Трамп оставља Европу на цедилу, али НАТО има планове против Русије: Притисци на савезнике никад јачи
Изазов за владе европских држава
САД врше притисак на европске савезнике да обезбеде више борбено спремних бродова, авиона и батаљона, наводе званичници, што је најновији потез под изговором да "НАТО жели да задржи постојећи ниво војног одвраћања Русије".
Прочитајте и:
Амерички министар одбране Џејмс Матис покушаће да придобије широку подршку у Бриселу за тај план у четвртак, када ће се састати министри одбране земаља чланица НАТО.
Како су четворица званичника САД и НАТО казали за Ројтерс, тиме ће он "припремити терен" да би на самиту у јулу добио одобрење од лидера у Алијанси.
Овај план захтева да НАТО има 30 копнених батаљона, 30 борбених ваздушних ескадрила и 30 морнаричких бродова као што су разарачи, спремних да се у року од 30 дана распореде од како буде издато такво наређење, упркос томе што тај предлог не говори о конкретном броју трупа или последњем року за успостаљање стратегије.
Величина батаљона широм НАТО-а варира од 600 до 1.000 војника.
Ово представља изазов за владе европских држава које је амерички председник Доналд Трамп исмејао због смањења војних трошкова након Хладног рата, а како би се разрешио дугогодишњи проблем са авионима и хеликоптерима којима недостају делови.
- Имамо супарника (Русију) који може брзо да се креће преко Балтика и Пољске у копненом нападу - казао је неименовани високи дипломата НАТО савеза који је упућен у планове САД.
- Немамо тај луксуз да се мобилишемо месецима - додао је он наводећи да је идеја САД позната као "30-30-30-30".
Други амерички званичник, казао је да је иницијатива првобитно имала за циљ супротстављање Русији и да се она усаглашавала са Пентагоновом Стратегијом одбране из 2018, која оптужује Москву да покушава да "угуши Организацију Северноатлантског споразума".
Како су званичници Запада казали, на прошлогодишњим "Ратним играма" Русије учествовало је 100.000 јединица и то је такође изазвало забринутост да би могло да дође до случајних сукоба изазваним таквим вежбама или било каквим препадима у балтичким регионима у којима се говори руски језик.