у који је Србија улагала годинама - рекао је Лазански.
Лазански је рекао да однос између Русије и Америке додатно закомпликован због америчког кршења уговора о нуклеарним споразумима.
- Русија је наставила развој, односно, да ће покренула развој ракета средњег домета копненог базирања, на бази суперсоничног пројектила. Друга фаза развоја те нове ракете средњег домета биће копнени калибар. Русија је рекла да прва неће инсталирати, али да ће наставити развој, и то је одлука Путина, као реакција на потез Америке - рекао је Лазански.
Како каже, Америка нема још завршену нову ракету средњег и кратког домета, мада, како додаје, у Москви сумњају да Американци већ две године раде на тој ракети.
- Оно у чему је Америка прва нарушила архитектуру укупних нуклеарних споразума, јесте њен излазак из уговора који је потписан 1972.године, уговор о анти-балистичкој одбрани. Америка је једнострано изашла из споразума инсталирајући анти-ракетни штит у Пољској и Румунији - рекао је Лазански.
Према његовим речима, Вашингтон тврди да је тај штит дефанзиван, међутим, како каже, те ракете се у року од 20 минута могу заменити са офанзивним ракетама и могу, како каже, лако постати ракете средњег домета и бити веома опасне за Русију.
- Интересантно је то што Вашингтон никада није пристајао да у лимите укупне борбене моћи на просторија Европе уђе америчка шеста флота. Све пристају да се редукује, осим те флоте. А они имају и авионе и ракете Томахавк, а оне су ракете стратешког домета - рекао је Лазански.
Како каже, са друге стране Американци окривљују Русију да су са ракетом 9М729 прекршили споразум, и да је она заправо средњи домет, али да није нотифициран.
- Руси су направили презентацију те ракете како би сви могли да виде количину пуњења, али Амерички војни аташе није дошао на тај скуп. Једни друге ће да оптужују, али треба узети све мерне инструменте и проверити све. Али Американци су са овим војним базама прекршили све могуће уговоре и скроз нарушили тај уговор о нуклеарном споразуму - рекао је Лазански.
Према његовим речима, Трамп жели да изађе из свих могућих споразума.
- Једна од његових предизборих обећања јесте да ће америчку војну индустрију поново запослити пуним капацитетом - рекао је Лазански.