Трећег таласа пандемије неће бити само због једног разлога: Чувени доктор открио шта спасава човечанство
Са једне стране ситуација је озбиљна, али с друге и оптимистична јер никада нисмо били тако близу крају пандемије
Универзитетска болница Шарите у Берлину вероватно је најбоља медицинска установа у Немачкој. Словеначки доктор, имунолог Андреј Трампуж, шеф одсека за инфектологију и септичну хирургију те познате болнице, коментарисао је тренутну ситуацију са корона вирусом, као и то колика је могућност за завршетак пандемије.
- Са једне стране ситуација је озбиљна, али с друге и оптимистична јер никада нисмо били тако близу крају пандемије. Но, трагедија би за свакога била да се зарази и можда умре сада када и видимо тај крај. То је нешто што се може спречити - каже др Трампуж.
ЏО БАЈДЕН ДОЖИВЕО НЕЗГОДУ: Јавност забринута, чека се налаз лекара!
БИЛ ГЕЈТС ПРЕДВИДЕО НОВУ ПАНДЕМИЈУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ДЕМАНТ: Руски стручњак уздрмао светску јавност!
КАД РУС ИЗМИСЛИ, КОРОНА ОДСТУПИ: Званично објављен датум кад стиже вакцина и биће БЕСПЛАТНА (ВИДЕО)
Каква је сада ситуација у Немачкој, закључавање је продужено?
- У Немачкој су то продужили до 20. децембра, али то је полузатварање. Пуно тога је остало дуго отворено јер није било исто у свакој савезној држави, па је све било помало хаотично. Сада су власти настојале да сви барем уведу маске, у свим затвореним просторијама, чак и у школама. Мере су строже, али показало се да је и Немачка закаснила, морали смо да их уведемо и пре.
Ипак, ни неке друге европске земље нису реаговале правовремено.
- Словенија, Аустрија и Хрватска још су горе, оне су чекале. Проблем је у томе да политичари одлучују вођени политиком, а не здравством. Надам се да ће свима да кажу зашто нису раније рекли људима колико то може да буде опасно? У пуно земаља није било јасно да сваки заражени додатно шири заразу, при чему се чак 90 одсто заразе преноси од асимптоматских преноситеља. Зато је једини начин, пре него што добијемо вакцину, да смањујемо друштвене контакте. Тамо где то није могуће, треба носити маске. То значи да барови и клубови не могу да остану отворени, да нема великих догађања.
Доктор Андреј Трампуж сматра да нису сами људи најодоговрнији за ширење вируса.
- Код нас се често повлачи и питање личне одговорности јер грађани не поштују мере... Ипак мислим да су политичари одговорни јер су за то плаћени. Да праве стратегије и људима образложе зашто се нешто ради. Увек ће бити пет или десет одсто оних који мисле да корона не постоји. Али ако им се јасно образложи, лакше је спроводити мере. Мора се апеловати и да је то одговорност, ако не према себи, онда према другима, на пример према старијима. То је оно што сам мислио да ће политичари да ураде. Требало је образложити и зашто је закључавање једина могућност. Да смо од фебруара сви носили маске, могли смо потпуно да спречимо пандемију у Европи. Али то је немогуће, јер није у нашој култури. За разлику од азијске, тамо се људи не осећају добро ако неко не носи маску, па су зато тако успешни у сузбијању пандемије. Морали смо на томе више да радимо, а кривац је и Светска здравствена организација која је дуго давала контрадикторна мишљења да ли су маске ефикасне. А то смо знали и пре, научили смо са САРС-ом, МЕРС-ом...
Четири добра друга на картама, тројица умрла од короне
- Имао сам овде човека који је сваке суботе играо карте са тројицом пријатеља, сви старости од 75 година. И сва четворица су се заразила, а тројица су умрла. Он је једини преживео, али је био две недеље код нас на одељењу интензивне неге. Када је одлазио кући, рекао ми је - да сам ово знао, рекао бих својим пријатељима да нема картања до пролећа, сад то, нажалост, више не могу - каже доктор Трампуж.
Наду у борби против короне доктор полаже и у новинаре.
- Надам се да ће неко да постави свим политичарима питање одговорности, вероватно ћете једини бити ви, новинари. Јер, када је почела пандемија у Бергаму, где се такође закаснило са затварањем, једино што је допринело заустављању били су новински извештаји са драматичним фотографијама због којих су људи остајали код куће и пре службеног закључавања.
Да ли би, осим новинарских извештаја, могла да помогне и вакцина?
- Најављено је скоро одобрење вакцине, прва долази баш из Немачке. Подаци које смо добили заиста су добри. Проверавале су их независне институције и нико није очекивао да ће то бити ефикасност од 95 одсто... Моја је процена увек била да ће бити 60 до 70 одсто. С обзиром на ефикасност, не треба се нужно вакцинисати 80 одсто људи, већ ће и 50 одсто да буде довољно да се вирус више не шири.
Научнике је пратила и срећа приликом прављења вакцине.
- Било је ту и мало среће јер се та технологија, генетска вакцина, развијала против тумора. Мислим да ће поступно све вакцине, против грипа и слично, прећи на ту нову технологију - мРНК, и то ће да буде ефикасније. То је позитивна страна короне, у развој такве технологије уложено је пуно новца. Мислим и да је боље да је вакцину прво развила немачка компанија, а не америчка, јер мислим да тамо има више политичког и финансијског утицаја, док ће овде бити више солидарности, омогућиће се свим државама да добију вакцину. И оно није скупо, 15 евра. А ту је и друга компанија, независна од Бионтека, па је немогућ монопол.
Је ли ипак могуће да после вакцинисања дође и трећи талас?
- Не. Код шпанског грипа био је и трећи талас, али је био мањи. Али, тада није било вакцине. А сада ће она да дође тако брзо, као никада пре у историји. Тако највероватније неће доћи до трећег таласа, а ако стварно дође до вакцинисања у фебруару, онда мислим да ће чак и други талас бити брзо заустављен. Имамо и срећу да корона вирус не мутира као код грипа, где сваке године имамо друге сојеве. Коронавирус је увек исти па ће прва вакцина да штити више месеци, можда чак и година.
Значи, имунитет би могао да буде трајан после вакцинације?
- Неће бити трајан, инутите ће да пада после неколико година, али ако се појаве нове инфекције код вакцинисаних људи, знаћемо да морамо да их вакцинишемо још једном. За сада не знамо хоће ли се радити о месецима или годинама - закључио је доктор.