Трампу ДАНИ ОДБРОЈАНИ? Процедура ИМПИЧМЕНТА само што није покренута!
Афере се нижу. Да ли ће издржати притисак јавности?
Од када је ступио на дужност амерички председник Трамп не престаје да заокупља пажњу домаће али и светске јавности. Последњи у низу догађаја који је Вашингтон и Белу кућу дигао на ноге јесте оптужба да је Трамп Русији одао поверљиве информације приликом недавне посете Сергеја Лаврова Америци. Од тада све чешће се могу чути спекулације о томе да би Трамп могао бити оптужен за издају и бити смењен са места шефа Беле куће.
ТРАМПОВ ТОМАХАВК У ПРИПРАВНОСТИ: Која држава ће бити СЛЕДЕЋА МЕТА Пентагона?
Бела кућа у стању ЛУДИЛА: Чека се Трампов ОПОЗИВ?
Да се ситуација у Белој кући све више компликује и да је Трамп све ближи покретању поступка импичмента показује и последња афера.
Наиме, реч је о тајним белешкама тачније документима која су процурела у јавност а које је саставио Џејмс Коми, недавно смењен директор ФБИ, у којима се наводи да је Трамп приликом састанка у Белој кући са Комијем у фебруару тражио да се обустави федерална истрага о повезаности Мајкла Флина са Русијом.
Према Комијевом извештају Трамп му је рекао да Флин није учинио ништа лоше додавши: „Надам се да можес то да заборавиш и да пустиш Флина, он је добар момак“ на шта му је Коми одговорио да не може да прича о истрази која је у току сложивши се са Трампом да је Флин добар момак.
Да подсетимо, Трамп је прошле недеље изненада сменио директора ФБИ Џејмса Комија што је изазвало велику буру у Вашингтону али и целој америчкој јавности. Трампови противници упоредили су смену Комија са чувеном афером „Вотергејт “ после које је тадашњи председник Никсон поднео оставку.
Да ли треба да га забрине? Већина Американаца за поступак ОПОЗИВА Трампа
Да ли су откривена документа Џејмса Комија у којима Трамп наводно врши притисак на обуставу истраге против Флина кап која је прелила чашу? Да ли ће против Трампа након овог скандала бити покренут поступак импичмента или ће, због притиска јавности, Трамп бити принуђен да поднесе оставку.
Према америчком Уставу (члан2, став 4) Председник, потпредседник и сви цивилни службеници Сједињених држава, ће бити одстрањени са својих функција након Импичмента и осуде за: издају, корупцију или друге високе злочине и прекршаје. У случају Трампа процедура импичмента може бити покренута због издаје.
ШОКАНТНЕ ТВРДЊЕ: Трамп тражио од шефа ФБИ да ПРЕКРШИ ЗАКОН, па га СМЕНИО
У досадашњој америчкој историји процедура импичмента је покренута три пута. Године 1868. против председника Ендруја Џонсона због кршења Акта о мандатима службеника; 1974. против председника Ричарда Никсона због заташкавања афере Вотергејт и 1998-1999. године против Била Клинтона због скривања ванбрачне афере.
Процедура импичмента
Импичмент резолуцију креирају чланови представничког дома (Конгрес и Сенат) и предају је Правосудном комитету који одлучује да ли резолуција и њене оптужбе на рачун председника имају основа да буду прослеђене у Представнички дом на гласање о покретању формалне истраге. Оба дома гласају, и Конгрес и Сенат, за или против импичмент истраге. Неопходна је само проста већина, како би се процедура покренула.
СКАНДАЛ КОЈИ ТРЕСЕ АМЕРИКУ: Да ли је отказ шефу ФБИ Трампов "Ватергејт"?
Након што је процедура покренута истрагу спроводи Правосудни комитет који има задат да утврди да ли има довољно доказа који би оправдали примену чланова импичмента против председника. Комитет потом доноси Нацрт чланова импичмента који се односи на оптужбе против председника. Правосудни комитет одлучује о томе да ли ће чланови импичмента бити прослеђени Представничком дому на гласање.
Кључна улога Сената
Ако Правосудни комитет проследи један или више чланова импичмента Представничком дому цео Представнички дом (Конгрес и Сенат) гласа о томе да ли чланови импичмента треба да се нађу пред Сенатом. Уколико Представнички дом одобри барем један од чланова импичмента, председник је технички опозван (импичован) и цео процес ступа у надлежност Сената.
СТО ДАНА КОЈИ СУ УПЛАШИЛИ СВЕТ: Највећи УСПЕСИ и ПРОМАШАЈИ Трампове владавине
Суђење председнику одвија се у Сенату а целим процесом председава Врховни судија Уставног суда САД. Да би се председник осудио неопходна је двотрећинска већина сенатора. Уколико се ово деси председника одстрањују са функције и њега наслеђује потпредседник. Важно је нагласити да је одлука Сената коначна и да не постоји могућност жалбе.
Процедура импичмента не мора нужно да значи уклањање са положаја али је озбиљно упозорење за председника и први корак ка селидби из Беле куће.
Да ли ће против Трампа бити покренута процедура опозива сазнаћемо веома брзо. Одређени конзервативни медији, блиски Трампу, већ су добили дојаву о томе да се спрема импичмент. Уколико импичмент буде покренут остаје да видимо да ли ће Трамп „преживети“ цео пуступак и остати на функцији или ће предухитри своје противнике тако што ће поднети оставку на место председника Америке попут Никсона 1974. године.