ТРАМП ПРВИ ПРЕДСЕДНИК САД СА ОВАКВОМ СУДБИНОМ: Пре њега у Сенат ушла само два лидера, један нам је ВРЛО ДОБРО ПОЗНАТ
Трампова судбина биће позната ускоро.
Представнички дом америчког Конгреса гласао је 13. јанура за импичмент (опозив) Доналда Трампа, чиме је 74-годишњи републиканац постао тек трећи амерички председник који ће се суочити са суђењем у Сенату, али и први у америчкој историји који је ту "част" добио чак два пута.
Пре Трампа, који ће (не пре 19. јануара) по други пут пред сенаторе, кроз исти поступак прошли су и Бли Клинтон и Ендру Џонсон.
Папа Фрања се вакцинисао против корона вируса: Вакцина стигла рано јутрос у Ватикан
ТУГА У РУСИЈИ Пожар избио у стамбеној згради, међу страдалима и ДЕЦА
БИЗАРНЕ ТАЈНЕ НАЈВЕЋЕ РУСКЕ ЦАРИЦЕ: У чудним фетишима Катарине Велике главну улогу имала је најбоља другарица
Трампова судбина биће позната почетком 2021. године, када се очекује суђење и гласање у Сенату где би две трећине сенатора морало да гласа да се Трамп осуди, како би био уклоњен са функције. Председник се терети за подстицање побуне у вези са насилним нередима на Капитолу прошле недеље.
Ако буде проглашен кривим, постаће први председник у историји САД који смењен на тај начин.
Тренутно се чини мало вероватно да би Сенат гласао за, али извештаји указују на то да је републикански лидер Мич Меконел рекао колегама да верује да је Трамп починио тешке прекршаје. Ако поново "преживи" суђење, уписаће се још једном у историју баш као што су пре њега и Клинтон и Џонсон.
Поред Џонсона и Клинтона и Ричард Никсон, 37. председник САД, био је веома близу импичмента и верује се да би готово сигурно би био опозван због афере "Вотергејт" да није сам поднео оставку 9. августа 1974. године.
За шта су били оптужени председници Клинтон и Џонсон?
Ендру Џонсон
Џонсонов импичмент 1868. је био кулминација огорчене расправе између 17. председника САД и већински републиканског Представничког дома због реконструкције након Грађанског рата.
Главни повод за импичмент био је Џонсонов покушај да отпусти министра за рат Едвина Стентона, који је заговарао оштрији приступ од председника према пораженом Југу. Чак девет од 11 оптужби у импичменту тицало се шефа ратног министарства.
Представнички дом је изгласао импичмент против Џонсона 3. марта 1868, а три дана касније Сенат је сазвао званично суђење, са судијом Салмоном Чејсом као председавајућим.
Након бурног суђења, Сенат је 16. маја ослободио Џонсона по једној од 11 тачака оптужнице, јер није постигнута двотрећинска већина при гласању и то за само један глас. Након десет дана паузе још два гласа су изгубљена и суђење је обустављено.
Бил Клинтон
Већински републикански доњи дом Конгреса (Представнички дом) је у октобру 1998. покренуо процедуру импичмента против Клинтона након више месеци контроверзе због његове везе са стажисткињом Беле куће Моником Луински.
До гласања је дошло након два сведочанства које је 42. председник изнео раније те године. Он је у јануару порекао да је имао секс са Луинском, док је у августу променио исказ и признао сексуалну аферу.
Поступак је покренут 19. децембра 1998, због кривоклетства пред поротом и опструкције правде.
Суђење у Сенату, које је трајало више од четири недеље, почело је 7. јануара 1999. на челу са Вилијамом Ренквистом, да би 12. фебруара Клинтон био ослобођен за обе оптужбе, са разликом од 67 гласова. Свега 454 сенатора је гласало за осуду због кривоклетства, док је 50 њих гласало за опструкцију правде.
Иначе, Бил Клинтон је 9. јуна 1998, прогласио "ванредно стање" због "необичне и ванредне претње националној безбедности и спољној политици Сједињених Држава због рата на Косову".
Након неуспелих преговора у Рамбујеу између представника српских и косовских делегација, Клинтон је рекао да НАТО неће имати други избор сем да нападне Југославију.
И даље се спекулише о оправданости америчког мешања у рат на Косову, а постоје и теорије да је то учинио како би побољшао свој рејтинг у САД управо због секс-скандала са Моником Луински и оптужби неколико жена са сексуално узнемиравање.
Ипак, Трамп ће свакако по много чему претећи своје претходнике будући да је једини који ће два пута пред Сенат.
Поред тога, Трамп је први председник у модерној америчкој историји за време чијег мандата и гласања у Представничком дому је у Капитол доведена војска.
Тако су синоћ припадници Националне гарде ушли у Конгрес први пут после Грађанског рата.