Трампови ратни планови случајно процурили новинару у групном чету: "Не могу да верујем да би саветник за националну сигурност председника..."
Водећи званичници за националну безбедност председника САД Доналда Трампа укључујући министра одбране послали су текст са ратним плановима за предстојеће војне ударе на Јемен у групном чету преко безбедне апликције за поруке, а у коме је био укључен и главни уредник "The Атлантиц", објављено је на том сајту.
Савет за националну безбедност је саопштио да "изгледа да је аутентична" та објављена комуникација.
Подаци у поруци послатој тој групи садржали су операционалне детаље предстојећих напада на Хути побуњенике у Јемену које подржава Иран, укључујући информације о циљевима, оружју које ће САД користити и редоследу напада, рекао је главни уредник Атлантика Џефри Голдберг.
Признао је да "није могао да верује да би саветник за националну сигурност председника био толико непажљив да укључи главног уредника The Атлантиц у такве разговоре са високим званичницима САД, укључујући потпредседника".
Није одмах јасно да ли су ти конкретни детаљи војне операције били означени као поверљиви, али често јесу и у најмању руку држе се безбедно да се заштите припадници војске и операционална безбедност, пише АП.
Разговор је започео саветник за националну сигурност Мајк Волц на Сигнал апликацији, енкриптованој апликацији за поруке, а у групи су се нашли корисници означени као потпредседник Џеј Ди Венс, државни секретар Марко Рубио, министар одбране Пит Хегсет, директор Националне обавештајне службе Тулси Габард, представник ЦИА, Трампов саветник Стивен Милер и шеф кабинета Беле куће Сузи Вајлс.
САД спроводи ваздушне ударе на Хуте од када је та милитантна група почела да циља трговинске и војне бродове у Црвеном мору у новембру 2023. године.
Само два сата од када је Голдберг добио детаље напада 15. марта, САД су почеле да лансирају низ ваздушних удара на Хути циљеве у Јемену.
Савет за националну безбедност саопштио је да разматра како је број новинара додат на бројеве у групи на мрежи Сигнал. Званичници америчке владе користе Сигнал за организициону преписку, али то није поверљива мрежа и може бити хакована.
Ово цурење информација јављено је баш у време када је министар одбране Пит Хегсет објавио да ће кренути у сузбијање цурења осетљивих информација, укључујући и потенцијалну употребу полиграфа за особље у министарству одбране да се утврди како су новинари дошли до података.
За сада, портпарол министра Хегсета није одговорио на захтев агенције АП да коментарише зашто је министар одбране писао о операционалним ратним плановима на апликацији која није поверљива.
Голдберг није открио све информације са чата, позивајући се на забринутост због националне сигурности. Бела кућа је вечерас потврдила да је дошло до пропуста.
Србија Данас/Агенције