Јефтини Трампови трикови! "Са 22 билиона долара дуга, Америка није у позицији да нападне Иран!"
САД покушавају да пошаљу поруку Техерану својим носачем авиона у Персијском заливу, да иако Американци напуштају Сирију, то не значи попуштање било каквог притиска према Ирану, рекао је професор политичких наука Хамед Мусави.
Амерички носач авиона ушао је у Персијски залив по први пут од 2001. прошле недеље праћен флотом ратних бродова у оном што Вашингтон назива "показивање силе" против Ирана.
Пропао паклени план Американаца на Криму: Руси затекли ЗАСТРАШУЈУЋЕ СЦЕНЕ у лабораторији смрти!
Техеран сада прети да блокира Ормуски мореуз, једини излаз из залива, кроз који пролази трећина укупне трговине нафтом.
Састанак Путина и Лукашенка: Коначна истина о односима Русије и Белорусије (ВИДЕО)
То долази усред растућих тензија између Ирана и САД након што се Вашингтон повукао из нуклеарног споразума и поново успоставио анти-техеранске санкције.
- Мислим да је то део шире стратегије Трампове администрације која покушава да изврши притисак на Иран. Ова администрација, након што је прешла на дужност пре скоро две године, покушава да изврши притисак на Иран путем санкција и претњама, а ово са довођењем носача авиона врло близу иранским водама је врло провокативно. То је можда донекле повезано са повлачењем из Сирије, у смислу да Американци покушавају да пошаљу поруку Техерану да, иако напуштају Сирију, то не значи да ће попустити притисак према Ирану. Ипак, у исто време не бисмо смели прецењивати овај догађај у смислу да не мислим да САД покушавају планирати инвазију на Иран било којим средствима - рекао је Мусави.
Он додаје да не верује да ће Американци ући у нови велики војни сукоб.
- У Ирану се расправља о томе да ли ће САД, под вођством Трампа, напасти Иран. И не мислим да ће се то десити зато што САД у суштини немају могућност да почну нове велике ратове, јер САД тренутно имају јавни дуг од око 22 билиона долара. А јавно мњење у САД је у великој мери против покретања новог рата. Не мислим да ћемо видети војни сукоб. Али довођење носача авиона, нуклеарно наоружани носач авиона у близини иранских вода покушава да изазове Иран и такође прети Ирану. Значај је, барем у овом тренутку, више претња него стварна војна конфронтација - објашњава професор Мусави.
Он упозорава на ескалацију сукоба две државе у будућности, ако Трампова администрација настави по старом.
- Пошто је Трампова администрација одлучила да напусти нуклеарни споразум пре седам месеци, Иран је показао велику суздржаност. Иран није напустио нуклеарни споразум и заправо је био потпуно доследан својој страни споразума. У исто време видимо да је Иран санкционисан, да је Иран угрожен и сада те војни маневре Американаца. И мислим да Иранци не могу заувек показати уздржаност. Морамо запамтити да је влада председника Хасана Роханија под јаком критиком код куће јер је можда превише мекана према Американцима и показује превише суздржаности. Ако се настави овај пут Трампове администрације, видећемо ескалацију сукоба између Ирана и САД у блиској будућности - упозорава он.
ЦУНАМИ СМРТИ Број жртава у Индонезији све већи, неколико хиљада људи остало без дома