Трамп разматра ваздушне ударе на Иран? "Све може да се догоди, ситуација је нестабилна"
Изабрани председник САД Доналд Трамп разматра превентивне ваздушне ударе на иранска нуклеарна постројења како би спречио да се ова земља докопа нуклеарног наоружања.
То је потпуни заокрет у односу на политику коју је садашња администрација у Вашингтону на челу са Џозефом Бајденом водила према Техерану, преноси "Dailymail".
Трамп планира да одбаци Бајенову дипломатску политику како би зауставио његов нуклеарни развој. Наиме, према писању "Wall Стреет Јоурнал", опција удара на иранска нуклеарна постројења озбиљно се разматра у Трамповом тиму док се анализира позиција САД на Блиском истоку након пада режима Башара ал-Асада у Сирији и текућег рата Израела против Хамаса и Хезболаха.
Ослабљена позиција Ирана и недавно откривене информације о његовим нуклеарним развојним програмима подстакле су интерне расправе унутар тима новог председника, али су разговори још у раној фази. Извори упознати с планом рекли су да Трампов тим разматра различите начине за одвраћање Ирана од атомског наоружања.
То укључује слање већег броја снага, бродова и авиона у регион, као и повећање израелских офанзивних капацитета. Иран је 2015. постигао споразум о свом нуклеарном програму са групом светских сила, укључујући САД, које су тада биле под вођством председника Барака Обаме.
Међутим, у мају 2018. тадашњи председник Трамп напустио је тај споразум, називајући га "суштински неисправним". Бајден је током свог мандата покушао да оживи споразум, али је Иран на крају одустао, иако је Бајден наставио да тражи дипломатско решење за нуклеарни напредак у региону.
Трамп је недавно рекао израелском премијеру Бењамину Нетанијахуу да је забринут због потенцијалне нуклеарне катастрофе током свог мандата и да жели да спречи избијање новог рата.
Ово се дешава након што је прошлог месеца откривено да је процењена иранских залиха обогаћеног уранијума достигла више од 32 пута од дозвољене границе према кључном нуклеарном споразуму, наводи се извештају Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА), која је део УН.
Извештај ИАЕА наводи да је Иран, закључно с 26. октобром, имао 182,3 килограма уранијума обогаћеног до 60 одсто, што је повећање од 17,6 килограма у односу на последњи извештај у августу. Уранијум обогаћен на 60 одсто чистоће технички је корак удаљен од нивоа од 90 одсто који се користи за израду оружја.
Иран је ограничио свој нуклеарни програм у замену за укидање санкција и друге кључне бенефиције као део Заједничког свеобухватног плана акције (ЈЦПОА), али се наводно вратио нуклеарном програму након што су САД одустале од споразума под Трамповим вођством 2018.
Према теоријској дефиницији ИАЕА, око 42 кг уранијума обогаћеног на 60 одсто је количина при којој се не може искључити могућност израде нуклеарне бомбе.
Ово долази након што је Трамп, који је ове недеље проглашен за личност године магазина "Тајм", говорио за о потенцијалном рату с Ираном, рекавши:
"Све може да се догоди. Ситуација је веома нестабилна."
У међувремену, израелски званичници ове недеље изјавили су да верују да постоји прилика за напад на иранска нуклеарна постројења и да се припремају за потенцијални напад након пуча у Сирији, блиском савезнику Ирана.
Србија Данас/Телеграф