ТРАМПОВА ПОЛИТИЧКА МОЧВАРА: Седам ГРЕХОВА шефа Беле куће, колико коштају ЛАЖНА ОБЕЋАЊА?
Велики заокрет у спољној и унутрашњој политици председника Америке
Након мање од три месеца у Овалном кабинету председник Доналд Трумп нагло је променио став о великом броју политичких питања.
ТРАМП ПОРУЧИО СВЕТУ! Нећемо поновити грешке из прошлости!
ТРАМП ОШТРО: Решићемо проблем Кореје са или без кинеске помоћи!
Током кампање Трумпу су била пуна уста обећања да ће продрмати Washington, разбити статус quo, “исушити политичку мочвару” у главном граду и уништити оно што је део његовог тима прозвао “дееп стате”, односно “дубока држава”.
Обећања која је давао док је скупљао гласове, била су изузетно радикална и класично популистичка, а то га је и гурнуло на врх с обзиром на гласачко тело жедно промена.
Када је сео у Овални кабинет, чинило се да су они који су веровали да ће га политичка реалност приземљити - погрешили. Почео је одржавајући обећања: извукао је САД из трговинског споразума о Транспацифичком партнерству о којему је САД годинама преговарао и који је требао ступити на снагу те потписао контроверзну уредбу о забрани уласка у земљу за држављане седам претежно муслиманских земаља. Уследио је голем пад подршке и најнижа подршка бирача коју је Америка видела у раздобљу тзв. политичког меденог месеца сваког новоизабраног председника.
Три месеца касније, у само седам дана, Трумп је учинио неколико изненађујућих корака, заправо преокрета, потврђујући само да је непредвидив.
Његове одлуке упућују на то да се досад радикални председник приближава конвенционалнијој политици. Томе је, према свему судећи, кумовала и интерна борба за превласт сукобљених струја око америчког председника, о чему амерички медији константно јављају откако је Трумп положио заклетву. У овом тренутку, верује се, његову спољну политику воде генерали којима се Трумп окружио, a Bannon je у другом плану.
Једно од риетких обећања којима је Трумп - засад - веран јест оно о градњи зида на граници с Мексиком и тврд став према имиграцији. Градњу зида је најавио уз речи:
- Запамтите што вам кажем, то је прво што ћу учинити. Но, у низу најављених политика његови су ставови ове недеље постали дијаметрални.
1. Напад на Сирију
Само неколико дана након изјава чланова његове администрације да Трумп не намерава свргавати сиријскога председника Башара ал-Асада, Трумп га је због хемијског напада на цивиле назвао крвником, чиме је подстакнуо спекулације да се сада залаже за његово мицање са сцене. Трумп је учинио оно што је његов претходник оклевао: ударио је на Башарове положаје.
ЗАОКРЕТ ТРАМПОВЕ ПОЛИТИКЕ ПРЕМА СИРИЈИ: САД шаљу додатне трупе, сукоб са Русијом све извеснији?!
- Његов режим убија своје људе, укључујући и мале бебе - поручио је Трумп аргументирајући разлоге напада.
2. Стевен Bannon
Многи сматрају како тешко да је риеч о коинциденцији да се велика Трумпова трансформација догађа у истом тренутку кад је председник повукао из Савета за националну безбедност свога главног саветника и стратега у кампањи Стевена Bannona. Наиме, Bannon је велики противник глобализације и многи су га сматрали председником у сенци с врло радикалним уверењима. Чини се да је Трумп попустио умеренијој и конвенционалнијој струји, у коју спадају и његова кћерка Иванка те зет Јаред Кусхнер.
3. Кина
За разлику од Русије, Доналд Трумп је током кампање нападао Кину из свих оружја. Међу осталим је изјавио да Кина силује Америку. Но, грубе речи замениле су много позитивнији коментари Пекинга. Након сусрета с кинеским председником Си Ђинпингом Трумп је имао лепе речи за кинеског колегу којега је назвао господином.
Осим тога, Трумп је порекао своје изјаве и оне својих људи да Кина манипулише валутом како би себи осигурала бољу трговинску позицију.
ТРАМПОВЕ И ЂИНПИНГОВЕ ПОЛИТИЧКЕ ИГРЕ: Зашто је кинеском председнику потребан Трамп? (ФОТО)
- Они нису манипулисали валутом - изјавио је Трумп те чак сугерисао да би могао бити флексибилан према пређашњим захтевима да Кина смањи трговински суфицит са САД-ом.
Топлији тонови према Кини могли би посејати збуњеност и панику међу америчким традиционалним савезницима у Азији.
4. НАТО
Један од најневеројатнијих обрата догодио се у случају НАТО-а. Целу кампању Трумп је говорио да је реч о застарелом савезу којем САД неправедно плаћа све рачуне. Трумп је тражио од земаља савезница да више плаћају за америчку заштиту, показујући да не схвата целу суштину Савеза. Но, сада се окренуо за 180 степени.
- НАТО више није застарела организација, променио сам мишљење - изјавио је Трумп стојећи поред Јенса Столтенберга, главног званичника НАТО-а, на конференцији за новинаре у Источној соби у Биелој кући.
5. Русија
У кампањи је Трумп хвалио руског председника Владимира Путина, наводећи како не види разлог да Русија и САД ближе не сурађују. Штавише, Трумп је најављивао промену и побољшање односа с традиционалним супарником. Међутим, након удара на Сирију променио је и тон према Москви.
КОРЕЈСКО БУРЕ БАРУТА: Колико фали Трампу да пошаље ракете и на Пјонгјанг?
- Тренутно се уопште не слажемо с Русијом. Ово би чак могао бити најгори тренутак у односима - изјавио је Трумп.
6. Јанет Yellen
Још један преокрет прошле недеље била је и Трумпова похвала Јанет Yellen, шефице америчке централне банке ФЕД за коју је пре обећао да ће је сменити кад истекне њен мандат. Чак ју је и оптужио да држи ниске каматне стопе како би помогла председнику Бараку Обами. Али, сада најављује да би могла остати на том положају.
ТРАМПОВ ТОМАХАВК У ПРИПРАВНОСТИ: Која држава ће бити СЛЕДЕЋА МЕТА Пентагона?
Доналд Трумп Ис Опен то Јанет Yellen Сервинг Another Терм Ас Ресерве Chair - Фортуне https://t.co/6fegLtwM8y pic.twitter.com/ruFA32WngE— Јанет Yellen (@JanetYellenBlog) Април 13, 2017
- Волим је, поштујем је. Да будем искрен, ја сам и обожаватељ ниских каматних стопа - изјавио је Трамп.
7. Шеф ФБИ-а Јамес Comey
Шеф ФБИ-а одиграо је значајну улогу током председничке кампање 2016. године, добрим делом због истраге Трумпове protivnice Hillary Цлинтон због угрожавања националне безбедности за шта ју је оптуживао Трумпов табор.
Након Трампове победе позивало се и на истрагу Трумпа, односно руског утицаја на изборе. Трумп је на то изишао с противоптужбом да га је претходна, демократска администрација шпијунирала. Када је обелодањено да је Сусан Рице, Обамина саветница за националну безбедност, тражила да се “скину маске” Трампових људи, Трумп је то истакао као доказ својој тврдњи да је Обама допустио његово шпијунирање.
- Нисам нити знао колико сам у праву - коментарисао је Трамп те на питање зашто је задржао Јамеса Comeyja, иако га је именовала Обамина влада, изјавио како је Comeyjeva судбина неизвесна.
- Могао бих се предомислити о томе хоће ли остати на свом положају. Но, причекајмо да видимо како ће се ситуација развијати - рекао је Трумп.