Трамп пред ПРВИМ ПРАВИМ ТЕСТОМ који би могао да има ОГРОМНЕ ПОСЛЕДИЦЕ
Током три недеље откако што је преузео власт у САД Донад Трамп је говорио о томе како жели најпре да се позабави унутрашњим политичким проблемима у земљи.
Након неуспешног покушаја увођења забране за улазак људи из седам муслиманских земаља, постало је јасно колико мало обзира има Трамп према прихватљивим нормама руковођења državom.Međutim, прави изазов му је упутио Ким Џонг Ун, председник Северне Кореје.
Северна Кореја је у недељу ујутро испалила ракету средњег домета у Јапанско море док се јапански премијер Шинзо Абе налази у посети САД.
ЛИДЕР КЈУ КЛУКС КЛАНА ПРОНАЂЕН МРТАВ КОД БЕОГРАДА: Убијен пуцњем у главу (ВИДЕО)
- С обзиром на то да је до лансирања дошло одмах по састанку делегација САД и Јапана, јасно је да је ово провокација упућена Јапану и региону - рекао је Јошихиде Суга, премијеров секретар.
То ипак није само провокација упућена Јапану, већ свима са којима Пјонгјанг нема добре односе.
ХАОС УЖИВО: Пуца највећа брана, ВАНРЕДНО стање, евакуација становништва у току! (ВИДЕО/ФОТО)
Нема непредвидљивије државе на свету од Северне Кореје, због чега је веома битан начин на који ће му Трамп, вођа највеће западне силе, одговорити.Трамп је по објављивању вести о лансирању ракете рекао да "САД подржавају Јапан 100 одсто" и осудио је потез Пјонгјанга, назваваши га недопустивим.
Он је претходно рекао и да ће свако евентуално коришћење нуклеарног оружја од стране Пјонгјанга добити "ефективан" одговор.
Међутим, стратешка ситуација се променила, а зато има више разлога.
Прво, офанзивне способности Северне Кореје настављају да се повећавају - са сваким неуспелим договором и неефикасним санкцијама јача претња коју она представља.
Друго, Трамп тек треба да успостави нормалне односе са Кином, јер на крају крајева од односа Вашингтона и Пекинга зависи у којој мери се амбиције Кима Џонг Уна могу контролисати.
ВЕРУЈУ ДА ЈЕ У САД: Председник Перуа затражио од Трампа депортацију бившег председника те земље
Трамп је до сада, међутим, показао да је склонији критиковању Кине него да ради на побољшању односа.
Редовно говори да америчка индустрија пати због Кине, критиковао је кинеске активности у Јужном-кинеском мору где се налазе острва око којих се Кина спори са Филипинима, Вијетнамом, Тајваном, Малезијом и Брунејима, разговарао је са председницом Тајвана чиме је довео у питање политику "једне Kine".Međutim, у петак је објављено да је Трамп у разговору са Си Ђинпингом рекао да ће САД поштовати политику "једне Кине", али су остављена многа питања без одговора, као што је на пример питање зашто је Трампу требало толико дуго да разговара са колегом из Пекинга.
Ипак, Кина сигурно није срећна због тога што је Трамп са Ђинпингом разговарао телефоном, а са јапанског лидера угостио као најбољег пријатеља.